Recenzja książki: Co zrobisz, gdy...? Pytania, które warto sobie zadać

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Problemy trzeba rozwiązywać, często jednak trudny jest wybór między dwiema racjami. Którą wybrać? Jaką podjąć decyzję? Z pomocą przychodzi Wydawnictwo Jedność, które poprzez publikację Co zrobisz, gdy… służy pomocą w rozwiązywaniu niejednoznacznych sytuacji, bezwzględnie wymagających dokonania wyboru.

Prezentując Pytania, które warto sobie zadać, Jennifer Moore-Mallinos omówiła czterdzieści sześć zagadnień, z jakimi można spotkać się w codziennym życiu. Do każdego z nich autorka dopasowała skłaniające do refleksji pytanie. Przytoczone przez nią rozwiązania nie są oczywiste ani jednoznaczne, zawierają natomiast zdanie złożone z dwóch kolejnych pytań, odnoszących się do dwóch różnych zachowań (przy właściwym zachowaniu czcionka została powiększona). Opis każdego zagadnienia zajmuje dwie sąsiadujące ze sobą strony, a ich schematyczny układ wzbogacony został uzasadnieniem, jednozdaniowym podsumowaniem (wytłuszczona i powiększona czcionka) oraz barwną, zabawną ilustracją. Schematyczność i różnorodność zapisu ułatwia zrozumienie oraz zapamiętanie treści, a także czyni tekst przejrzystym.

Omawiane zagadnienia dotyczą różnych dziedzin życia. Są tu relacje koleżeńskie, przyjaźń, nauka, zabawa i sekrety, zachowanie przy stole oraz zasady dobrego wychowania, prawda i fałsz, zdrowie oraz choroba,  molestowanie, nękanie, bezpieczeństwo, a także sprawy finansowe, uczucia oraz zwierzęta. Publikacja uczy asertywności, odpowiedzialności, pracowitości, umiejętności przyznania się do winy i przebaczania. Jak należy postąpić, gdy mijanej osobie wypadnie z kieszeni sto złotych? Czy można udać się w dal z nieznajomym? Dlaczego nie powinno się przeglądać stron internetowych, które nie są przeznaczone dla dzieci? Co zrobić, gdy najpiękniejsze róże (na urodziny babci) rosną w ogrodzie sąsiadki? Pytania, które warto sobie zadać, przepracowane wraz z rodzicami, nauczycielami czy terapeutami, przygotują dzieci do dorosłego życia.

Publikacja Wydawnictwa Jedność jest jak najbardziej potrzebna. Twarda okładka, duży format oraz kartki grubsze od przeciętnych to jej dodatkowe atuty. Tekst, wzbogacony dopracowanymi w szczegółach ilustracjami autorstwa Andy Catling, przemawia do dziecięcych umysłów. Sięgnięcie po lekturę gwarantuje nie tylko dobrą zabawę, ale także solidną porcję wiedzy i nowych umiejętności.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Co zrobisz, gdy...? Pytania, które warto sobie zadać

Zobacz opinie o książce Co zrobisz, gdy...? Pytania, które warto sobie zadać
Umiem to zrobić! 46 rzeczy, których dzieci uczą się każdego dnia
Jennifer Moore-Mallinos0
Okładka ksiązki - Umiem to zrobić! 46 rzeczy, których dzieci uczą się każdego dnia

Jest tak wiele rzeczy, których dzieci uczą się każdego dnia!Jak zdobywać nowych przyjaciół? Na czym polega wizyta u dentysty? Jakich zasad przestrzegać...

Nasze ważne sprawy. O szczęściu, przyjaźni i innych wartościach
Jennifer Moore-Mallinos0
Okładka ksiązki - Nasze ważne sprawy. O szczęściu, przyjaźni i innych wartościach

Czasami w ogóle o nich nie myślimy i nie zauważamy ich... innym razem dużo i żywo o nich dyskutujemy. Dorośli często o nich mówią, że ,,gdzieś...