Zanim poznasz moje imię

„Każda zagadka ma rozwiązanie. Bez względu na to, jak długo trzeba jej szukać. Odpowiedź powstaje równocześnie z pytaniem”.

Nowy Jork – miasto, które nigdy nie śpi, które „tętni jak serce”, ma wyczuwalny puls, w którego rytmie żyją tu ludzie. Ono nie stawia warunków, poza jednym, by w nim żyć i odnaleźć siebie. To tu postanowiły zacząć swoje życie od nowa dwie zupełnie obce sobie kobiety, których światy pewnego pochmurnego poranka niespodziewanie i brutalnie zbliżyły się do siebie..

Alice Lee właśnie skończyła 18 lat i miała przed sobą długie lata, by zbudować sobie na nowo cały świat. „Niezauważalna w najlepszym tego słowa znaczeniu”, po raz kolejny – tym razem ostatni – zmieniła swoje miejsce na ziemi. Jej przybycie do Nowego Jorku, to była szybka i klarowna, wymuszona okolicznościami decyzja. Wymknęła się niepostrzeżenie z dawnego życia, jakby wygramoliła się z ciemności ruszając w drogę, z której nie da się zawrócić, ale której przyświeca nadzieja na lepsze. Musiała dowieść, że poradzi sobie sama..

Ruby Jones ma 36 lat i jest tak strasznie samotna. Być może jej uroda już przeminęła, ale wciąż jest niezmiennie piękna. Gdy jej życie utkwiło w martwym puncie, zbyt długo trwało w stanie zwieszenia, to w Nowym Jorku zobaczyła szansę na odkrycie siebie na nowo. Wzięła więc urlop od swojej codzienności, uciekła od faceta i władzy, jaką nad nią miał. Tu miała w końcu zacząć być ważna dla siebie i dla innych..

Alice i Ruby, zabłąkane, ale pełne nadziei dusze zmierzające na spotkanie nowego życia, pochodziły z dwóch różnych światów, ale okoliczności w jakich trafiły do Nowego Jorku tego samego wieczoru u progu deszczowej wiosny, praktycznie się nie różniły.. Obie zniknęły z premedytacją. Postanowiły oddać swoje serce miejscu, a nie człowiekowi – po raz pierwszy. Chciały, by to miejsce je pocieszyło, przytuliło, zachwyciło, zaskoczyło.. Wierzyły, że jest to coś, o czym same mogą w końcu zdecydować.

Szybo jednak życie zweryfikowało marzenia Alice i Ruby. Kobiety przekonały się, że przyjazd do nowego miasta wcale nie sprawia, że stajesz się nowym człowiekiem. Przyjeżdża z Tobą, niekiedy niechciany bagaż: myśli, lęki, przyzwyczajenia..

Krótka wędrówka Alice, nieprzypadkowo noszącej imię dziewczynki, która wypadła z króliczej nory i za wszelką cenę niechcącej do tej nory wrócić – zakończyła się pewnego poranka nad rzeką w Riverside Park. Alice stała się brutalnie zamordowaną, niezidentyfikowaną białą kobietą bez znaków szczególnych nazwaną przez media „Jone Doe”. Jej zmasakrowane zwłoki odkryła przypadkowa – nieprzypadkowa biegaczka, Ruby Jones.. Kobieta, która nie mogła pozbyć się z głowy upiornego obrazu martwej dziewczyny, którą spotkało coś bardzo, bardzo złego i postanowiła za wszelką cenę dowiedzieć się, przede wszystkim, kim ONA była, jak żyła, dlaczego zginęła, a na końcu, kto ją zabił.. Czy będzie gotowa zobaczyć to, co umknęło wszystkim pozostałym?

Tę poruszającą historię o głodzie życia, woli walki i poszukiwaniu sprawiedliwości opowiada Alice, już po swojej śmierci. Częstuje nas gorzkimi wspomnieniami podszytymi nutą tragedii. Wspomina swoje wykoszlawione życie. Pokazuje porządek zdarzeń jak szlak z okruszków, którym za nią podążamy.. Próbuje wyostrzyć obraz swojego krótkiego życia, choć silny opór materii wciąż nie daje za wygraną.. Maluje emocjami wielobarwny obraz.
Możemy uczestniczyć w tym przeciąganiu liny pomiędzy życiem, a śmiercią i patrzeć na istnienie pełne nagłych zwrotów akcji zmieniające się w mgnieniu oka. Życie którym żądzą przypadki, a może jednak przeznaczenie..

„Zanim poznasz moje imię” to powieść obyczajowa z elementami thrillera. Historia, w której prawda, ta wypowiedziana wprost i ta ukryta między wierszami, zasmuca, porusza i skłania do refleksji.

Polecam.

Informacje dodatkowe o Zanim poznasz moje imię:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2022-08-11
Tytuł oryginału: Before You Knew My Name
Dodał/a opinię: Anna Biarda

Zobacz opinie o książce Zanim poznasz moje imię

Kup książkę Zanim poznasz moje imię