Recenzja książki: Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach

Recenzuje: allison

Polska Jagiellonek

Książka Anny Brzezińskiej to napisana z rozmachem opowieść o królewnach z rodu Jagiellonów. Epicka narracja łączy się tu świetnie z fragmentami o charakterze popularnonaukowym, tworząc całość, którą czyta się jednym tchem.

Początkowo akcja skupia się na służącej, Reginie, która trafia pod dach zamożnego wdowca. Szybko okazuje się, że mistrz Bartłomiej ma zwyczaj korzystać z uroków swoich pracownic. Gdy Regina zachodzi z nim w ciążę, jest przerażona, ale i nie do końca świadoma, jaka przyszłość jej grozi. Rozpacz potęguje fakt, że córka okazuje się karliczką. Dzięki kolejnym zbiegom okoliczności malutka Dosia trafia na dwór króla Zygmunta Starego, stając się ulubienicą córek i pasierbic królowej Bony. Jej życie nie jest jednak usłane różami - zwłaszcza od chwili, w której dziewczynka uświadamia sobie, że dworskie życie opiera się na intrygach, plotkach i donosach. Co ciekawe, Dosia jest postacią historyczną. Nie wiemy o niej wiele, nie znamy szczegółów jej trafienia na dwór. Opowieść Anny Brzezińskiej jest próbą literackiego uzupełnienia tych braków.

To właśnie oczyma Dosi oglądamy królewski świat. Jej opowieść skupia się na kobiecych bohaterkach, wśród których najważniejsze okazują się jagiellońskie królewny. Śledzimy ich życie - od dzieciństwa po starość, lecz nie poznajemy losów poszczególnych kobiet w ujęciu chronologicznym. Dosia snuje tę opowieść jako leciwa kobieta, wspominając różne okresy swego burzliwego życia i perypetie królewien, których wysoki status społeczny nie szedł w parze z osobistym szczęściem. Przy okazji poznajemy codzienność dworskiego pałacu. Autorka opisuje ten świat szczegółowo, z wielką dbałością o drobiazgi i historyczną prawdę.

Powieściowa narracja przeplatana jest fragmentami o charakterze popularnonaukowym. Brzezińska przedstawia czytelnikom najbardziej interesujące informacje z zacięciem bliskim  błyskotliwemu reportażowi. Widać, że autorka doskonale zna tło historyczne i potrafi przekazać tę wiedzę w sposób lekki, a jednocześnie rzetelny.

Wśród drugoplanowych i epizodycznych bohaterów pojawiają się reprezentanci wszystkich środowisk społecznych i zawodów. Poznajemy kupców, czeladników i służących, bogatych oraz ubogich mieszczan, rozkrzyczane przekupki, nierządnice, żaków, profesorów, uczonych, astrologów, medyków i szarlatanów, duchownych, żebraków… W ten sposób Anna Brzezińska ukazuje niemal cały przekrój polskiego społeczeństwa.

Córki Wawelu to książka interesująca i w dużej mierze oryginalna Niełatwo połączyć fabułę z historycznym dyskursem, Anne Brzezińskiej jednak udało się to pomistrzowsku. Uwagę zwraca także barwny, plastyczny język narracji oraz zindywidualizowany sposób wypowiedzi bohaterów.

Jest w tej powieści miejsce na smutek i radość, sukcesy i klęski, marzenia i rezygnację, miłość, przyjaźń i zdradę, a także refleksje – zarówno dotyczące spraw przyziemnych, jak i dotykających kwestii historiozoficznych. To lektura dla każdego, nie tylko dla miłośników prozy historycznej. Polecam z czystym sumieniem.

Tagi: Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach, Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach recenzja, Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach książka, Anna Brzezińska Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach, Anna Brzezińska recenzja, Anna Brzezińska książka, Anna Brzezińska

Kup książkę Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach
Inne książki autora
Letni deszcz. Sztylet
Anna Brzezińska0
Okładka ksiązki - Letni deszcz. Sztylet

Tej wojny nie dało się uniknąć. Parli do niej wszyscy — i szlacheccy powstańcy, i chłopscy buntownicy, wyczekujący ponownego przyjścia bogini, i...

Woda na sicie. Apokryf czarownicy
Anna Brzezińska0
Okładka ksiązki - Woda na sicie. Apokryf czarownicy

Nowa książka autorki monumentalnych, bestsellerowych Córek Wawelu! Tym razem sceną wydarzeń jest nie dwór ostatnich Jagiellonów, lecz fantastyczna...

Recenzje miesiąca
Pod naszym niebem
Sylwia Kubik
Pod naszym niebem
Tylko dla dorosłych
Nina Majewska-Brown
Tylko dla dorosłych
My Secret Youtube Life
Charlotte Seager
My Secret Youtube Life
Cecylio, obudź się!
Dorota Wójcik
Cecylio, obudź się!
Marzycielka
Katarzyna Michalak
Marzycielka
Ojciec, czyli o Pieronku
Szymon Wróbel
Ojciec, czyli o Pieronku
Kolory pawich piór
Jojo Moyes;
Kolory pawich piór
Wariat na wolności. Autobiografia
Wojciech Eichelberger;
Wariat na wolności. Autobiografia
Pokaż wszystkie recenzje