Recenzja książki: Dotyk Crossa

Recenzuje: coolmamma

Eva Tramell, świeżo upieczona absolwentka, przybywa do Nowego Jorku. Zamieszkuje wraz z przyjacielem - Cary'm Taylor'em - w pięknym apartamencie na Manhattanie. Właśnie otrzymała posadę asystentki Marka Garrity'ego w Waters Field&Leaman, jednej z przodujących agencji reklamowych. Faktem tym wprawia w irytację ojczyma, megafinansistę Richarda Stantona. Chce jednak być niezależna i sama kierować swoją karierą zawodową.

W dzień przed rozpoczęciem pracy postanawia wybrać się do Crossfire, wieżowca, w którym znajduje się agencja Waters Field&Leaman, by poznać okolicę, drogę do pracy i miejsce, w którym rozpocznie karierę zawodową. To właśnie wtedy poznaje Pana Mrocznego i Niebezpiecznego:

Już sam widok eleganckiego, szytego na zamówienie trzyczęściowego garnituru sprawił, że moje serce zabiło szybciej, a świadomość kryjącego się pod nim wysportowanego ciała zmieniła i tak szybkie tempo w szaleńczy galop. Szczupła, a zarazem muskularna sylwetka mężczyzny, emanująca energią i witalnością, sprawiła, że zrobiło mi się gorąco, ale dopiero gdy moje oczy spoczęły na jego twarzy, zostałam całkowicie rozłożona na łopatki.
Łał. Właśnie tyle i aż tyle. Łał. […]
W przyciemnianych szybach samochodu zobaczyłam swoje odbicie. Byłam zaczerwieniona, a moje szare oczy przesadnie lśniły. Widziałam już ten wyraz twarzy – w lustrze łazienki, tuż przed tym, gdy miałam iść do łóżka z facetem. To był mój standardowy wygląd jestem-gotowa-na-pieprzenie, ale był to chyba najbardziej nieodpowiedni czas i najbardziej niestosowne miejsce, by spojrzenie to gościło na mojej twarzy.[...]
Wystarczyło pięć minut z Panem Mrocznym i Niebezpiecznym, bym stała się roztrzęsiona i wyprana z energii. Ciągle czułam jego pociągającą siłę, niewytłumaczalną potrzebę zawrócenia do budynku, do niego.

Od tego spotkania w hallu Crossfire życie Evy zmienia się całkowicie. Wkrótce ponownie spotyka Pana Mrocznego i Niebezpiecznego – Gideona Crossa, milionera, ekscentryka, mężczyznę, który włada kobiecymi sercami i umysłami. Cross postanawia zdobyć Evę. Chce mieć ją na własność. Jest stanowczy, zaborczy i bezwzględny. To on ma władzę, której należy się podporządkować. Między bohaterami rozpoczyna się gra, w której nagrodą jest ciało i umysł Evy.

Dotyk Crossa to pierwsza część trylogii Sylvii Day. Zaliczana do literatury erotycznej - tak modnego obecnie literackiego nurtu. Osadzona w nowojorskich realiach erotyczna bajka o bogatym kopciuszku i równie bogatym królewiczu, którzy prowadzą wypełnioną płynami ustrojowymi grę o władzę, panowanie w związku, dominację i podporządkowanie zupełnie do mnie nie przemawia. „Nie kupuję” tej historii. Niby jest tu wszystko, by stworzyć wciągającą powieść kobiecą, ale jednocześnie powieści brak autentyczności, bohaterom - barwy i charakteru. To w gruncie rzeczy znana wszystkim bajka o miłości i poszukiwaniu swej "drugiej połówki". Sylvia Day dodaje sporą dawkę erotyzmu, ale to nie sprawia, że czujemy literacką świeżość. Erotyka zresztą też wypada nijako. Dominują słowa niezbyt wyszukane: cipka, kutas, pieprzenie, rżnięcie. Nic nadzwyczajnego i apetycznego zarazem. Literatura erotyczna powinna pobudzać wyobraźnię i mieć naelektryzowany pożądaniem smak. W powieści o Evie i Gideonie seks jest niemal „niestrawny” - prosty, zwyczajny, a czasem zwyczajnie wulgarny i sztampowy. Brak jakiejkolwiek finezji.

Bohaterowie książki są po prostu jednowymiarowi. Brak im charakteru, własnej osobowości, która jak magnes przyciągałaby czytelnika. Sylvia Day pisze o ciężkich przeżyciach z dzieciństwa i młodości bohaterów. O tym, że byli oni ofiarami molestowania. Czyni to jednak schematycznie, zdawkowo i jakby na siłę, by pogłębić psychologię. Rezultat jest po prostu żaden.

Nie przekonuje mnie ta opowieść. Dokończyłam ją "na siłę", cierpliwość straciłam już na samym początku. To kolejna z wielu książek skierowanych do kobiet, która niczego nie wnosi, niczego nie uczy, niczego nie daje. To, że dominuje w niej tak modny obecnie erotyzm, niczego nie zmienia. To historia, jakich wiele na rynku wydawniczym. Szkoda na nią czasu.

Kup książkę Dotyk Crossa

Zobacz opinie o książce Dotyk Crossa
Autor
Dotyk Crossa
Sylvia Day
Tylko mnie poproś
Sylvia Day0
Okładka ksiązki - Tylko mnie poproś

Nowa seria Sylvii Day przenosi czytelniczki w czasy, gdy namiętność była tematem tabu, a pożądanie krępowały gorsety konwenansów. Jeszcze żadna...

Zniewolenie
Sylvia Day0
Okładka ksiązki - Zniewolenie

Max Westin jest ucieleśnieniem seksu. Poczuła to, gdy tylko się zbliżył. Wszystko w nim wydawało się nieco szorstkie i surowe. Przytrzymał jej rękę odrobinę...