Recenzja książki: Dlaczego mamusia pije. Pamiętnik wyczerpanej mamy

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Dlaczego mamusia pije to zabawna, pełna inteligentnych spostrzeżeń opowieść o Ellen, która była tak piękna, że pół Szkocji się za nią oglądało, która wyszła za Simona, w którym kochało się pół miasta, a która skończyła z kredytem, którego nie ma jak spłacić, z bałaganem w domu, dwójką rozbrykanych dzieci, nijak nie pasujących do wyobrażenia o idealnej rodzinie, a także z psem, który w dziwny sposób często wymiotuje.

Ellen ma trzydzieści dziewięć lat i poczucie, że coś w jej życiu poszło nie tak, jak trzeba. A to dom nie wygląda jak z katalogu, a to dzieci nie chcą jej zdrowych (potencjalnych – bo Ellen nie ma czasu na gotowanie i odmraża szybkie dania) posiłków, a w ogóle zawsze są umorusane, a Jane uznaje jedynie ubrania z działu chłopięcego, chociaż powinna być słodką dziewunią, za to Simon woli leżeć bykiem na kanapie i oglądanie durnego programu o samochodach zamiast kulturalnie pójść z Ellen na sztukę po francusku albo chociaż pojechać z nią na jakąś ekscentryczną wystawę.

Są jeszcze mamuśki z klanu doskonałych mamusiek, czatujące pod szkołą, które wpędzają Ellen w depresję. I na dokładkę odjechana siostra Simona, meganaturalna, członkini jakiejś tajemniczej sekty, czcicielka bogini, nowoczesna veganka, matka sześciorga dzieci i żona podstarzałego hipisa, która najeżdża dom Ellen z okazji świąt. Po jej wyjeździe nic już nie jest takie jak przedtem.

Ale uwaga! Ellen wpada na fantastyczny pomysł, jak zarobić mnóstwo kasy i zjednać sobie Simona, toksyczne mamuśki, a także znaleźć uznanie w oczach potwornej, sfrancuziałej teściowej, która czterdzieści lat temu pracowała w sekretariacie w TV i do dziś jest z tego niezwykle dumna, bo przecież taka Ellen, to nic, a nic...

Przezabawna historia, będąca kontynuacją cyklu o kobietach poszukujących tożsamości w zalewie pieluch, kaszek, zmywania, prania i bycia piękną i elegancką gospodynią. Nic dziwnego, że – jak czytamy na okładce – Książce patronuje Ch..jowa pani domu. Kto choć raz zwątpił w swoje matczyne zdolności, wie o co chodzi. Kto nie wie, powinien szybko nadrobić zaległości. Bo, jak mawia mama Hannah, ukochanej przyjaciółki Ellen: Pamiętaj, nigdy nie prasuj! Jeśli masz porządek w domu, pewnie coś straciłaś w życiu. Oczywiście, powieść Gill Sims to satyra na współczesne, nadmiernie wymagające społeczeństwo, które wymusza na matkach bycie idealnymi w każdej dziedzinie, zapominając o podstawowych zasadach: że żyje się raz i że lepiej mieć dziecko szczęśliwe niż czyste. Niekoniecznie należy sobie brać do serca wszystkie rozwiązania, na które wpada Ellen, ale poczytać można. Niezła zabawa gwarantowana. Powieść napisano wartką angielszczyzną, w tym wypadku mamy do czynienia z bardzo dobrym tłumaczeniem (głęboki ukłon w stronę Marty Żbikowskiej). Po prostu trzeba nalać sobie kieliszek dobrego wina i zasiąść w fotelu na jeden wieczór, odkładając na bok mycie wanny. Świat od tego nie zginie. Bardzo polecam.

PS A potem przeczytajcie tom drugi, Dlaczego mamusia przeklina.

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Dlaczego mamusia pije. Pamiętnik wyczerpanej mamy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Dlaczego mamusia pije. Pamiętnik wyczerpanej mamy
Autor
Inne książki autora
Dlaczego mamusia przeklina. Rozterki wkurzonej mamy.
Gill Sims0
Okładka ksiązki - Dlaczego mamusia przeklina. Rozterki wkurzonej mamy.

Mija miesiąc za miesiącem, zmieniają się pory roku, ale życie Ellen utknęło w martwym punkcie.Jej małżeństwo przechodzi kolejny kryzys, a dom pogrąża...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Niegasnący żar
Hannah Fielding
Niegasnący żar
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy