Recenzja książki: Czarne Wzgórza

Recenzuje: Patryk Obarski

Choć podobno pierwsza miłość nigdy nie przemija, to może zostać wystawiona na ogromną próbę. Przekonują się o tym na własnej skórze bohaterowie powieści Nory Roberts Czarne wzgórza.

Coop jako młody chłopak musi wyjechać na wakacje do swoich dziadków. Małe miasteczko w Dakocie Południowej nie robi jednak wrażenia na chłopaku z wielkiego miasta. Do momentu, w którym poznaje Lil. Młoda dziewczyna okazuje się niezwykłą towarzyszką, a Coop obiecuje przyjaciółce, że nie zapomni o niej i o wakacjach, które wspólnie spędzili.

Po latach Coop i Lil są już zupełnie innymi ludźmi. Ona jest znaną badaczką dzikich zwierząt, specjalizującą się w pumach. On – byłym gliniarzem, który właśnie powraca w rodzinne strony. Spotkanie po latach nie poprawia ich relacji, zamiast tego powoduje, że stare rany na nowo zaczynają się jątrzyć.

Tymczasem w istniejącym obok miasteczka rezerwacie przyrody, gdzie swoje badania prowadzi Lil, ktoś zaczyna zabijać dzikie zwierzęta. Wkrótce okazuje się, że nie jest to efekt nielegalnego kłusownictwa – to polowanie, którego następną ofiarą ma być Lil. Jedyną osobą, która może ją uratować, jest natomiast Coop.

Nora Roberts w swojej powieści Czarne wzgórza zabiera czytelników w pasjonującą podróż szlakami Dakoty Południowej. Podobnie jak podczas górskiej wędrówki, także w czasie lektury powieści Roberts nie zabraknie emocji.

Siłą powieści Nory Roberts są jej bohaterowie. Dzięki pierwszym rozdziałom poświęconym wspólnej przeszłości Coop i Lil, czytelnicy znacznie bardziej przywiązują się do bohaterów i lepiej rozumieją łączącą ich relację. W kolejnych częściach powieści Roberts tłumaczy, co doprowadziło do konfliktu pomiędzy zakochanymi, pokazując jednak, że nigdy nie jest za późno, by naprawić błędy z lat młodości.

Nie można jednak zapomnieć o tym, że Czarnym wzgórzom znacznie bliżej jest do powieści obyczajowych niż do romansu czy klasycznego kryminału. Wątki romansowe są w tej książce Roberts delikatne, nie przysłaniają głównego wątku powieści, związanym z tajemniczym mordercą grasującym w górach.

Ogromnym atutem powieści Nory Roberts są także plastyczne opisy krajobrazów Dakoty Południowej, które mogą wydawać się szczególnie egzotyczne dla czytelników z naszego kraju. W Czarnych wzgórzach nie brak także ciekawostek związanych z profesją głównej bohaterki. Lil opiekuje się rezerwatem, czytelnicy tym samym dowiadują się co nieco na temat dużych kotów, w szczególności pum i tygrysów.

To tematyczne połączenie i umiejętne rozłożenie akcentów w powieści sprawia, że lektura historii Lil i Coopa staje się niezwykle atrakcyjna. Przez lata zdobywane przez Roberts doświadczenie w konstruowaniu powieści znajduje odbicie w umiejętnie prowadzonej narracji Czarnych wzgórz.

Powieść Nory Roberts to propozycja skierowana nie tylko do jej dotychczasowych czytelników. To świetna lektura także dla tych, którzy poszukują niebanalnej i intrygującej powieści obyczajowej z czytelnym wątkiem kryminalnym w tle. Wartka akcja sprawi zaś, że książkę trudno będzie odłożyć bez doczytania jej do końca.

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Czarne Wzgórza

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Czarne Wzgórza
Książka
Czarne Wzgórza
Nora Roberts
Inne książki autora
Taniec marzeń
Nora Roberts 0
Okładka ksiązki - Taniec marzeń

Ruth z mieszaniną strachu i podziwu myślała o mistrzu baletu Nicku Davidovie, który został w końcu jej wymarzonym nauczycielem. Był wymagający i kapryśny...

Pasja życia
Nora Roberts 0
Okładka ksiązki - Pasja życia

Kate Kimball wyrzekła się blasku sławy i wróciła do rodzinnego miasteczka, by rozpocząć następny etap swego życia. Czekał tam na nią piękny, choć zrujnowany...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy