Zapomniany. W matni strachu

Tom 2 cyklu Zapomniany

„Zapomniany. W matni strachu” Adriana Bednarka to kontynuacja „Zapomnianego” tego samego autora. Lepiej nie czytać tomu drugiego bez znajomości pierwszego, ponieważ wydarzenia bezpośrednio się ze sobą łączą i nie ma między książkami przeskoku czasowego. W recenzji mogą pojawić się spojlery do tomu pierwszego.

Patryk, który zyskał sławę po opuszczeniu lochu, ujawnia się. Staje się postacią rozpoznawalną. Zarabia na swojej dziesięcioletniej niewoli. U jego boku stoi YouTuberka Diana. A Jędrek? On ucieka z prowizorycznego więzienia, przygotowanego przez Patryka. Będzie się mścił?

Nie wiem, czy ten tom podobał mi się bardziej niż pierwszy. Czytając go na pewno lepiej można poznać postać Hani Sokołowskiej, siostry Jędrka, byłej dziewczyny Patryka. Jest ona intrygującą, tragiczną postacią. Zniknięcie chłopaka odbiło się na całym jej życiu, trudno było jej się pogodzić z jego nieobecnością, tym bardziej, że nie wiedziała, gdzie aktualnie przybywa, ani czy w ogóle żyje. Dziewczyna niejednokrotnie podejmowała pochopne, impulsywne decyzje. Pozostałe postaci także zasługują na uwagę, ponieważ to one są najbardziej wybijającym się elementem powieści. Ich zachowania, mimo, że nie należą do „normalnych”, nie biorą się „znikąd”. Można uzasadnić je przeżyciami, charakterem, motywacjami, psychiką, czy też chęcią zapewnienia sobie bezpieczeństwa w przyszłości.

Tak jak tom pierwszy, także i ten zawiera w sobie trudne tematy. Gwałty (również na nieletnich), morderstwa, tortury oraz szantaże zostały opisane brutalnie i szczegółowo. Pojawiły się również sceny erotyczne.

Rozwiązanie zagadki, którą zajmują się bohaterowie, nie jest odkryte na ostatnich kilku stronach. Prowadzi do zwrotów akcji, jest „motorem napędowym” fabuły, jednak to nie na nim najbardziej się skupiamy.

Finał powieści zaskakuje, pozostawia czytelnika w osłupieniu, co jest ogromnym atutem tego thrillera psychologicznego. Tak jak przy tomie poprzednim dodam, że polecam tę książkę tylko osobom, które są w stanie znieść opisy wyżej wymienionych sytuacji.

Dziękuję wydawnictwu za egzemplarz do recenzji.

Informacje dodatkowe o Zapomniany. W matni strachu:

Kup książkę Zapomniany. W matni strachu

Wyrok diabła
Adrian Bednarek0
Okładka ksiązki - Wyrok diabła

Nigdy nie możesz być pewien, czy sprawujesz władzę nad swoim demonem, czy może to on kontroluje ciebie. „Wyrok diabła” to czwarta część bestsellerowego...

Dom Straussów
Adrian Bednarek0
Okładka ksiązki - Dom Straussów

Nie próbuj krzyczeć. I tak nikt cię nie usłyszy... Piątka przyjaciół wyjeżdża świętować obronę prac magisterskich do leśnego domku w Mikołajkach. Adam...