Recenzja książki: Duma i podejrzenie

Recenzuje: Zosia Czyńska

Londyńska socjeta przeżywa szok – w brutalny sposób zostaje zamordowany jeden z jej członków. Znaleziony we własnym łóżku z wieloma ranami kłutymi George Hurst pozostawia po sobie żonę i… kilka tajemnic. Bogaci londyńczycy nie mogą uwierzyć, że ten znany i zamożny człowiek zginął we własnym domu. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że o zabójstwo zostaje oskarżony szwagier Hursta, brat jego żony, Charles Bingley.

O miłości od pierwszego wejrzenia, o walce z wszechogarniającym uczuciem, o niepokoju, drżącym sercu i konwenansach epoki można czytać bez końca. Jeśli uda się te emocje połączyć z intrygą kryminalną w rodzaju powieści w stylu Agaty Christie, otrzymujemy dynamiczną historię o zbrodni w wielkim świecie. Czy może być coś ciekawszego? A, owszem. Do tej historii pełnej zagadek, dziwnych schowków, kobiet w woalkach pojawiających się w nieoczekiwanych chwilach i fałszowanych dokumentów można dodać postać sprytnej i bardzo zaangażowanej w rozwiązanie zagadki kryminalnej młodej damy. I wtedy uzyskujemy już powieść, od której nie można się oderwać.

Zacznijmy od okładki. Urocza, pełna szczegółów, niczym wyhaftowana w angielskim saloniku serweta, przyciąga wzrok. W jej centrum są mężczyzna i kobieta i rozdzielający ich, ukryty w kwiatach, sztylet. I to właściwie przepis na intrygę. Zagadka i miłość, osadzone w realiach XIX-wiecznej Anglii, z wszystkimi jej urokami.

Duma i podejrzenie to wariacja na temat Dumy i uprzedzenia Jane Austen, jednej z najczęściej wznawianych angielskich powieści o życiu angielskiej arystokracji. Tirzah Price zaprosiła do swojej historii pięć sióstr Bennet, znanych z książki Austen, ich rodziców, a także Fizwilliama Darcy’ego i jego siostrę Georgianę, lady Katarzynę de Bourgh, przyjaciółkę rodziny Bennet Charlottę Lucas oraz pana Collinsa, w powieści Austen pastora, tu – prawnika, współprowadzącego z panem Bennetem kancelarię.

Gdy szwagier Charlesa Bingleya zostaje zamordowany, a sam Bingley oskarżony o zabójstwo, wszędobylska Lizzie Bennet postanawia rozwikłać tajemnicę zbrodni. Tymczasem musi stanąć w szranki z przystojnym prawnikiem i przyjacielem Bingleya, Fitzwilliamem Darcym, zamożnym i irytującym, pozbyć się czyniącego jej niechciane awanse współpracownika ojca i ochłonąć po kokieteryjnych uśmiechach młodego policjanta George Wickhama. To dosyć sporo jak na jedną młodą damę.

Kierująca się zasadą trzymaj się tego, co wiesz na pewno Lizzie, obdarzona błyskotliwym umysłem, nieposkromionym pragnieniem rozwiązywania zagadek i silną wolą niewychodzenia za mąż i niemarnowania życia na prowadzenie mężowi domu i salonu, jest prawdziwym utrapieniem dla swojej matki. Zamiast, jak przystało na Angielkę, marzyć o zamążpójściu, panna Bennet chce zostać prawnikiem. Kłopot w tym, że jej obecność w kancelarii ojca w charakterze innym niż sekretarka już stanowi niemały skandal. A do tego jeszcze samotne poruszanie się po mieście, wchodzenie w spory kompetencyjne z Collinsem i Darcym i bardziej lub mniej udane próby śledzenia podejrzanych – to już materiał na sensację, która może zabić panią Bennet, a jej córkę wystawić na pośmiewisko. A nie ma nic gorszego niż śmieszność kobiety w świecie, w którym każda władza i majątek w rodzinie przypada mężczyznom.

Tirzah Price odświeża realia powieści Jane Austen, nie tylko nadając bohaterom znanym z Dumy i uprzedzenia nieco więcej znaczeń, ale przede wszystkim osadzając ich w poszerzonych relacjach. Nie brak tu miłości, nie brak bijących serc i rumieńców, oczekiwań i rozczarowań, ale do tych emocji dołączono pasję. Pomiędzy Lizzie i Fitzwilliamem aż iskrzy, a jest to cała gama uczuć, od niechęci, przez złość, po wielkie uczucie. Co bardziej może zbliżyć tę parę, niż wspólne polowanie na mordercę?

Nie sposób czytać Dumy i podejrzenia bez sentymentu. Barwny świat angielskiej socjety, z jej zabawnymi manierami, uprzedzeniami i konwenansami nieustannie nas wzrusza i bawi, ukazując, jak wysoką cenę można zapłacić za realizację marzeń. To pozornie nudne i mdłe społeczeństwo, potrafiące rozmawiać jedynie o pogodzie i fatalnym stanie dróg, potrafiło, okiełznawszy emocje, wyrazić wszystko, zachowując przy tym dobre maniery i powagę. Tirzah Price wplotła w to romans, sensację i powieść obyczajową z nutką feminizmu. Sporo.

Liczę na to, że powieść Duma i podejrzenie szybko zostanie sfilmowana. Z całą pewnością możemy oczekiwać barwnej hollywoodzkiej produkcji, która na moment pozwoli nam się przenieść w świat koronkowych rękawiczek i angielskiej herbaty, gdzie złość wyraża się skinięciem głowy, a miłość zawsze zwycięża.

Bardzo polecam.

Kup książkę Duma i podejrzenie

Zobacz opinie o książce Duma i podejrzenie
Autor
Duma i podejrzenie