Recenzja książki: Dlaczego...? Ciekawi świata. 99 intrygujących pytań i odpowiedzi

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Postawienie pytania bezwzględnie wymaga udzielenia odpowiedzi. Jest to szczególnie ważne w przypadku pytań stawianych przez najmłodszych, bowiem to w dużym stopniu od ludzi dorosłych zależy rozwój dziecięcej wyobraźni oraz sposób postrzegania świata zewnętrznego przez podopiecznych. Z pomocą rodzicom i nauczycielom przychodzi Wydawnictwo Promic, publikując kolejną doskonałą książkę przeznaczoną dla młodych czytelników. Dlaczego…? Ciekawi świata. 99 intrygujących pytań i odpowiedzi to interesująca, łatwa w odbiorze oraz okraszona kolorowymi ilustracjami pozycja, po którą młody czytelnik sięgnie bardzo chętnie.

Całość autorzy – Igor i Andrzej Baranow – podzielili na pięć zasadniczych części, z których każda została oznaczona innym kolorem i przyporządkowana poszczególnym zagadnieniom: świat przyrody, o nas samych i o naszym życiu, o zjawiskach niebieskich i ziemskich, o wierze i tradycjach religijnych, a także świat naszych słów i pojęć. W publikacji zastosowana została metoda objaśnień zamieszczonych na jednej lub dwu stronach, przy czym sporą część zajmują adekwatne do treści barwne ilustracje. Każde z dziewięćdziesięciu dziewięciu pytań rozpoczyna się od słowa Dlaczego?, a dotyczy nie tylko zagadnień, z jakimi spotkać się można w codziennym życiu, ale również takich, które są tajemnicze i zaskakujące (przyznać trzeba, że i niektóre odpowiedzi bywają nieoczekiwane).

Sięgnąć po lekturę warto, któż bowiem nie chce wiedzieć, dlaczego komary kąsają, wulkany wybuchają, a pokrzywa parzy?. Dlaczego śnimy, kłamiemy, kłócimy się i kochamy? Dlaczego słonie mają wielkie uszy, koty widzą w ciemności, papugi mówią, a psy wyją? Któż nie chciałby się dowiedzieć, dlaczego Księżyc ciągle zmienia kształt, a zachodzące Słońce barwi się na czerwono? Czyż nie są interesujące odpowiedzi wyjaśniające, dlaczego alfabet właśnie tak się nazywa, liczby rosną w nieskończoność, a na Wielkanoc malujemy jajka? Na te i na wiele jeszcze innych pytań znaleźć można odpowiedzi w lekturze, w której oprócz konkretnych odpowiedzi nie zabrakło kolorowych ilustracji autorstwa Haliny oraz Joanny Świrskich.

Dlaczego…? Ciekawi świata to pozycja obowiązkowa dla tych, których dociekliwość domaga się odpowiedzi na postawione pytania. Jasny i prosty język przekazu nie pozwoli odłożyć lektury na półkę. Młodzi odkrywcy z pewnością nie będą zawiedzeni.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Dlaczego...? Ciekawi świata. 99 intrygujących pytań i odpowiedzi

Zobacz opinie o książce Dlaczego...? Ciekawi świata. 99 intrygujących pytań i odpowiedzi