Recenzja książki: Droga do Solidarności

Recenzuje: Justyna Gul

Portret „Solidarności”


Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” to polski związek zawodowy założony w 1980 roku dla obrony spraw pracowniczych. Powstała na bazie licznych komitetów strajkowych „Solidarność” była wyrazem niezadowolenia społeczeństwa zarówno z pogarszającej się sytuacji ekonomicznej, jak i ze sposobu sprawowania władzy przez komunistyczne rządy. W połowie maja 1980 roku masowe wystąpienia robotników przybrały ostrzejszą formę, kulminację osiągając na wybrzeżu. Tam 13 sierpnia rozpoczął się strajk okupacyjny w Stoczni Gdańskiej.

„Solidarność”, kojarzona właśnie z tymi wydarzeniami i z Lechem Wałęsą, swoimi korzeniami sięga jednak znacznie głębiej. Możemy się o tym przekonać podczas lektury fascynującej książki „Droga do Solidarności 1975 – 1980” opracowanej przez Agnieszkę Dębską. Album ten, zawierający unikatowe zdjęcia, fragmenty artykułów czy ulotki i plakaty związane z „Solidarnością”, to szansa na podróż przez kolejne lata i przez zmieniające się odczucia społeczeństwa. Obserwujemy przełom, jaki dokonał się w świadomości Polaków, rozpoczynając opowieść w czasach wypełnionych dominacją PZPR, gdy dni toczyły się pod dyktando i według ściśle określonych reguł. Nie da się jednak utrzymywać iluzorycznego szczęścia przez wieki, toteż system oparty na propagandzie zaczął się kruszyć.

W grudniu 1970 roku, po ogłoszeniu drastycznych podwyżek cen, przez Wybrzeże przetoczyła się fala strajków, nie odbyło się też bez rozlewu krwi. Skutkiem brutalnej akcji było obalenie Gomułki, a jego miejsce zajął działacz partyjny Edward Gierek. Odtąd Polska miała „rosnąć w siłę, a obywatele - żyć dostatniej” korzystając z możliwości, jakie dawały masowo zaciągane kredyty. Polityka gospodarcza, zmęczona spłatą zadłużenia,zaczęła załamywać się po 1975 roku, opozycja stawała się coraz bardziej aktywna. W 1975 roku w Radomiu i w Ursusie doszło do pierwszych strajków, a represje, które stanowiły odpowiedź władzy, tylko pogorszyły sytuację.
Album „Droga do Solidarności 1975 – 1980” pozwala prześledzić wydarzenia prowadzące do powstania „Solidarności”, powolny upadek systemu i rozbudzenie społeczeństwa, do czego przyczynił się przede wszystkim wybór kardynała Wojtyły na papieża. Książka stanowi swoisty portret Polaków, naszkicowany na tle powstających struktur opozycji demokratycznej. Fascynujący zbiór tekstów źródłowych: wspomnień, dzienników, przemówień i wierszy, pozwala przenieść się do drugiej połowy lat 70. i doskonale oddaje panującą gorącą atmosferę. Publikacja została pięknie wydana, w twardej oprawie, a wzbogacono ją ogromną ilością zdjęć czy skanów dawnych dokumentów. "Droga do Solidarności" to także próba pokazania i zrozumienia fenomenu związku zawodowego, który trwale zapisał się w historii państwa polskiego.


Kup książkę Droga do Solidarności

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Droga do Solidarności
Książka
Droga do Solidarności
praca zbiorowa
Inne książki autora
Poznaję i opowiadam z mamą pory roku
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Poznaję i opowiadam z mamą pory roku

Każda mama wie, jak ważne jest, aby czytać dziecku książki. Ale jeszcze ważniejsze jest aby o nich z dzieckiem rozmawiać. Ta książeczka, w formie wesołej...

Komunikacja. Świat nauki
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Komunikacja. Świat nauki

Kto wynalazł radio? Co to jest kodeks? Kim był Louis Braille? Jak działa telefon?Świat nauki jest serią przeznaczoną dla najmłodszych Czytelników. Tematyka...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy