Recenzja książki: Dziedzictwo von Becków

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Analizując wielkie powieści historyczne literatury rosyjskiej, francuskiej i amerykańskiej, łatwo zauważyć, że umiejętne połączenie romansu i przełomowych okresów z dziejów świata może przynieść sukces. Sprawdzona koncepcja miłości niemożliwej do spełnienia, czyli Szekspirowski romans w stylu Romeo i Julii to oparta na solidnych psychologicznych fundamentach opowieść o tym, że to co niemożliwe, zawsze jest najbardziej pożądane.

 

Piękna Maria, dziewczyna wychowana w przyklasztornym sierocińcu, podczas pewnego deszczowego popołudnia poznaje młodego nazistę Wernera von Becka. Przystojny, bajecznie bogaty niemiecki arystokrata jest w Gdańsku niejako na zesłaniu. Wypełnia wolę ojca i zdobywa odpowiednie wykształcenie oraz nawiązuje właściwe dla swego środowiska relacje. Jego życie zostało już przez rodzinę dokładnie zaplanowane. Za kilka miesięcy ma wrócić do rodzinnego pałacu i ożenić się z rudowłosą, niezwykle zmysłową Ritą von Lausch, wykształconą w Berlinie medyczką. Rita jest piękna i nie skąpi swoich wdzięków zarówno bratu Wernera, jak i jego ojcu. Tymczasem Maria Tarnowska... Maria jest subtelna, delikatna i stworzona do pierwszej, jedynej miłości. Werner nie może przestać myśleć o eterycznej Polce i jest gotów na wszystko, aby ta go pokochała. Kiedy dziewczyna zachodzi z nim w ciążę, młody nazista uznaje, że czas pojechać do rodziców i zakomunikować im, że ożeni się z dziewczyną, która nie pasuje do von Becków. Niestety, jego plany krzyżuje zarówno bezwzględna Rita, jak i wojna.

 

Dziedzictwo von Becków porusza problem uwiedzenia przez ideę. Postawiony po niewłaściwej stronie moralności Werner musi zmierzyć się z faszyzmem, niespójnością świata, w którym to on jest po stronie zwycięzców i własnym sumieniem, dokuczliwym elementem tej rzeczywistości. Jego życie to pasmo kalkulacji i ponoszenia odpowiedzialności za podejmowane decyzje. A gdy wojna się kończy i nastaje nowa sprawiedliwość, wybory okazują się jeszcze trudniejsze.

 

W świecie kreowanym przez Jax nie ma wygranych. Wszyscy są bankrutami, bowiem nie sposób pogodzić poczucia sprawiedliwości z tym, czego jest się i świadkiem, i uczestnikiem. To jak grecka tragedia bez oczyszczającej katharsis, bowiem nie ma dobrego wyboru, a każda droga prowadzi do piekła.

 

Czy miłość może ocalać przed tą zagładą? Częściowo i pod warunkiem, że będzie to miłość na miarę tej, którą znamy z pisma Pawła z Tarsu:

 

Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą; nie jest bezwstydna, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą.

 

Jak pokazuje Jax, na takie uczucie stać niewielu, ale czasami trafia się ono tym, których nikt by o to nie posądzał.

 

Dziedzictwo von Becków odwołuje się do wielkiej literatury wojennej - zarówno rosyjskiej, jak i amerykańskiej, przy czym przykrawa swoją powieść do dzisiejszych czasów. A szkoda. Wojenne i powojenne losy Marii i Wernera zasługują na przynajmniej na sześćset stron i trzy tomy. Bardzo żałuję, że pewnych fragmentów autorka nie rozwinęła. Choćby losy Polaków w Wielkiej Brytanii po zakończeniu wojny czy historie nazistów z Niemiec Wschodnich, dla których życie w nowym ustroju było horrorem nie mniejszym niż ten, jaki oni zafundowali światu.

Tagi: Dziedzictwo von Becków, Dziedzictwo von Becków recenzja, Dziedzictwo von Becków książka, Joanna Jax Dziedzictwo von Becków, Joanna Jax recenzja, Joanna Jax książka, Joanna Jax

Kup książkę Dziedzictwo von Becków

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Dziedzictwo von Becków
Książka
Inne książki autora
Wiosenne przebudzenie
Joanna Jax0
Okładka ksiązki - Wiosenne przebudzenie

Epicka opowieść o ludziach żyjących w latach siedemdziesiątych, epoce zmian wartości i nowego spojrzenia na świat. To kolejne pokolenie bohaterów...

Piętno von Becków
Joanna Jax0
Okładka ksiązki - Piętno von Becków

Julia Kunis, prawnuczka Wernera von Becka, postanawia prześledzić dzieje rodu von Becków. W trakcie swoich wędrówek poznaje historyczkę Martę...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Znieczulenie
Kamil Wala-Szymański
Znieczulenie
Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka
Dwa królestwa. Jedna krew
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy