Recenzja książki: Balonowa 5

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Warto dbać o sąsiedzkie relacje, bowiem powszechnie wiadomo, że pomoc sąsiada jest na wagę złota: w razie nieobecności podleje kwiatki, włączy światło w mieszkaniu czy wyprowadzi psa. Nakładem Wydawnictwa Egmont ukazała się lektura Balonowa 5, w której Mikołaj Pasiński pokazuje dzieciom, jak bardzo ważne jest wzajemne zrozumienie, pomocna dłoń, dobre słowa i przyjazne gesty, będące najlepszą inwestycją na przyszłość.

W pewnym mieście przy ulicy Balonowej 5 dumnie wznosi się wysoka kamienica. Elewacja budynku przyciąga wzrok, ciesząc oko kolorystyką, dekoracyjnością oraz starannością wykonania. Jedenaście lokali zamieszkują sąsiedzi, którzy różnią się między sobą pod każdym względem, jednak to, co ich łączy, z powodzeniem można nazwać dobrymi relacjami. Oto lista lokatorów: Słynny raper Myszka, Małpy, Sowa, Kot, Czarna Pantera, Rodzina Pająków, Hipopotam, Kolonia Żab, Pies i Nietoperz, a na samej górze, pod jedenastką, mieszka tajemnicza postać – narratorka opowieści.

Rzut oka do każdego z mieszkań zatrzymuje na długo. Wzmocniony barwnymi ilustracjami Gosi Herby przekaz pozwala dostrzec cechy charakterystyczne poszczególnych lokatorów. Wszyscy są urodzonymi artystami, a dbając o rozwój swoich pasji, uatrakcyjniają sąsiedzkie życie. Dobrze, że kamienica zaopatrzona jest też w taras, miejsce przyjacielskich pogaduszek i wymiany poglądów oraz cotygodniowego balu (każdy z lokatorów daje coś od siebie). Mieszkańcy kamienicy rzeczywiście są osobliwi, ale też wrażliwi, zadowoleni, zawsze uśmiechnięci i pozytywnie do siebie nastawieni. Któż nie chciałby zamieszkać w takim miejscu? Kto nie marzy o takich sąsiadach?

Lektura uczy empatii, asertywności, rozwija wrażliwość oraz wiedzę ogólną. Znalazły się w niej nazwy kontynentów, roślin i zwierząt. Są rymy oraz paszczodźwięki – trudne do prawidłowej wymowy zdania ćwiczące dykcję, która, jak wiadomo, jest jednym z elementów udanej komunikacji. Jest nawet przepis na ciasto „Piegowaty Orangutan” wraz ze spisem potrzebnych składników i opisem sposobu jego wykonania.

Książeczka Balonowa 5 jest duża, nieco większa od formatu A4, z twardą okładką i przewagą ilustracji nad tekstem. Ponieważ skierowana jest przede wszystkim do przedszkolaków, forma ta jest jak najbardziej odpowiednia. Treść publikacji jasno pokazuje młodemu czytelnikowi, jak bardzo ważne są prawidłowe relacje międzyludzkie. I chociaż historia każdego z nas jest inna, warto dołożyć wszelkich starań, by przebywanie blisko siebie przynosiło wspólne korzyści.

Tagi:

Kup książkę Balonowa 5

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Balonowa 5
Książka
Balonowa 5
Mikołaj Pasiński