Quantcast

Recenzja ksi捫ki: Ani s這wa o Zosi

Recenzuje: Justyna Gul

Zosia czy Tosia?

Dzieci s豉wnych rodziców zazwyczaj mo積a podzieli na dwie grupy, a nieliczne wyj徠ki potwierdzaj tylko t regu喚. Mamy zatem tych, którzy na popularno軼i ojca czy matki korzystaj, nierzadko wy陰cznie odcinaj帷 kupony od ich s豉wy (to kasta celebrytów i uzurpatorów). Na drugim biegunie znajduj si ci, którzy stanowczo dystansuj si od rodzicieli, wybieraj帷 w豉sn drog i 幢e reaguj帷 na wszelkie wzmianki o s豉wie.

Do której grupy nale篡 jednak Tosia, czyli Antonina Chrobot, bohaterka uroczej powie軼i dla dzieci i m這dzie篡 Ani s這wa o Zosi!? Kiedy Twoja  mama jest s造nn pisark, autork popularnej serii o niejakiej Zosi Jezierskiej, a wszyscy dooko豉 s przekonani, 瞠 kto, kto pisze dla nastoletnich dziewczynek, doskonale rozumie ich problemy, nie masz wyboru. Musisz wybra wersj „b”, czyli najlepiej nie przyznawaj si do rodzicielki. Jest to o tyle 豉twe, 瞠 Tosia nosi nazwisko ojca, za jej mama pos逝guje si nazwiskiem panie雟kim. Jednak i to nie uchroni這 dziewczynki przed wieloletnimi nagabywaniami o matk i przed wyrazami nieszczerej sympatii, której jedynym celem by這 dostanie si do domu twórczyni literackiej postaci, która podbi豉 serca czytelników.

Nic wi璚 dziwnego, 瞠 po przeprowadzce na osiedle zamkni皻e Tosia nie ma ju przyjació ani nawet bliskich kole瘸nek. Zreszt, zdecydowanie woli ona ch這pców – m瘰ka cz窷 populacji jest bowiem odporna na czar i urok Zosi. Dziewczynka b璠zie si jednak musia豉 zmierzy ze swoim literackim pierwowzorem, bowiem czeka j wyprawa wraz z mam i jej ksi捫kami, a tak瞠 z wydawc ksi捫ek – Len, jednocze郾ie charyzmatyczn przyjació趾 rodziny. Alternatyw dla trasy promocyjnej po Zamojszczy幡ie by豚y wyjazd z ojcem, Marianem Chrobotem, s造nnym poet, którego tomik wierszy by nawet nominowany do nagrody Nike. I cho pomys podró篡 do Niemiec na mi璠zynarodowy festiwal Rhyme am Rhein brzmi fantastycznie, matka nigdy nie pozostawi jej pod opiek bujaj帷ego w ob這kach poety.

Tosia wyrusza zatem w podró, która b璠zie obfitowa豉 w ró積ego rodzaju przygody, a tak瞠… niespodziewane przyja幡ie i wielkie fascynacje. Cho bardziej odpowiednie okre郵enie to: mi這嗆 od pierwszego wejrzenia – dziewczynka jest przekonana, 瞠 w豉郾ie to uczucie wype軟ia j od chwili, kiedy w jednym z hoteli w Zamo軼iu spotka豉 przystojnego ch這pca ze Stanów Zjednoczonych, Davida. Nie spodziewa豉 si jednak, ze znajomo嗆, do której tak d捫y豉, b璠zie mia豉 niezwyk造 ci庵 dalszy.

Jej 郵edztwo odno郾ie do rodzinnych koligacji, a tak瞠 brzmienia g這su Davida (a zapewne tak瞠 numeru telefonu, miejsca zamieszkania i wielu innych danych niezb璠nych ka盥ej zakochanej dziewczynie) zostaje brutalnie przerwane przez niejakiego Eugeniusza Kolankiewicza, który odnajduje jej mam na jednym ze spotka promocyjnych i prosi o interwencj w sprawie spadku – domu, który odziedziczy豉 wiele lat temu po swojej babce. Przekaza豉, co prawda, wszelkie upowa積ienia do zarz康zania nieruchomo軼i notariuszowi, ale teraz konieczna jest jej osobista obecno嗆 w Szczebrzeszynie. Wspó逕豉軼icielka domu, siostra babki, nie reaguje na alarmuj帷e telefony Kolankiewicza, który jest powa積ie zaniepokojony niezdrowym zainteresowaniem, jakie popadaj帷a w ruin budowla budzi.

Wyprawa do Szczebrzeszyna obfituje w wiele niespodzianek i zaskakuj帷ych zwrotów akcji, ale przede wszystkim pozwala Tosi ponownie zobaczy swojego wybranka. Szkoda tylko, 瞠 spotkanie w okolicznym skansenie ko鎍zy si zardzewia造m gwo寮ziem tkwi帷ym w oponie, który uniemo磧iwia dalsz podró, a tak瞠 kontuzj Leny. Konieczna staje si natychmiastowa pomoc lekarska i ca貫 szcz窷cie, 瞠 niedaleko funkcjonuje sanatorium (pe軟e  przystojnych lekarzy, nale篡 doda, ku uciesze mamy Tosi oraz Leny).

To dopiero pocz徠ek niezwyk貫j historii, w której zbiegi okoliczno軼i okazuj si efektem celowego dzia豉nia, ciocia-staruszka - dzieln wojowniczk, za stary dom… potencjalnym miejscem ukrycia skarbu burmistrza Klubego, który przed laty zdefraudowa spor sum, po czym uciek z kraju. W historii nie mo瞠 równie zabrakn望 wielbiciela poezji Marcina Chrobota, Jana Derenia oraz jego szkiców „starych budowli”.

Ani s這wa o Zosi! to wci庵aj帷a i pe軟a pasji powie嗆, która zdoby豉  drug nagrod w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na wspó販zesn ksi捫k dla dzieci i m這dzie篡, zorganizowanym przez Fundacj ,,ABCXXI - Ca豉 Polska Czyta Dzieciom". Nagrod w pe軟i zas逝穎n, bowiem Orli雟ka nie tylko zabiera czytelników w niezwyk陰 podró, ale dzi瘯i wspania造m postaciom oraz nag造m zwrotom akcji podró ta rozbudza wyobra幡i i pragnienie zdobywania wiedzy, chocia瘺y o dzia豉lno軼i partyzantów. Element zaskoczenia, tajemnica z przesz這軼i, fantastyczna ciocia, której Tosi szczerze zazdroszcz - to tylko nieliczne z wielu walorów  powie軼i. Je郵i doda do tego wspania造 j瞛yk, pe軟e humoru dialogi oraz codzienne problemy nastolatek, to otrzymujemy pozycj, od której naprawd trudno si oderwa.

Kup ksi捫k Ani s這wa o Zosi

Zuzanna Orli雟ka
Inne ksi捫ki autora
Wstydu za grosz!
Zuzanna Orli雟ka0
Ok豉dka ksi您ki - Wstydu za grosz!

II Nagroda w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na wsp馧czesn ksi捫k dla dzieci i m這dzie篡. W jaki spos鏏 przetrwa w鈔鏚 tygrys闚, gdy...

Powietrzny 瞠glarz
Zuzanna Orli雟ka0
Ok豉dka ksi您ki - Powietrzny 瞠glarz

Kolejny raz z Marcinem przemierzamy Warszaw z pocz徠ku XIX wieku, w kt鏎ej tak wiele si dzieje! Bystry syn szewca ponownie znajdzie si w centrum dzia豉nia...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Zagadka czarnego psa