Recenzja książki: Cztery żywioły. W płomieniach

Recenzuje: Patryk Obarski

Życie bywa okrutne i nieprzewidywalne. Jednak czy mimo niepowodzeń człowiek wciąż ma szansę być szczęśliwy? Przekonują się o tym bohaterowie debiutanckiej powieści Magdaleny Szponar W płomieniach.

W najnowszej książce Magdalena Szponar opisuje historię Marty, młodej nauczycielki, której pragnieniem jest spokojne, stateczne życie. Niestety, nie jest to jej dane – za sprawą pożaru traci cały swój dobytek. Jest zraniona nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim – psychicznie. Kobieta jest przekonana, że oprócz najlepszej przyjaciółki i kochającego ojca, nie ma nikogo, kto pomógłby jej przetrwać życiowe zawirowania.

Marta nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że istnieje ktoś, komu na niej zależy. To Rafał, strażak miejscowej jednostki, który uratował ją z płonącego mieszkania. Mężczyzna ma za sobą mroczną przeszłość i chociaż przez ostatnie lata udawało mu się żyć zgodnie z zasadami, teraz łamie je dla dziewczyny z pożaru.

Jednak czy nieufna Marta pozwoli Rafałowi otoczyć się opieką? Wkrótce przeszłość obojga młodych ludzi da o sobie znać.

Nowa książka Magdaleny Szponar to ciekawie napisany romans z wątkami charakterystycznymi dla prozy obyczajowej oraz powieści sensacyjnej. Debiutancka powieść polskiej autorki to lektura nie tylko na ciepłe wakacyjne wieczory!

Swoją pierwszą książką Magdalena Szponar zapowiada kierunek, w którym pragnie rozwijać debiutancką serię. Chodzi o żywioły, które – jak się okazuje w trakcie lektury – stają się niezwykle istotne w życiu bohaterów. W pierwszej powieści autorki za sprawą ognia zawiązana zostaje relacja pomiędzy młodą nauczycielką a tajemniczym strażakiem.

Chociaż autorka tworzy książkę lekką, która wpisuje się w nurt powieści obyczajowych z domieszką romansu, to – co trzeba zauważyć – nie tworzy romansu infantylnego, opartego jedynie na fizycznej relacji między bohaterami. Autorka dobrze charakteryzuje przestrzeń społeczną wokół postaci. Za sprawą poświęconych im rozdziałów oddaje także ich osobowość – pochyla się więc przy tym nad ich charakterami i psychiką.

Wraz z lekturą książki W płomieniach czytelnicy mogą starać się odnaleźć odpowiedź na pytanie o to, czy można zakochać się od pierwszego wejrzenia. W swej rozbudowanej i pełnej zwrotów akcji powieści autorka pokazuje, że miłość – ta prawdziwa i szczera – to coś więcej niż przelotne zauroczenie.

Magdalena Szponar udowadnia, że miłość jest uczuciem potężnym. Może być początkiem czegoś pięknego, ale jednocześnie miłość chorobliwa może doprowadzić do życiowych tragedii. Autorka udowadnia, że każdy z nas ma swe tajemnice i sekrety, mimo tego kluczem do szczęścia jest zaufanie drugiej osobie oraz dawanie drugiej szansy tym, którzy na nią zasługują.

W płomieniach udowadnia także, że każde wydarzenie może stać się początkiem zmian. Od nas zależy jednak, jak zachowamy się w nowej sytuacji – czy poddamy się losowi, czy może raczej weźmiemy sprawy w swoje ręce.

Debiutancka książka Magdaleny Szponar to przyjemna lektura, która chociaż idealnie wpasowuje się w reguły rządzące współczesną prozą popularną, jest jednocześnie powieścią, po którą warto sięgnąć. Miłośnicy nietuzinkowych romansów z całą pewnością będą zadowoleni.

Tagi: Romans

Kup książkę Cztery żywioły. W płomieniach

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Cztery żywioły. W płomieniach
Książka
Recenzje miesiąca
Kudłata
Hwang Sun-mi
Kudłata
Hania Baletnica
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica
Już, już!
Katarzyna Wasilkowska
Już, już!
Kartoteka Pitera P.
Jacek Wiśnicki
Kartoteka Pitera P.
Zaginiona apteka
Sarah Penner
Zaginiona apteka
Rok Zaćmienia
Marta Knopik
Rok Zaćmienia
Skręcona historia
Jakub Ostromęcki
Skręcona historia
Maja Orety i skarb Szkocji
Eliza Sarnacka-Mahoney
Maja Orety i skarb Szkocji
Na zawsze
Karolina Winiarska
Na zawsze
Kuba na tropie
Kuba i Filip Majewscy
Kuba na tropie
Pokaż wszystkie recenzje