Recenzja książki: A co to?

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Zabawa w zgadywanki to świetny sposób na poznawanie świata przez najmłodsze dzieci. Pytania i zadania mogą, oczywiście, samodzielnie przygotowywać i wymyślać dla swoich pociech rodzice, można jednak także posłużyć się gotowymi propozycjami zabaw – chociażby pięknie wydaną, opublikowaną nakładem Wydawnictwa Mamania książką A co to?

To, co nas otacza, niezmiernie i niezmiennie fascynuje małych odkrywców. Codzienne przedmioty i sytuacje maluchom wydają się przełomowe, dlatego możliwość samodzielnego – ale przy tym bezpiecznego – odkrywania świata jest tak ważna i cenna dla ich prawidłowego rozwoju. Kartonowa książka A co to? prowadzi małego czytelnika przez prosty, ale zaskakujący świat nie tak znowu zwyczajnych sytuacji.

Książeczka, co od razu rzuca się w oczy, jest interaktywna. Wycięte w różne wzory i kształty fragmenty kolejnych stron mają za zadanie podpowiadać małemu odbiorcy, co lub kto kryje się na następnej karcie. Postawione pytanie i sąsiadująca z nim ilustracja z wyciętymi elementami częściowo sugerują odpowiedź, jednak często mnogość możliwości sprawia, że nawet dorośli mogą za pierwszym razem nie trafić w sedno.

To właśnie nietypowe, wycięte elementy sprawią małym czytelnikom najwięcej radości. Co ważne – kompozycja książki została tak pomyślana, że po odwróceniu kartki z pytaniem i podpowiedzią wycięty element staje się kształtem bądź konturem tworzącym odpowiedź. Pomysłowość i kreatywność autora – Hectora Dexeta – zasługują na ogromne brawa.

Ilustracje, będące niejako tłem dla całej zabawy, stanowiąc elementy wycinanki, jej wypełnienie i uzupełnienie – są proste, często stworzone przy użyciu podstawowych figur geometrycznych i bardzo kolorowe. Nawet najmłodsze dzieci nie będą miały problemu z interpretacją zamieszczonych w publikacji rysunków.

Treść książki ogranicza się do krótkiego pytania i równie krótkiej odpowiedzi na nie. Jasno sformułowane pytanie, zadawane małemu odbiorcy, sprawi, że dziecko z przyjemnością zaangażuje się w lekturę książki i z ciekawością zaglądać będzie na kolejne jej strony. Odpowiedź na niektóre pytania przyjdzie młodemu czytelnikowi błyskawicznie, inne wymagać będą chwili zastanowienia. Książka skłania do kreatywnego myślenia i rozwija wyobraźnię. W kilku przypadkach – na przykład przy pytaniu o jajka – można wspólnie z dzieckiem wymyślić kilka dodatkowych, również prawidłowych odpowiedzi.

Książka A co to? wydana została na grubych, kartonowych stronach, dzięki czemu nie ma obawy, że zostanie szybko uszkodzona czy rozdarta przez małego czytelnika. Publikacja kierowana jest przede wszystkim do najmłodszych, dwu-trzyletnich dzieci.

Kup książkę A co to?

Zobacz opinie o książce A co to?
Autor
A co to?
Hector Dexet
Ja też!
Hector Dexet0
Okładka ksiązki - Ja też!

Małe dzieci są tak podobne do małych zwierzątek! Lubią być noszone jak kangurki, biorą prysznic jak słoniki i tak samo mocno kochają swoich rodziców! ...

Oto jest ogród
Hector Dexet0
Okładka ksiązki - Oto jest ogród

Kto kryje się w tym pięknym ogrodzie? "Oto jest ogród" to piękna, pełna niezwykłych odkryć książka autorstwa gwiazdy francuskiej ilustracji młodego pokolenia...

Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis