Zła miłość

ROZSTAJE DRÓG

Marta Guzowska szerszemu gronu czytelników znana jest ze swoich powieści z archeologią w tle. Oraz licznych nagród i nominacji w kategorii kryminału. Prowadzi kursy nauki pisania i niewątpliwie jest osobą, która wie jak stworzyć dobrą opowieść. Czy udało jej się to także w zupełnie nowej odsłonie? „Zła miłość” to pierwszy tom tryptyku kryminalnego. Powieść wydało wydawnictwo Wielka Litera.

Franka Kruk prowadzi biuro detektywistyczne. Po rodzinnej tragedii wraca do Brwinowa – podwarszawskiego miasteczka, w którym się wychowała. Zamieszkuje z ojcem i nastoletnią córką. Tymczasem w okolicy dochodzi do wypadku, w którym ginie młoda celebrytka. Franka, której sytuacja finansowa nie pozostawia złudzeń, zgadza się przyjąć intratną propozycję i zbadać okoliczności tej tragedii. Okazuje się, że aktorka zginęła bardzo blisko miejsca, w którym rok wcześniej wypadek miał mąż Franki... Czy śmierć gwiazdy telewizyjnych show na pewno była wypadkiem? Kruk rozpoczyna śledztwo, które będzie miało duży wpływ na jej życie. Czy małe miasto skrywa wielkie sekrety? Jak daleko można posunąć się w imię miłości?

Guzowska w nowej odsłonie to Guzowska na rewelacyjnym poziomie. Ta powieść chwyta już od początku. Oto Franka Kruk – bohaterka na miarę naszych czasów. Daleko jej do wyidealizowanych piękności, które przebojem zdobywają świat. Czasami ma dość, jest sfrustrowana, próbuje od nowa skleić swój świat, zdarza jej się płakać. Nic nie jest łatwe, gdy powracasz do mieściny, w której sąsiedzki monitoring rejestruje każdy twój ruch, schorowany ojciec potrafi zepsuć humor, a nastoletnia córka przysparza codziennie nowych trosk. Na dodatek pojawia się miłość sprzed lat. Jak tu zachować zdrowy rozsądek? Franka to zwyczajna kobieta, taka jak ty lub ja, niepozbawiona wad, charakterna, ale to także osoba, którą można skrzywdzić. Obciążona bagażem doświadczeń stara się na nowo nadać swojemu życiu sens. Nie jest to łatwe, gdy nie ma się stałego źródła dochodu, bliskiego człowieka u boku, a każdy dzień zdaje się być nową bitwą. Zawsze ceniłam kreowane przez Martę Guzowską postaci, ponieważ posiada ona szczególny dar definiowania bohaterów niesztampowych, ciekawych, ale i budzących kontrowersje. Franka wybitnie jej się udała. Rozumiem tę kobietę, jej wady, jej świat.

„Zła miłość” łączy w sobie cechy kryminału i powieści obyczajowej. Zawarte tu proporcje gatunków są, moim zdaniem, bardzo dobrze skomponowane. Otrzymujemy intrygującą zagadkę kryminalną, dobrze skrojoną bohaterkę, realistycznie oddany klimat małego miasteczka i kilka ciekawych postaci pobocznych. Lekko czyta się tę książkę mimo tego, że porusza szereg trudnych spraw. Sam wątek kryminalny jest idealnie w stylu Marty Guzowskiej – pozornie prosty, jednakże pod fasadą kryje się wielka moc namiętności. Lubię autorkę, cenię jej styl, oryginalność i sposób podejścia do literatury. Każda jej powieść jest unikatowa, dopracowana i napisana dobrym, precyzyjnym językiem. Guzowska nie idzie w brutalność, szołmeństwo i próby zaszokowania czytelnika za wszelką cenę. Jej twórczość jest kameralna, oparta na klasycznych schematach, ale okraszona wyobraźnią i świetnym wyczuciem dramaturgii ludzkich uczuć. Bardzo lubię prozę Marty, ponieważ zawsze odnajduję w niej to, czego jako czytelnik szukam : ciekawą fabułę, dobrą narrację, solidny trzon fabularny oraz język, na który jestem szczególnie wyczulona. To pisarka, która z pozornie prostej historii potrafi wycisnąć maksymalnie dużo esencji.

Ta powieść to także ważna społecznie refleksja nad stosunkiem mężczyzn do kobiet. Bardzo dużo udało się Guzowskiej w tej książce zmieścić. Jest akcja, jest intrygująca zagadka, ale i wątki, które skłaniają do refleksji. Bardzo inteligentnie napisana książka, którą się zapamiętuje. Jestem bardzo ciekawa kolejnych odsłon tej trylogii, ponieważ wiem na pewno, że autorka utrzyma wysoki poziom, ale także mnie zaskoczy. Wiem, że kolejna część cyklu już powstaje. Po lekturze „Złej miłości” bardzo na tę książkę czekam.

Jedyne co w życiu przychodzi łatwo to rozczarowania. Franka Kruk świetnie zdaje sobie z tego sprawę. Można rzec, że rozczarowanie jest jej nieodłącznym towarzyszem. A może … A może da się złożyć to, co zostało rozbite? Otworzyć serce kolejny raz? Zaufać? Niebanalna historia z urokliwą bohaterką. Intrygujący kryminał z drugim dnem. Gorąco polecam. Piekielnie mocno.

Informacje dodatkowe o Zła miłość:

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2022-09-28
Dodał/a opinię: chico6401

Zobacz opinie o książce Zła miłość

Kup książkę Zła miłość

Ślepy archeolog
Marta Guzowska0
Okładka ksiązki - Ślepy archeolog

Tom Mara jest błyskotliwym, pewnym siebie i odnoszącym spore sukcesy archeologiem, szefem wykopalisk na Krecie. I od lat jest niewidomy. Stracił wzrok...

Zagadka nawiedzonej kamienicy. Detektywi z Tajemniczej 5 kontra duchy
Marta Guzowska0
Okładka ksiązki - Zagadka nawiedzonej kamienicy. Detektywi z Tajemniczej 5 kontra duchy

Drugi tom nowej serii detektywistycznej o śledczych z Tajemniczej 5!   Anka, Piotrek i Jaga mieli dotąd wiele niesamowitych przygód (na przykład zaglądali...