Zew

Tom 1 cyklu Pogranicze

Bardzo lubię kryminały, więc postanowiłam poczytać coś o pogranicznikach, zwłaszcza, że temat ten jest obecnie na czasie. Mam zresztą znajomych pograniczników, więc trochę od nich wiem na czym ta praca polega. Opis książki również zachęcał do czytania. Niestety, zawiodłam się na tej pozycji, pomysł na fabułę jest bardzo dobry, lecz jego realizacja odbiega nieco od rzeczywistości. Może książka nie jest całkiem zła, lecz na jej niekorzyść działają również błędy nie tylko stylistyczne, lecz nawet ortograficzne, nie mówiąc już o logicznych.

Na granicy pracuje pogranicznik z Nadbużańskiego Pododdziału Straży Granicznej, Ryszard Wagner. W śnieżną wigilię, podczas służby zauważył uciekającego przewodnika a niedaleko znajduje w śniegu młoda Wietnamkę, która nielegalnie przebywa na terenie Polski. Po krótkiej rozmowie zabiera ją do samochodu chcąc odwieźć do strażnicy, lecz w trakcie jazdy zmienia zdanie i zawozi ją do siebie.

"Mogłem dopaść go albo szukać reszty czarnych. Nie zastanawiałem się długo. Wcale. Wybór był prosty - zew. Choć resortowa "pani psycholożka", jak ją nazywaliśmy, określiłaby to skłonnością do ryzykownych zachowań."

Pozwala wbrew przepisom na to aby kobieta przenocowała w jego mieszkaniu, a następnego dnia odwozi ją do Chełma. Niestety, po kilku dniach w okolicach jego domu zostają znalezione jaj zwłoki. Wagner postanawia wszcząć jakby prywatne śledztwo aby odnaleźć winnych tego zabójstwa. Wprawdzie zagadka ta nie jest zbytnio skomplikowana, to jednak nasz bohater ma wiele problemów aby ja rozwikłać.
Historia opisana w tej książce jest bardzo na czasie i faktycznie mogłaby się wydarzyć, bo nawet obecnie mamy na granicy bardzo duże parcie na przekraczanie jej nielegalnie do lepszego świata. Bardzo dużo kobiet jest przeprowadzanych przez granicę aby je sprzedawać do domów publicznych na terenie całej Europy. Handlarze żywym towarem cały czas mają się dobrze.
Czegoś zabrakło w tej książce, jakiejś tajemniczości, dynamiki, elementu zaskoczenia. Zbytnio również autor moim zdaniem skupił się na byłej dziewczynie Wagnera i ciągłym wspominaniu. Mimo tego, książkę czyta się dość szybko a czasem nawet przyjemnie, gdyż ma duży potencjał, lecz powinna być porządnie sprawdzona przez korektora.

"- Piękne historie zawsze mają smutne zakończenia. - Nie wiem, czy sam to kiedyś wymyśliłem, czy od kogoś usłyszałem, w każdym razie podobała mi się ta fraza."

Jednak może fani "Watahy" będą usatysfakcjonowani ta pozycją, ja tylko dodam, że gdy pojawi się następna część z serii "Pogranicze" to z ciekawości sięgnę po nią aby przekonać się czy będzie lepsza.

Książkę przeczytałam dzięki Czytam Pierwszy.pl

Informacje dodatkowe o Zew:

Wydawnictwo: Oficynka
Data wydania: 2021-10-25
Dodał/a opinię: Myszka77

Zobacz opinie o książce Zew

Kup książkę Zew

Raport Badeni
Krzysztof Maćkowski0
Okładka ksiązki - Raport Badeni

Martwa dziewczyna, cyniczny policjant i cesarsko-królewski Kraków. Rok 1900. Dla Gustawa Mahlera, inspektora C.K. Policji, jesienny tydzień zaczyna...

Bardzo wielkie pojednanie
Krzysztof Maćkowski0
Okładka ksiązki - Bardzo wielkie pojednanie

Gówno wszystko prawda, ze mną papież gadał, nie? Do ucha mówił. A wszyscy nic, tylko powiedzże, Karpio, co on tam na tej audiencji z tobą...