Recenzja książki: Dopaść Leona Waganta

Recenzuje: Mirosław Kalinowski

Czy podróże w czasie są możliwe? Wiktor Hajdenrajch swoją najnowszą powieścią Dopaść Leona Waganta przekonuje, że jak najbardziej. Jednak podróże między epokami mogą przynieść więcej problemów, niż nam się wydaje!

W nowej powieści Nelson, hochsztapler jakich mało, wymyka się z rąk Profesora i Asystenta, którzy dotychczas odpowiedzialni byli za jego uwięzienie. Chociaż naukowcy początkowo nie mają pewności, jak mogło dojść do ucieczki, szybko okazuje się, że Nelson był znacznie sprytniejszy, niż się wydawało.

Wykorzystując nieuwagę naukowców, ucieka z laboratorium i trafia… do nieznanego kraju w połowie XX wieku. Wizyta Nelsona w przeszłości może przynieść wielką katastrofę czasoprzestrzenną, dlatego w pogoń za nim udaje się Profesor.

Niebawem okazuje się, że Nelson w nowej rzeczywistości nazywa się Leon Wagant i staje na czele Polski lat osiemdziesiątych. Znawca temporalistyki będzie miał niemały problem, by złapać uciekiniera.

Nowa książka Wiktora Hajdenrajcha to groteskowa, nieco przerażająca, a jednocześnie zabawna powieść, ukazująca alternatywną wizję historii Polski i przyszłości świata.

Dopaść Leona Waganta jest powieścią mocno nietypową, wyłamująca się z popularnych schematów fabularnych. Jest w niej wiele karykatur, przerysowanych postaci i sytuacji, które kojarzymy z życia publicznego. Autor posługuje się śmiechem, by obnażyć kuriozalność świata, który nas otacza.

Podróż w czasie, chociaż niezwykle istotna z punktu widzenia fabuły, wydaje się tak naprawdę jest jedynie pretekstem do tego, by zmierzyć się z historią Polski i samymi Polakami. Bohaterowie powieści Wiktora Hajdenrajcha biorą na swoje ramiona ciężar odpowiedzialności związanej z koniecznością rozliczenia się z polskimi mitami i wyidealizowaną historią narodowo-patriotyczną.

Hajdenrajch w swojej powieści zdaje się pokazywać, że wszystko to, co sztucznie sakralizujemy czy uznajemy za wzniosłe, ma w istocie zupełnie inny charakter. Za sprawą powieści Dopaść Leona Waganta autor podkreśla, że obraz świata, ale także i historii, w gruncie rzeczy zależy od interpretacji.

Powieść Dopaść Leona Waganta z pewnością przypadnie wszystkim, którzy poszukują niekonwencjonalnych opowieści o przeszłości, ale i o świecie, w którym żyjemy.

Kup książkę Dopaść Leona Waganta

Zobacz opinie o książce Dopaść Leona Waganta
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Elbing-Elbląg
Wiktor Hajdenrajch0
Okładka ksiązki - Elbing-Elbląg

Wojna widziana oczami niemieckiej Frau Annelore Heike, młoda mieszkanka międzywojennego miasta Elbing, jest wrażliwą i inteligentną dziewczyną. Gdyby...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;