Recenzja książki: Biblioterapia w praktyce

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Jedną z metod uaktywniania człowieka jest biblioterapia. Polegając na oddziaływaniu za pomocą specjalnie dobranego tekstu literackiego, pełni rolę profilaktyczną, wychowawczą lub terapeutyczną. Bez względu na jej formę (indywidualną czy grupową), istotne jest postawienie właściwej diagnozy oraz ściśle związany z daną sytuacją dobór literatury. Książka Biblioterapia w praktyce jest nie tylko obszernym źródłem pomysłów do zastosowania w pracy z grupą, ale też poradnikiem ułatwiającym tworzenie autorskich scenariuszy biblioterapeutycznych.

 

Ponieważ teoria zawsze powinna iść w parze z praktyką, całość została podzielona na dwie zasadnicze części. Obok obszaru zastosowania scenariuszy terapeutycznych, przybliżenia istoty biblioterapii oraz celów i przeznaczenia scenariuszy, znalazły się w publikacji konkretne wiadomości dotyczące metodyki pracy z tekstem biblioterapeutycznym. Pomocą służy specjalnie opracowana tabela: treści pogrupowane w sześciu jej kolumnach to szczegółowa charakterystyka scenariuszy zamieszczonych w dalszej części książki. Dokładna analiza tabeli pozwala dopasować wybrany tekst do konkretnej grupy i sytuacji. Wszystkie te informacje znacznie ułatwiają pracę na poszczególnych etapach postępowania terapeutycznego.

 

Publikacja przeznaczona jest dla nauczycieli, wychowawców i terapeutów. Każdy, kto po nią sięgnie, odnajdzie materiały przynoszące zadowalające efekty. W zestawie znalazło się trzydzieści ciekawych scenariuszy, opatrzonych tytułem, szczegółowym opisem przebiegu zajęć oraz pytaniami, jakie prowadzący powinien zadać uczestnikom spotkania. Do niektórych dołączono przykładowe kwestionariusze, ułatwiające przyswojenie podanych treści. W każdym scenariuszu ukryte zostało głębokie przesłanie, które z powodzeniem można wykorzystać w omawianiu codziennych zachowań oraz analizowaniu życiowych problemów. Wszystkie scenariusze uczą rozróżniania dobra od zła, odpowiedzialności za własne czyny i świadomego ponoszenia konsekwencji działań, a także zachęcają do dokonywania roztropnych wyborów i podejmowania odpowiedzialnych decyzji.

 

W publikacji znalazły się również odpowiedzi na pytania dotyczące konstruowania autorskich scenariuszy. Bibliografia oraz adresy stron internetowych służą zainteresowanym ogromnym zasobem wiedzy. Opisane wydarzenia są najlepszym przykładem postępowania w sytuacjach zaczerpniętych z codziennego życia. Korzystanie z Biblioterapii w praktyce uczy rozwiązywania konfliktów szkolnych i rodzinnych. Podane propozycje doskonale nadają się do powszechnego zastosowania.

Tagi: Biblioterapia w praktyce, Biblioterapia w praktyce recenzja, Biblioterapia w praktyce książka, Ewelina J. Konieczna (red.nauk.) Biblioterapia w praktyce, Ewelina J. Konieczna (red.nauk.) recenzja, Ewelina J. Konieczna (red.nauk.) książka, Ewelina J. Konieczna (red.nauk.)

Kup książkę Biblioterapia w praktyce

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Biblioterapia w praktyce
Książka
Biblioterapia w praktyce
Ewelina J. Konieczna (red.nauk.)
Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzowisko
Aleksandra Katarzyna Maludy;
Gruzowisko
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Raróg
Anna Sokalska
Raróg
Banialuki do zabawy i nauki
Agnieszka Frączek
Banialuki do zabawy i nauki
Pokaż wszystkie recenzje