Recenzja książki: Afryka

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Zamieszkana przez ponad miliard ludzi Afryka jest drugim pod względem wielkości kontynentem na ziemi. A ponieważ nie każdy czytelnik będzie miał okazję odwiedzić ów Kontynent kolorów, publikacja Wydawnictwa Muchomor przekazuje wiedzę o krajach dla wielu pozostających jedynie w sferze marzeń.

Układ publikacji jest schematyczny. Każda z dwunastu części barwnie przedstawia określony region, któremu przyporządkowano wybrane państwa Afryki. Tytuły poszczególnych części sformułowano w taki sposób, że czytelnik z łatwością zorientuje się, jakie cechy charakterystyczne zawierają kolejne zestawy państw. Na omówienie każdej z części Soledad Romero Mariño przeznaczył dwie sąsiadujące ze sobą strony. Treść zasadnicza obejmuje krótką notkę ogólną oraz wiadomości szczegółowe. Wśród nich znalazły się: najsłynniejsze miasta (wraz z ich zabudową architektoniczną), zamieszkujące poszczególne tereny ludy, wydarzenia historyczne, miejsca geograficzne, zjawiska przyrodnicze, bogactwa naturalne, codzienne życie, kultura, wierzenia, zwyczaje, badania naukowe, praca oraz wypoczynek.

Sięgając po publikację Wydawnictwa Muchomor, czytelnik posmakuje regionalnych potraw, posłucha tradycyjnej muzyki afrykańskiej oraz zatańczy w promieniach gorącego słońca. Pozna sztuki walki, zwiedzi piramidy, a w kraterze starożytnego wulkanu odwiedzi rezerwat dla dwudziestu pięciu tysięcy zwierząt. Zatrzyma się również na Wybrzeżu Szkieletowym, odetchnie wśród gajów palmowych oazy usytuowanej na brzegu największego słonego jeziora. Przemierzy płaskowyże, pustynie, kotliny, dżungle i wybrzeża, a także przespaceruje się labiryntem krętych uliczek Medyny. Przyjrzy się pracy paleoantropologów oraz zjawisku dyskryminacji rasowej. Pozdrowi nie tylko faraonów, cesarzy i polityków, ale również walczących z kłusownikami zoologów oraz troszczących się o prawa kobiet psychologów społecznych.

Książka Afryka. Kontynent kolorów w ciekawy sposób przekazuje czytelnikowi ogrom wiedzy. Analiza każdego zagadnienia obejmuje fakty i ciekawostki, daty, nazwiska oraz wydarzenia z przeszłości. Adekwatne do treści kolorowe ilustracje autorstwa Raquel Martin doskonale wzmacniają przekaz. Mnóstwo rysunków, grafik oraz mapek ułatwia zrozumienie i zapamiętanie. Rolę spisu treści pełni mapa Afryki z zaznaczonymi na niej państwami (w kolejności omawiania, bez numeracji). Twarda okładka, kartki grubsze od przeciętnych, duży format książki, a także idealnie dobrane proporcje tekstu i obrazu – to dodatkowe atuty lektury.

Publikacja Wydawnictwa Muchomor zostanie przyjęta z radością. Przekazując skondensowaną wiedzę, zadowoli wszystkich tych, dla których odwiedzenie Afryki pozostaje jedynie w zasięgu marzeń.

Tagi: dla dzieci Afryka

Kup książkę Afryka

Zobacz opinie o książce Afryka
Afryka
Raquel Martin Soledad Romero Marino
Szczęśliwe Przypadki
Soledad Romero Marino0
Okładka ksiązki - Szczęśliwe Przypadki

Niektórzy latami pracują nad swoimi wynalazkami, innym wychodzą one przypadkiem! Ta książka opisuje 16 niezaplanowanych odkryć, których nikt nie planował...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz