Żona Lobotomisty

Lobotomia jedna z najbardziej kontrowersyjnych procedur neurochirurgicznych w historii medycyny. Cud lecznictwa czy okaz barbarzyństwa?

Z terminem tym spotykałam się już wcześniej, przy filmie. Już wtedy metoda ta mną wstrząsnęła, ale jednocześnie zaciekawiła. Widząc tę książkę, nie zastanawiałam się za długo, chciałam poznać te historie. Mimo iż jest to fikcja literacka, nawiązuje ona do historycznego dzieła Freemana, którego historia została lekko podkolorowana, ale o tym wspomina sama autorka.

Wraz z pierwszymi stronami książki, dajemy się porwać, przywierając do wypisanych słów i chłonąc każdą z warstw psychologicznych, które pomiędzy wersami, same nadają nam obraz człowieka mądrego, a jednocześnie zaślepionego ambicjami. Odkrywając przy tym dramatyczność elementów leczenia zaburzeń w obszarze psychiatrii, która zaczyna kształtować swoje podłoże w dziedzinie medycyny.

Autorka w skrupulatny dla czytelnika sposób, daje nam namiastkę obserwacji historii, napędzając ciekawość, oddziałując na naszą moralność i rozwagę, jednocześnie dając wrażenie, iż stoimy obok, przyglądając się tej metodzie, poznając jej granice i resocjalizując złudne nadzieje na powodzenie tego działania.

Tło historyczne naznaczone na kartach powieści przenosi nas w czasy, które jednoczenie nas przerażają swoim zacofaniem, a jednocześnie intryguje swoim poszukiwaniem i odkrywaniem tego, co nas teraz otacza. Powstawanie nowatorskich metod leczenia, które nie do końca przynosiły zamierzony na początku efekt, jednak dawały jego namiastkę.

Przechodzące po plecach ciarki, gdy tylko cofniemy się myślami, do czasu „co by było, gdyby to nie zostało odkryte” sprawiają, iż powinniśmy cieszyć się czasami, w jakich przyszło nam dzisiaj żyć.

Jednocześnie nasuwając sobie myśli na temat tych innowacyjnych metod leczenia, choć wielokrotnie potrafimy wracać do tajników babcinej lecznicy.

Pomimo niełatwego tematu, książkę czyta się szybko i przyjemnie odbiera. Nie stanowi dla nas wyzwania ze zrozumieniem tekstu, a ukryta w niej historia machiny zdarzeń sprawia, że możemy dodatkowo dowiedzieć się więcej i poszerzyć naszą wiedzę.

Informacje dodatkowe o Żona Lobotomisty:

Wydawnictwo: Filia