Recenzja książki: Ciotki

Recenzuje: Justyna Rychlik

Ciotki to zbiór portretów osób (i nie tylko) najbliższych autorce. W pierwszych rozdziałach poznajemy historię jej rodziny, w kolejnych jej członków, a dokładnie - tytułowe ciotki. Ciotek jest osiem, wszystkie są do siebie podobne, ale - paradoksalnie - każda z nich jest inna.
 
Opowieść napisana jest prostym, miejscami potocznym językiem, co nadaje jej lekkości i naturalności. Stanowi ona rodzaj pamiętnika, w którym autorka przywołuje swoje wspomnienia z dzieciństwa. Dzięki swobodzie języka, powieść nie jest patetyczna i nadęta, choć opisuje między innymi lata wojny oraz ukazuje trudne aspekty życia. Ciotki czyta się szybko, a lektura przykuwa uwagę i trudno się od niej oderwać, choć fabuła nie jest dynamiczna. Ale czy może być inaczej w przypadku wspomnień?
 
Ciotki to książka bardzo emocjonalna - Drzewiecka z niezwykłą szczerością opisuje swoją rodzinę, relacje między jej członkami i uczucia, jakimi ich darzy. Pewien podziw, a nawet zazdrość, może budzić to, jak dobrze autorka zna dzieje swoich przodków. To piękne, że wiedzę o historii swojej rodziny przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Czytając tę powieść, można poddać się emocjom. Poza okazją do rozrzewnienia i przemyśleń Drzewiecka stwarza czytelnikom również sporo okazji do śmiechu, opowiadając zabawne anegdoty (jedna z najlepszych - armia Dumasa!).
 
Z pewnością Ciotki to książka życiowa, bo opisująca prawdziwych ludzi, prawdziwe kobiety - ich siłę, wyjątkowość i umiejętność radzenia sobie z zawirowaniami w życiu. Losy każdej z ciotek potoczyły się inaczej, każda była, a przynajmniej starała się być, mniej lub bardziej szczęśliwa. Bez wątpienia żadna nie poddała się przeciwnościom losu i z podniesionym czołem szły naprzód, a powieść Drzewieckiej jest dla nich swego rodzaju hołdem.
 
Wady? Jedna, najpoważniejsza: książka jest zdecydowanie zbyt krótka i za szybko się kończy. Pisząc zaś serio: brak w książce trochę portretu matki autorki (w końcu i ona jest czyjąś ciotką). Właściwie od początku czeka się właśnie na opowieść o niej, jednak poza lakonicznymi wzmiankami nie znajduje się w powieści bardziej wyczerpujących informacji. Być może opowieść o relacji z matką stanowić będzie po prostu temat kolejnej książki Drzewieckiej?
 
Ciotki to powieść pisana życiem, ukazująca rodzinę, jakich wiele i pokazująca, że każda kobieta ma w sobie siłę i piękno. To świetna propozycja dla miłośników życiowych, nieco nostalgicznych powieści.

Kup książkę Ciotki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Ciotki
Książka
Ciotki
Anna Drzewiecka
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy