Recenzja książki: ABC chorób wieku dziecięcego

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Aby życie człowieka mogło przebiegać bez zakłóceń, musi się on cieszyć pełnią zdrowia i dobrego samopoczucia. Gdy zawiodą czynniki natury fizycznej lub psychicznej, pojawiają się niepokojące symptomy, które wymagają natychmiastowego działania. Objawy chorobowe w żadnym wypadku nie powinny być lekceważone, najczęściej bowiem od szybkiej reakcji zależy powodzenie podjętych czynności. Książka abc chorób wieku dziecięcego to zbiór rad dotyczących postępowania z dzieckiem zdrowym i chorym. Opracowana przez zespół specjalistów, z pewnością pomoże w odpowiedni sposób zapobiec niebezpieczeństwu.

Publikacja została podzielona na dwie zasadnicze części. Każda z nich w wyczerpujący sposób analizuje zagadnienia poświęcone problemom rozwojowym oraz poszczególnym jednostkom chorobowym. Ogrom przedstawionej wiedzy ma na celu nauczenie rodziców właściwego postępowania z dzieckiem oraz wspieranie ich w rozwiązywaniu zaobserwowanych problemów zdrowotnych. Od znajomości zasad działania oraz umiejętności podjęcia właściwych decyzji, bardzo często zależy stan zdrowotny dziecka.

Ponieważ niezwykle ważnym elementem jest rodzicielstwo odpowiedzialne, wymagające troski o swoją pociechę od samego poczęcia, dlatego książka abc chorób wieku dziecięcego akcentuje potrzebę właściwego postępowania już w okresie ciąży (a nawet na etapie jej planowania). Udziela również konkretnych wskazówek dotyczących zadań rodziców, opieki nad noworodkiem, rozwoju psychoruchowego i somatycznego w kolejnych kwartałach życia, problemów zdrowotnych, wychowawczych oraz organizacyjnych, higieny, żywienia, szczepień, aktywności ruchowej, badań lekarskich, wad rozwojowych i urazów w wieku szkolnym, a także bezpieczeństwa i planowanych zabiegów.

Po szerokim omówieniu ogólnych zasad postępowania w codziennym życiu, zaprezentowano choroby wieku dziecięcego, w oparciu o poszczególne specjalności medyczne. Oprócz charakterystyki jednostki chorobowej, podania przyczyn, wyliczenia objawów, diagnostyki oraz leczenia, w poradniku zamieszczono zdjęcia rentgenowskie, szczegółowe schematy, kolorowe ilustracje, rysunki, wykresy, siatki centylowe i tabelki. Wszystko to w doskonały sposób uczy odpowiednich zachowań w konkretnych sytuacjach. Pomocą służy również skorowidz, pozwalający na szybkie odnalezienie szukanej informacji.

Wiedza zawarta w publikacji jest rzetelna. Będąc wynikiem długotrwałych badań i obserwacji, a także opierając się na doświadczeniu specjalistów oraz najnowszych zdobyczach nauki, stanowi nieodzowny element rodzicielskiego „wyposażenia”. Książki abc chorób wieku dziecięcego nie powinno zabraknąć w żadnej domowej biblioteczce.

Kup książkę ABC chorób wieku dziecięcego

Zobacz opinie o książce ABC chorób wieku dziecięcego
Elementarz przedszkolaka
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Elementarz przedszkolaka

Materiał raczej dla sześciolatka, który uczy się w kl. 1. Jest to typowy zeszyt ćwiczeń łączący zadania polonistyczne z matematycznymi wprowadzenie liter...

Magiczna różdżka kaczka
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Magiczna różdżka kaczka

Książka z magiczną różdżką i farbami akwarelowymi, które pozwalają na magiczne sztuczki. Rozwija kreatywność i wyobraźnie dziecka....