Za kamień i za ciemność

"- Jeśli zostaniesz tu dłużej, usłyszysz szept dobiegający z głębin. Szept kamienia i ciemności. To miejsce oddycha, a w jego sercu wciąż płonie ogień. Zwykle ledwie pełga, żarzy się, ot, wystarczająco, by nie zgasnąć, ale ostatnio... coś sie zmieniło, przebudziło, tam, głęboko w trzewiach świata. "

"Za kamień i za ciemność" to książka, z której mrok wylewa się na każdym kroku. Duszny klimat podsyca ciekawość, a spotkania ze szczurami wywołują gęsią skórkę. Prosta okładka, mająca w sobie pewien rodzaj wyjątkowości, przyciąga wzrok. Skrywa mocną historię, w której nie brakuje krwawych momentów, walki o życie i intryg, ale również spraw, w które zamieszani są bogowie.
"Coś kryło się w ciemnościach, coś, co wydzielało zapach gnijącego mięsa. Czuł... palce sięgające w stronę jego umysłu, zakończone pazurami wczepiającymi się w myśli, wspomnienia, lęki."
Próżno szukać tu wątku miłosnego, więc każdy, kto liczy na tego typu motyw, będzie zawiedziony. Natomiast świat, który stworzyli autorzy, ocieka brutalnością i magią. Ciekawym zabiegiem jest miejsce akcji, ponieważ można przypuszczać, że rozgrywa się ona gdzieś na Bliskim Wschodzie. Pustynna kraina staje się polem do walki o wpływy i władzę.
Wątek historyczny niejednego czytelnika zainteresuje, natomiast dla mnie była to najmniej lubiana część. Wolałam szybsze tempo akcji niż rozmowy o przeszłości między bohaterami, które po prostu mnie nużyły. Tak już mam w przypadku tego typu powieści, więc nie jest to wyjątek.
"Ciemność. Cierpliwa istota starsza niż czas i trwalsza niż skała, pierwotna, pierworodna. Pewna, że wkrótce sami wejdą prosto w jej paszczę. "
Sonia Korta i Piotr Dudek napisali historię oryginalną, która wyróżnia się na tle gatunku. Walka o przetrwanie, władzę, spiski i zemsta to połączenie wybuchowe i tak jest też w przypadku "Za kamień i za ciemność". Było to interesujące spotkanie mimo słabego zaangażowania z mojej strony, ponieważ książkę czytałam dość długo. Ponad 600 stron wielowątkowej fabuły, która na końcu spaja historię, dostarcza wielu emocji. Finał daje nadzieję na kolejny tom, więc tym bardziej zachęcam do zapoznania się z książką. Dla mnie było to niezwykle ciekawe doświadczenie, ponieważ dawno nie czytałam cięższej odsłony gatunku. Polecam!

Informacje dodatkowe o Za kamień i za ciemność :

Wydawnictwo: Alegoria
Data wydania: 2023-12-09
Dodał/a opinię: gdziejatamksiazk

Zobacz opinie o książce Za kamień i za ciemność

Kup książkę Za kamień i za ciemność

Powrót matki
Danuta Awolusi ;