Recenzja książki: Barocco

Recenzuje: marcin

Od madonny do dziwki niedaleka jest droga, zwłaszcza, gdy w role obydwu wciela się ta sama kobieta. Powody przemiany bywają najbanalniejsze z możliwych. Od madonny wymaga się przede wszystkim piękna, ale również mrocznej zmysłowości i perwersyjnego erotyzmu. Misterium obserwuje starannie dobrana publiczność. Salome – modliszka, względnie pijawka w spódnicy – zastawia pułapki na romantycznych panów lub cierpliwie wypija siły witalne z silnego, męskiego ciała. Żadna z kreacji nie przynosi zbawienia. Pierwsza gubi siebie, druga – zwabioną ofiarę.

 

Karol miał w życiu wiele kobiet. Spojrzenie z pewnej perspektywy pozwala mu generalizować, zdarzały się madonny i dziwki. Jako historyk sztuki, o pierwszych potrafi powiedzieć wiele. Zna szkoły malarskie, mistrzów i warsztaty. Dziwki zaś to twory efemeryczne, nie sposób posiąść je rozumem. Pojawiają się znikąd i w tajemniczych okolicznościach pogrążają w niebycie. Po drodze gryzą i pozwalają gryźć.

 

Bibiana jest kobietą z pogranicza: piękną, inteligentną, odważną, tajemniczą, doświadczoną w łóżku. Zjawia się niespodziewanie, fascynuje i podnieca jakby przemyślnie. W krótkim czasie rozkochuje w sobie doktora historii sztuki i zabiera w krainy seksualnego eksperymentu. Pogrążają się w perwersji i frywolności, przygody stronią od powtarzalności. Pewnego dnia Bibiana znika. Rozpoczyna się teatralne przedstawienie sado-maso, w roli głównej wystąpi ona - rudowłosa piękność, bez przeszłości i z fałszywymi dokumentami.

 

Ale nie tylko o kobietach to książka...

 

Gdyby przygody Pana Samochodzika nie były literaturą dla młodzieży, Zbigniew Nienacki mógłby wplątać w wywód kryminalny również wątki erotyczne. Tak się nie stało. Dzisiaj Tobiasz W. Lipny proponuje syntezę sprzedających się tematów literackich – miłosnego i kryminalnego – w opowieści o mrocznym tytule: Barocco. Skojarzenie z Panem Samochodzikiem wywołały przewodnia myśl narracji, a więc poszukiwania zaginionego dzieła sztuki, jakim niewątpliwie jest obraz Madonny z konwalią, jak i profesja Karola, zbieżna z zajęciem Tomasza N. – historia sztuki. Panu Samochodzikowi pomagali harcerze, Karola wspiera środowisko akademickie, zwłaszcza profesor Bandura (nazwisko Batura nosił odwieczny wróg Pana Samochodzika, złodziej sztuki, kolekcjoner). Obydwaj przesiadują w bibliotekach, wertują pożółkłe księgi, zwiedzają mroczne krypty, posiłkują się wiedzą i sprytem. Obydwaj są detektywami – amatorami. Śledztwa bohaterów z dzieciństwa kończyły się zawsze szczęśliwie, mniej radosne zakończenie będzie miała historia Karola. U Nienackiego ilość morderstw zredukowana była do minimum.

 

Zróżnicowanie treści wątkami miłosnymi neutralizuje obfitość faktów z dziedziny historii sztuki. Ilość scen detektywistycznych dobrana jest proporcjonalnie do powyższych, nie dominuje, ale subtelnie zwraca na siebie uwagę. Chwała za to Lipnemu, bo nieopanowanie nad logiką wywodu w negatywny sposób wpływa na przyjemność odczytania. Kiedy rękopis wymyka się spod kontroli pisarza, rodzą się twory ceglaste, o nieprzeniknionej strukturze myślowej, stanowiące labirynt skojarzeń dla czytelnika. Barocco ucieka podobnej klasyfikacji. Zaproponowana forma doskonale wpisuje się w nurt literatury rozrywkowej, nie pozwalając o sobie zapomnieć i sugerując powrót do treści. Język narracji miejscami bawi, innym razem poucza. Zmusza do refleksji nad miejscem kobiety w świecie zdeprawowanym brudną seksualnością i słabością, jaka tkwi w ciele dziwki i madonny.

Tagi: Barocco, Barocco recenzja, Barocco książka, Tobiasz W. Lipny Barocco, Tobiasz W. Lipny recenzja, Tobiasz W. Lipny książka, Tobiasz W. Lipny

Kup książkę Barocco

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Barocco
Książka
Barocco
Tobiasz W. Lipny
Inne książki autora
Brukselska misja
Tobiasz W. Lipny 0
Okładka ksiązki - Brukselska misja

Karol, młody historyk sztuki, znany z powieści Barocco i Kurlandzki trop, wyjeżdża do Brukseli, żeby pozbierać się po śmierci wuja i rozstaniu z dziewczyną...

Kurlandzki trop
Tobiasz W. Lipny 0
Okładka ksiązki - Kurlandzki trop

Kurlandzki trop to kolejna po Barocco powieść o Karolu, młodym historyku sztuki ze skłonnością do niebezpiecznych przygód i płomiennych, acz krótkotrwałych...

Recenzje miesiąca
Wizna
Jacek Komuda
Wizna
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;
Selfie z Toskanią
Dom sekretów
Natalia Bieniek
Dom sekretów
Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska
Magiczne skrzypce
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala
Zapach makadamii
Bezsenna
Lou Morgan
Bezsenna
Trzecia strona medalu
Dariusz Grochal
Trzecia strona medalu
Czwarta władza szóstej B
Adam Studziński;
Czwarta władza szóstej B
Drogi Edwardzie
Ann Napolitano
Drogi Edwardzie
Pokaż wszystkie recenzje