Czasami kłamię

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2017-11-08
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788328047570
Liczba stron: 400

Ocena: 4.82 (17 głosów)

Recenzja: Czasami kłamię

Recenzuje: Joanna Hiliński

Nazywam się Amber Reynolds. Są trzy rzeczy, które powinniście o mnie wiedzieć:

Jestem w śpiączce.

Mój mąż już mnie nie kocha.

Czasami kłamię.                                                                                                s. 7
 

Te trzy fakty z życia głównej bohaterki poznajemy już na początku. Amber przebywa w szpitalu. Słyszy i czuje to, co się dookoła niej dzieje, ale jest w śpiączce, więc swoich myśli nie może przekazać.  Straciła pamięć, ale z zasłyszanych rozmów wnioskuje, kim jest, co się stało i powoli przypomina sobie minione wydarzenia. 

Jest drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia 2016 roku. Kilka godzin wcześniej Amber trafiła do szpitala po wypadku. Podobno prowadziła samochód, który nie należał do niej, a sama nie ma prawa jazdy. Co zatem robiła w samochodzie? Jak doszło do wypadku? Co zdarzyło się, nim Amber trafiła do szpitala i co będzie teraz? 

Powoli poznajemy otoczenie dziewczyny. Amber pracuje w redakcji. Pewnego dnia ma zostać wyrzucona z pracy, ale podejmuje grę, w wyniku której tylko jedna osoba zachowa swą posadę. Mąż Amber jest pisarzem i większość czasu spędza w komórce dobudowanej przy domu. Ona myśli, że mężczyzna już jej nie kocha. Poznajemy też Claire. Co łączy ją, męża Amber, wypadek, i tajemniczego znajomego z dawnych lat?

 Wszyscy jesteśmy tylko duchami ludzi, za których się uważaliśmy, i podróbkami ludzi, którymi pragnęliśmy być.                                                                                            s. 268

Akcja toczy się w trzech planach czasowych. Mamy więc TERAZ - czyli dzień wypadku i dni po nim następujące. Amber wyjawia tu swe myśli, których nie może wypowiedzieć głośno, pozostając w śpiączce. Jest też PRZEDTEM - czyli dzieciństwo - wspomnienia Claire z lat 1991/92 oraz WTEDY, czyli na kilka tygodni przed wypadkiem. Zabieg ten sprzyja budowaniu napięcia, pozwala też stopniowo odsłaniać prawdę o minionych wydarzeniach i przyglądać się im z różnych perspektyw.  

Czasami kłamię nie jest powieścią lekką, łatwą i przyjemność. Można by było wręcz powiedzieć, żę to opowieść z... brakiem happy endów. To opowieść o tęsknocie za normalnym domem, za zwyczajną rodziną, o małej dziewczynce, która pragnie choć przez chwilę poczuć, że jest naprawdę ważna. To historia o tym, do czego może posunąć się człowiek, by poczuć się kochanym.

Ludzie uważają, że dobro i zło to przeciwieństwa, ale są w błędzie - to tylko lustrzane odbicia widoczne w potłuczonym szkle.                                                                      s. 339

Początkowo lektura nie jest łatwa, śledzimy bowiem chaotyczne strzępki świadomości osoby w śpiączce. Później, gdy poznajemy kolejne karty z przeszłości Amber, napięcie rośnie. Wreszcie - stopniowo poznajemy motywy i kolejne działania Amber. Alice Feeney dotyka niełatwych problemów w sposób przystępny i atrakcyjny dla czytelnika. Jej nowa książka jest jednak naprawdę gorzka w wymowie.

Warto sięgnąć po tę nietuzinkową, bardzo emocjonalną, wywołującą dreszcze, miejscami - strach powieść. Alice Feeney przypomina, że często - choć nic nie zapowiada katastrofy - praktycznie ocieramy się o prawdziwe tragedie...

Tagi: Czasami kłamię recenzja, Czasami kłamię, Czasami kłamię książka, Czasami kłamię recenzja, Alice Feeney Czasami kłamię, Czasami kłamię książka, Alice Feeney recenzja, Alice Feeney Czasami kłamię, Alice Feeney recenzja, Alice Feeney książka, Alice Feeney książka, Alice Feeney, Alice Feeney

Kup książkę Czasami kłamię

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Czasami kłamię
Inne książki autora
Czasami kłamię
Alice Feeney0
Okładka ksiązki - Czasami kłamię

...

Recenzje miesiąca
Escape book
Ivan Tapia
Escape book
Post scriptum
Milena Wójtowicz
Post scriptum
Takeshi. Taniec tygrysa. Tom 2
Maja Lidia Kossakowska
Takeshi. Taniec tygrysa. Tom 2
O Chinach
Henry Kissinger
O Chinach
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy