Recenzja książki: Bez wytchnienia

Recenzuje: mrowka

Ruth Gilmartin, kobieta samotnie wychowująca dziecko, pisząca doktorat o rewolucji w Niemczech w latach 1918 – 1923 i ucząca obcokrajowców angielskiego, ma powody do niepokoju. Jej matka zaczyna się dziwnie zachowywać. Podejrzewa wszystkich o złe wobec niej zamiary, staje się nieufna, udaje też choroby i kalectwo. Jednocześnie nie chce wyjawić powodu swojego niepokoju: Ruth przypuszcza nawet, że to objawy starzenia się lub dziwaczenia na odludziu. Ale historia Sally Gilmartin jest o wiele bardziej złożona…

 

Któregoś dnia Ruth otrzymuje od matki teczkę z napisem „historia Evy Delektorskiej”. W pliku kartek znajduje się spisana od początku i ze szczegółami opowieść o „Evie Delektorskiej, pół-Rosjance, pół-Angielce, wiecznej emigrantce po rewolucji 1917 roku”. Zrozpaczona po tragicznej śmierci dwudziestoczteroletniego brata Eva otrzymuje od obcego jej mężczyzny dziwną propozycję: może zostać szpiegiem, agentem brytyjskiego wywiadu, kontynuując tym samym bardzo niebezpieczną pracę Koli, zmarłego brata. Eva Delektorska jest niezwykle pojętną uczennicą – błyskawicznie poznaje tajniki nowego zawodu, dowiaduje się, jak śledzić innych, ćwiczy sztukę kamuflażu i zachowania się w różnych okolicznościach. Już wkrótce dostanie pierwsze arcytrudne zadania. Dodatkowym wątkiem w życiorysie Evy Delektorskiej jest romans ze zwierzchnikiem. Kobiecie szybko zacznie grozić śmiertelne niebezpieczeństwo…

 

Jest „Bez wytchnienia” znakomitym kryminałem i romansem szpiegowskim, książką, która wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Porywa w niej i pomysł fabularny, i sposób realizacji tematu, narracja i styl. To powieść napisana ze smakiem, trzymająca w napięciu i dobrze wykorzystująca zmiany motywów. Na szczęście Boyd nie jest przewidywalny, nie można domyślić się dalszych losów bohaterów, każde rozwiązanie staje się zaskoczeniem. Gdy do tego dodać idealne proporcje między – choćby – opisem i dialogami, między objętością poszczególnych scen – zbliża się Boyd do najlepszych powieściopisarzy. W „Bez wytchnienia” są dwie płaszczyzny narracyjne, dwie naprzemiennie prezentowane opowieści: pierwsza – współczesna – dotyczy głównie samej Ruth, jej problemów i mierzenia się z prawdami przeszłości.

 

Wielowątkowa historia realistyczna staje się tłem dla sensacyjno-przygodowej relacji z życiorysu Evy Delektorskiej. Służy też zwalnianiu akcji i dawkowaniu napięcia. Mniej rzeczywista (za to szalenie ekscytująca) opowieść o Evie to nagromadzenie mrożących krew w żyłach akcji, zestawienie emocjonujących fragmentów szpiegowskich, walki ze sobą i własnymi słabościami, ucieczki przed śmiercią. Wszystko to rozgrywa się w czasach drugiej wojny światowej. Obie historie same w sobie są wystarczająco ciekawe – tym lepsze będzie ich finałowe połączenie. Nie można odmówić Boydowi pomysłowości – to dzięki szybkim zmianom biegu wydarzeń „Bez wątpienia” nie ma szansy znudzić czytelników. Poza jedną turpistyczną sceną nie ma także w powieści fragmentów odrzucających, zniechęcających do lektury. Z podobną uwagą traktuje autor rozwój wydarzeń i sposób ich przedstawienia, unika narracyjnych dłużyzn, tendencyjności i powtarzania znanych schematów – chociaż porywa się na temat wielokrotnie w literaturze i filmie przywoływany, udaje mu się przedstawić go oryginalnie. Powieść, o której można by powiedzieć: klasyczna.

Kup książkę Bez wytchnienia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Bez wytchnienia
Autor
Książka
Bez wytchnienia
William Boyd
Inne książki autora
Solo. Nowy James Bond
William Boyd0
Okładka ksiązki - Solo. Nowy James Bond

Kolejna powieść z Jamesem Bondem w roli głównej! M., Q Branch, René Mathis powracają w nowej odsłonie przygód szpiega w służbie Jej Królewskiej Mości! Jest...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy