Recenzja książki: Cuda Jana Pawła II

Recenzuje: Katarzyna Murzyn

„Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!” Nie ma chyba w Polsce osoby, która nie znałaby słów naszego Papieża, Jana Pawła II, wypowiedzianych w Warszawie 2 czerwca 1979 roku. Dzięki wstawiennictwu i modlitwie udało się Karolowi Wojtyle zmienić nie tylko Polskę, ale również cały świat. Był to człowiek, który swoją postawą, swoim wewnętrznym ciepłem i ogromną miłością oraz wiarą w człowieka, i Boga zmienił niejedno życie. On uczył nas, jak być wdzięcznym Bogu za wszystko, nawet za to, co wydaje się straszne i złe. Zresztą nie trzeba tu pisać, jaki był Jan Paweł II, przecież wszyscy go znamy. Tak, znamy, bo mimo tego że odszedł, pamięć o nim jest wciąż żywa, on ciągle żyje w wielu z nas.

Paweł Zuchniewicz w swojej książce „Cuda Jana Pawła II” ukazał nam osobę Papieża, a właściwie to, co Bóg uczynił dzięki niemu i przez niego. Autor zamieścił w książce wiele opisów cudów, jakie dokonały się za wstawiennictwem Ojca Świętego w czasie jego życia jak i po śmierci. Relacje ludzi, którzy opisują, jakie łaski otrzymali dzięki Janowi Pawłowi II, są bardzo wzruszające. Oprócz charakterystyki cudów znajdziemy tu również wywiady, na przykład z księdzem Sławomirem Oderem, postulatorem sprawy beatyfikacyjnej Jana Pawła II. Duchowny przybliża nam trwający proces wyniesienia na ołtarze Karola Wojtyły. Zamieszczona jest również rozmowa z doktorem Theillierem o cudach, jakich dokonywał nasz rodak, ale przede wszystkim jest to rozmowa o tym, czym tak naprawdę jest cud i kiedy jakieś zdarzenie za cud możemy uznać. Biskup Tadeusz Pieronek opowiada o tym, jaki był Jan Paweł II i o jego procesie beatyfikacyjnym. Znajduje się tu również wywiad z Tadeuszem Kondrusiewiczem, biskupem w diecezji Matki Bożej w Moskwie. Rozmowa dotyczy między innymi wpływu Papieża na obalenie komunizmu w Rosji i cudów, jakie Jan Paweł II czynił za naszą wschodnią granicą.

W książce cytuje się wiele słów Wielkiego Papieża. Znajdziemy tu również wypowiedzi arcybiskupa Stanisława Dziwisza czy obecnego papieża – Josepha Ratzingera.

Książka zawiera wiele zdjęć Karola Wojtyły, które dopełniają opisów cudów czy wspomnień o Papieżu.

Książka zmusza do refleksji nad darem, jakim jest życie, nad wiarą w Boga i nad sensem człowieczeństwa. Autor, w ślad za Papieżem ukazuje, że „życie zawsze jest dobrem”, bez względu na wszystko. Po przeczytaniu tomu „Cuda Jana Pawła II” pozostaje w sercu żal, że tego wielkiego człowieka nie ma już dzisiaj z nami, że nie potrafiliśmy lepiej wykorzystać jego obecności gdy jeszcze żył.

Dla kogo to dzieło? Dla każdego, bez względu na wiarę, wyznanie. Papież uczył, jak być człowiekiem. Jak nie stracić własnej godności i godności drugiego człowieka w tym trudnym i często bezwzględnym świecie. Książka dokładnie oddaje ducha i cel ziemskiej posługi Jana Pawła II. I jeszcze raz zmusza nas do przypomnienia sobie jak powinniśmy żyć i jak powinniśmy umierać.

Kup książkę Cuda Jana Pawła II

Zobacz opinie o książce Cuda Jana Pawła II
Cuda Jana Pawła II
Zuchniewicz Paweł
Habemus Papam
Zuchniewicz Paweł0
Okładka ksiązki - Habemus Papam

Na Jasną Górę w bieżącym wieku dążyło już trzech przyszłych papieży ? powiedział prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński, 2 maja 1966 roku, w przeddzień...