Recenzja książki: Droga

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Święty Josemaría Escrivá de Balaguer bezbłędnie kojarzony jest z Opus Dei (łac. Dzieło Boże), czyli instytucją Kościoła katolickiego, która realizuje jego misję ewangelizacyjną oraz akcentuje potrzebę dobrego wypełniania codziennych obowiązków zawodowych i rodzinnych. Według założyciela, jest to najlepszy sposób na rozpowszechnianie świadomości powszechnego powołania do świętości oraz uświęcającej wartości pracy. Książka Droga jest wynikiem długotrwałych doświadczeń i refleksji, jakimi święty Josemaria dzieli się z tymi, którzy w sposób dojrzały i odpowiedzialny podążają ścieżką ziemskiego pielgrzymowania.


Rady zawarte w oddanym do rąk czytelnika zbiorze zostały skierowane właściwie do każdego. Dotycząc wielu dziedzin ludzkiego życia, poruszają zagadnienia bliskie nam wszystkim. Odpowiednie podejście do podanych propozycji zaowocuje pozytywnymi skutkami. Głębokiej, duchowej analizie poddano charakter, powołanie, walkę wewnętrzną i pracę apostolską. Omówiono płaszczyznę świętości, kierownictwo duchowe, Bożą obecność oraz Mszę Świętą i nabożeństwa. Podkreślono potrzebę rachunku sumienia, modlitwy, umartwienia, a także chwały Bożej. Wskazano na wagę wiary, miłości, radości, pokory, wytrwałości, posłuszeństwa, ubóstwa i dyskrecji. Nie zapomniano również o dziecięctwie Bożym, komunii świętych, sprawach ostatecznych. Wskazano na zbawienną opiekę Najświętszej Maryi Panny oraz aktywny udział w życiu Kościoła. Te i wiele jeszcze innych myśli czytelnik może wykorzystać dla dobra własnego i bliźnich.


Zbiór 999 rad stał się klasyczną pozycją duchowości. O ponadczasowym jego wymiarze świadczy fakt czerpania z ich bogactwa przez ludzi różnych stanów, wyznań i zaangażowania religijnego. Fakt czytania Drogi i cytowania myśli świętego Josemarii przez wielu ostatnich papieży uzmysławia ich głębokość oraz medytacyjne przeznaczenie. Wszystkie rady są krótkie, proste, przejrzyste, umożliwiające modlitewne skupienie. Udogodnienie stanowi materiałowa zakładka, pozwalająca bez najmniejszego problemu wrócić do rozważań, które są warte zapamiętania i refleksji.


Książka Droga charakteryzuje się przejrzystością i konkretnością. Wśród tłumaczeń jedynie przekład na język polski został opatrzony osobistą dedykacją autora. Dodatek stanowi indeks rzeczowy, w którym poszczególne zagadnienia, ułożone w porządku alfabetycznym, zostały przyporządkowane do konkretnych rad (w tym celu zastosowano odpowiednią numerację), indeks biblijny zawierający konkretne sigla (odsyłacze biblijne znalazły się również na marginesach), polskojęzyczną literaturę oraz adresy oficjalnych stron internetowych instytucji Opus Dei w Polsce.


Publikacja przeznaczona jest nie tylko dla chrześcijan. Powinni po nią sięgnąć również wszyscy ci, którym zależy na życiu w zgodzie z własnym sumieniem. Tylko w ten sposób życie w społeczeństwie stać się może piękniejsze i bardziej wartościowe.

Tagi: Droga, Droga recenzja, Droga książka, św. Josemaria Escriva Droga, św. Josemaria Escriva recenzja, św. Josemaria Escriva książka, św. Josemaria Escriva

Kup książkę Droga

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Droga
Książka
Droga
św. Josemaria Escriva
Inne książki autora
Droga, Bruzda, Kuźnia
św. Josemaria Escriva0
Okładka ksiązki - Droga, Bruzda, Kuźnia

Myśli św. Josemaríi Escrivy zawarte w Drodze, Bruździe i Kuźni, jasne i trafne, są jak wyraźne drogowskazy. Podpowiadają, jak żyć, by codzienność...