Recenzja książki: Adelka i trudne słowo na "e"

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Ogromne znaczenie ma umiejętność dostrzegania oraz oceniania stanów emocjonalnych innych ludzi. Posiadając zdolność współodczuwania, człowiek empatyczny jest w stanie nie tylko zrozumieć drugiego, ale także współuczestniczyć w jego emocjach. Książeczka Adelka i trudne słowo na „e” pokazuje, jak ważną rolę odgrywa empatia w kształtowaniu relacji międzyludzkich.

recenzja Adelka i trudne słowo na

Znana już czytelnikowi (z książeczki Adelka i kot wyjątkowy) rezolutna, pozytywnie nastawiona do życia dziewczynka o poskręcanych jak sprężynki rudych włosach i zielonych oczach, jest chora. A wiadomo, że z bólu głowy i zatkanego nosa nikt nie jest zadowolony. Na dodatek Zosia ma dziś urodziny i Adelka chciała jej dać prezent. No cóż, do przedszkola nie idzie, rysować nie chce, zabawy ją nudzą, sok w szklance nie ma odpowiednio dobrego smaku (ulubiony kubek Adelki to – od dzisiaj – ten zielony z misiem i serduszkiem, a w ogóle to dlaczego mama o tym nie wie?), lekarstwo smakuje okropnie… Jedno jest pewne: Adelka przeholowała! Czy przypadkiem nie potrzebuje lekcji empatii? No i czy rzeczywiście bycie dorosłym to bułka z masłem? Kilka chwil – i już Adelka rozumie, że bycie dorosłym bywa naprawdę męczące.

Historia opisana na kartach publikacji Wydawnictwa Bis ukazuje sytuację znaną dzieciom z codziennego życia. Każdy kiedyś był chory, miał gorączkę, odczuwał ból, dokuczał mu zasmarkany nos, denerwowały go pytania i nie miał siły udzielać odpowiedzi. Każdemu też – tak jak Adelce – przyda się czasem lekcja empatii, współodczuwania. Pouczający tekst Anny Bichalskiej uzupełniony został kolorowymi ilustracjami autorstwa Beaty Zdęby. Z mądrych dialogów przenika prawda o konieczności dostrzegania problemów innych ludzi oraz spieszenia im z pomocą, o potrzebie odpowiedzialności i wzajemnego zrozumienia, o mądrych wyborach oraz świadomych decyzjach, a także o radości płynącej z działania dla dobra drugiego człowieka.

Druga książeczka z cyklu o Adelce zainteresuje dzieci od szóstego roku życia, ich rodzicom zaś dostarczy tematu do wspólnych rozmów.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Adelka i trudne słowo na "e"

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Adelka i trudne słowo na "e"
Książka
Inne książki autora
Kufer tajemnic
Anna Bichalska0
Okładka ksiązki - Kufer tajemnic

Magdalena odkrywa na strychu zakurzony i zapomniany kufer. W środku znajduje list od dawno zmarłej matki. Okazuje się, że kufer niegdyś należał do Stefanii...

Czarci most
Anna Bichalska0
Okładka ksiązki - Czarci most

Młody pisarz książek dla dzieci, Mikołaj Osadnik, po śmierci babki przyjeżdża do Czarciego Mostu - rodzinnego miasteczka, które opuścił jako dziecko...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Żony Konstancina
Ewelina Ślotała
Żony Konstancina
Więcej niż zło
Ewelina Stefańska
Więcej niż zło
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Potknięcia miłości
Anna Wojtkowska-Witala ;
Potknięcia miłości
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Noc sów. Opowieści z lasu
Jacek Karczewski
Noc sów. Opowieści z lasu
Baśniowa opowieść
Stephen King
Baśniowa opowieść
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy