Recenzja książki: Dyskryminacja. Powiedz: stop!

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Ponieważ wciąż istnieje i ciągle jeszcze bagatelizowany jest problem prześladowania pojedynczego człowieka oraz całych grup społecznych, nie można przechodzić obok niego obojętnie. Zadaniu temu próbuje sprostać Wydawnictwo Adamada, które poprzez publikację Dyskryminacja. Powiedz: stop! zachęca czytelnika do działań mających przynieść pozytywne zmiany.

Książka jest kompleksowym ujęciem tematu. Emma Strack bierze na warsztat rozważań cechy przynależne każdemu człowiekowi: pochodzenie, wygląd, tożsamość, przynależność grupową oraz stan zdrowia. Ponieważ biologicznie wszyscy należą do tej samej rasy, autorka – opierając się na powyższym – analizuje elementy w jakikolwiek sposób związane z każdą z nich. Ganiąc niewolnictwo, rasizm, zbrodnie, przemoc seksualną i prześladowania, docenia działania prowadzące do zmniejszenia nierówności. W kwestii wyglądu bierze pod uwagę czynniki zewnętrzne (kolor skóry, włosy, sylwetka, fizjologiczne znaki szczególne), oryginalność (tatuaż, styl) oraz miejsca i związane z nimi normy. Postrzegając tożsamość jako coś, co czyni z człowieka jednostkę wyjątkową, pod rozwagę poddaje przesądy, trudności związane z wiekiem i znalezieniem pracy, wylicza stereotypy (mężczyźni vs kobiety), przygląda się dyskryminacyjnej postawie dotyczącej płci, krótko przedstawia historię feminizmu, przytacza światowe dane związane z molestowaniem, przemocą i napaścią seksualną, a także zauważa problemy wynikające z homoseksualizmu. Przekonuje, że w kwestii przynależności grupowej najbardziej narażone na dyskryminację są przekonania religijne, polityczne i obywatelskie, natomiast w kwestii zdrowia skupia się na niepełnosprawności, seropozytywności oraz zagadnieniu wykonywania pracy zawodowej podczas ciąży.

Dyskryminacja. Powiedz: stop! to nie tylko suche przemyślenia, lecz rzeczywistość dotykająca niejednego człowieka. Odwołując się do historii, a także opierając na konkretnych dokumentach (zwłaszcza na Deklaracji praw człowieka i obywatela), Emma Strack opisuje przykłady zachowań w poszczególnych krajach, podaje daty i nazwiska, przedstawia wydarzenia, wylicza podmioty walczące z dyskryminacją, prezentuje ustanowione przez oficjalne instytucje daty pamięci oraz uwarunkowania prawne. Treść wzbogacają kolorowe ilustracje autorstwa Marii Frade, cytaty inspirujące, definicje. Ciekawy sposób wydania publikacji, odblaskowa okładka, różnorodna czcionka i przejrzystość zapisu czynią lekturę łatwą w odbiorze.

Przesłanie wynikające z Dyskryminacji jest jasne: warto skupić się na tym, co łączy, a nie dzieli. Nikt nie powinien w samotności zmagać się z zachowaniami dyskryminującymi, ale też nikt nie powinien milczeć, ponieważ wolność i równość przynależne są każdemu. Apelując do czytelnika – Powiedz: stop!, przekonuje o słuszności podjętych działań.

Tagi: dla dzieci dla młodzieży

Kup książkę Dyskryminacja. Powiedz: stop!

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Dyskryminacja. Powiedz: stop!
Autor
Książka
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Niegasnący żar
Hannah Fielding
Niegasnący żar
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy