Recenzja książki: A to feler ! O tym jak Brzechwa został bajkopisarzem

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Jednym z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego jest Jan Brzechwa (właśc. Jan Wiktor Lesman), autor bajek i wierszy dla dzieci, satyrycznych tekstów dla dorosłych, a także tłumacz literatury rosyjskiej. Brzechwę przedstawia dzieciom popularyzatorka wiedzy o współczesnej polszczyźnie, Agnieszka Frączek, która w tomiku A to feler! niezwykle barwnie pisze O tym, jak Jan Brzechwa został bajkopisarzem.

Już samo spojrzenie na okładkę zachęca do lektury. Uśmiechnięta chłopięca buzia z rumianymi policzkami i czarną fryzurką, tułów wdzięcznie odziany w biało-niebieski strój, założone do tyłu ręce oraz sztywne kokardki, ciasno wiążące buty – to Jaś, niezłe ziółko, który wychowywany rygorystycznie, dość często trafiał do ciemnego pokoju z powodu większych czy mniejszych przewinień. Chociaż mały, to jednak pomysłowy: wytrwale tropiący żaby w błocie (z sympatii do nich nie został weterynarzem), zbierający guziki (mosiężne, cynkowe i ołowiane, porcelanowe, rogowe oraz kościane), radośnie (i niezmordowanie) wędrujący na stację kolejową (jedna z największych radości dzieciństwa), a także zabawiający się z kolegami „we wstrząsy” (nieosłonięte przewody elektryczne należało dotknąć najpierw delikatnie, opuszkami palców, a potem całymi dłońmi. Cóż za emocjonująca zabawa!). A fantazji mu nie brakowało: swoim pasjom oddawał się żarliwie.

Tytuły rozdziałów to słowa samego Brzechwy, które Agnieszka Frączek zaczerpnęła z jego utworów. W swoje przemyślenia wplotła zdania i rymowanki poety (te zostały podane w cudzysłowach, a wiersze zapisano kursywą). Tak więc młody czytelnik towarzyszy rosnącemu jak na drożdżach malcowi; z zapartym tchem wsłuchuje się w legendę o Błotnych Ludziach; obecny jest podczas licznych przeprowadzek (Żmerynka, Nowe Sokolniki, Wielkie Łuki, Kijów, Petersburg, Warszawa); całkowicie przez przypadek trafia pomiędzy uczestników demonstracji robotniczej („Krwawa niedziela”); wreszcie – jak zahipnotyzowany wpatruje się w zawartość skrzyni skarbów (karabin i ciasno ułożone naboje). Przygód młody poeta miał jeszcze więcej, ale o tym już czytelnik musi przeczytać sam.

Historia dzieciństwa Jana Brzechwy została przedstawiona w sposób interesujący. Ten, kto sięgnie po lekturę, z zaciekawieniem będzie przewracał kartki, aż dotrze do ostatniej. Innej możliwości nie ma, bowiem atrakcyjny sposób przekazu zachęca do czytania: zastosowane przez autorkę sformułowania są zabawne, dialogi – ciekawe, a kolorowe ilustracje autorstwa Joanny Rusinek ubarwiają całość. Zwroty warte zapamiętania zamieszczono w ramkach, a pochodzące z języka rosyjskiego – przetłumaczono. Książeczka Wydawnictwa Literatura jest znakomitą formą przybliżenia postaci Jana Brzechwy przedszkolakom oraz dzieciom z młodszych klas szkoły podstawowej. Propozycja Agnieszki Frączek sprawi, że wiedza o popularnym polskim poecie z pewnością pozostanie w ich pamięci.

Tagi:

Kup książkę A to feler ! O tym jak Brzechwa został bajkopisarzem

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce A to feler ! O tym jak Brzechwa został bajkopisarzem
Inne książki autora
Bziki Weroniki
Agnieszka Frączek0
Okładka ksiązki - Bziki Weroniki

Skrzące inteligentnym humorem, pełne niespodziewanych surrealnych skojarzeń i zaskakujących point, barwne, a bezpretensjonalne wiersze Agnieszki Frączek...

Sprężynek na tropie tajemnic. Ekologia
Agnieszka Frączek0
Okładka ksiązki - Sprężynek na tropie tajemnic. Ekologia

Pierwsza z cyklu książek o Sprężynku – ludziku maskotce samodzielnie wykonanym przez Antosia ze starej sprężyny zegara. Sprężynek służył do zabawy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Informacja zwrotna
Jakub Żulczyk
Informacja zwrotna
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Szpetnicy
Maciej Kapuściński
Szpetnicy
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Na zawsze w lodzie
Owen Beattie; John Geiger
Na zawsze w lodzie
Cień Debory
Magdalena Mosiężna
Cień Debory
Każde twoje słowo
Marta Reich
Każde twoje słowo
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy