Recenzja książki: Bądź jak one! 100 kobiet pełnych wiary

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Wiara wymaga odwagi, serca i dobrych uczynków. Przykład 100 kobiet pełnych wiary zachęca czytelniczki, by wezwanie Bądź jak one! skierowały do samych siebie.

Kobiety opisane przez Jeana Fischera osadzone zostały w historii. Żyjąc w określonym miejscu i czasie, pozostawiły niezatarte ślady działania, wskazującego na dobrowolne poddanie się woli Bożej. Bardziej lub mniej znane, reprezentują czasy Starego i Nowego Testamentu, zasilają grono świętych Kościoła katolickiego, uważane są za żyjące w różnych wiekach postaci historyczne oraz działają współcześnie. Wszystkie są wsłuchane w Boże słowo, pokorne, ufające, posłuszne, cierpliwe, mądre, odważne, wypełnione wewnętrzną radością, gotowe do poświęcenia dla innych, przepraszające oraz przebaczające, świadome własnej małości, uczciwie wykonujące swoje obowiązki, o niezachwianej wierze, prawym charakterze i dobrym sercu, nie zniechęcające się niepowodzeniami oraz zachowujące siłę, gdy wiara poddawana jest próbie.

Bohaterkami publikacji Wydawnictwa Jedność są przedstawicielki różnych epok, krajów, kultur oraz religii. Bez względu na to, jakie są: zdrowe czy chore, bogate czy biedne, nieśmiałe lub odważne, wszystkie stawiają Boga na pierwszym miejscu. Są wśród nich noblistki, medalistki olimpijskie, misjonarki, lekarki, pisarki, aktorki i piosenkarki, modelki, pilotki, żony i matki, osoby konsekrowane oraz świeckie. Autor pokazuje, jak szeroki jest zakres ich zasług: świadectwa wiary, modlitwa, pokrzepiające słowa, radość i uśmiech, śpiew na chwałę Pana (doskonały sposób ewangelizacji), pomoc biednym, opieka nad chorymi, działalność misyjna oraz charytatywna, działania na rzecz pokoju i praw człowieka, zakładanie szkół oraz organizacji, zbiórki funduszy, walka o prawa obywatelskie oraz poprawę warunków życia najuboższych – to tylko niektóre z wielu działań pełnych wiary kobiet.

Każdej z bohaterek poświęcone zostały dwie sąsiadujące ze sobą strony, a ich układ jest schematyczny. Pod imieniem i nazwiskiem (bądź samym imieniem) zapisano lata życia, a w przypadku postaci biblijnych – sigla odnoszące się do Starego lub Nowego Testamentu. Opowiedziana historia biblijna oraz pochodzące z wielu źródeł informacje dotyczące życia poszczególnych kobiet (wpleciono w nie refleksje teologiczne i egzystencjalne rozważania) opatrzono tytułem. Większość kończy się pytaniem, na które czytelniczka sama musi odpowiedzieć. Na marginesie dolnym zamieszczono fragment biblijny (drukowaną czcionką), natomiast całą stronę sąsiednią wypełnia kolorowa ilustracja, przedstawiająca omawianą osobę. Pięknie ilustrowana okładka z błyszczącym tytułem przyciąga wzrok.

Publikacja Wydawnictwa Jedność to doskonały prezent dla nastolatek, które – zainspirowane przykładami życia 100 kobiet pełnych wiary – same będą mogły czerpać z bogactwa ich osiągnięć, dzięki czemu docenią wartość kobiecości i nauczą się spełniać życiową misję z radością.

Kup książkę Bądź jak one! 100 kobiet pełnych wiary

Zobacz opinie o książce Bądź jak one! 100 kobiet pełnych wiary