Recenzja książki: Dziesięć słów. Aktualność nauczania Jana Pawła II

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Święty Jan Paweł II należy do tych papieży, których dzieło apostolskiego posłannictwa na zawsze pozostanie w pamięci i ludzkich sercach. Książka Dziesięć słów. Aktualność nauczania św. Jana Pawła II, napisana w 30. rocznicę IV Pielgrzymki do Ojczyzny, wskazuje na ważność dziesięciu Bożych przykazań, od przestrzegania których zależy przyszłość człowieka i społeczeństw (…), narodu, państwa, Europy, świata (słowa z homilii Jana Pawła II).

Treść monografii znalazła źródło w słowach wypowiedzianych przez Papieża-Polaka do wiernych podczas IV Pielgrzymki. Grono specjalistów z zakresu teologii uzasadnia, że papieskie nauczanie aktualne jest również w czasach współczesnych. Autorzy, umiejscawiając Dekalog w katechezie, kładą nacisk na jego etyczny sens. Podejmują temat wolności w nauczaniu Jana Pawła II, a także omawiają sytuację społeczno-polityczną w Polsce w latach 1986-1991 (zachodzące wówczas zmiany miały kluczowe znaczenie dla naszego kraju). Przytaczając homilie, jakie Papież wygłosił w czerwcu 1991 roku (homilie koncentrują się wokół kolejnych przykazań Dekalogu oraz przykazania miłości Boga i bliźniego), podkreślają fundamentalność pierwszego przykazania (Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną), przyglądają się tożsamości człowieka oraz jego powołaniu do świętości, ubolewają nad postępującym procesem desakralizacji, podkreślają wartość chrześcijańskiej rodziny, uwydatniają szacunek dla życia, godności, ludzkiego ciała, cudzej własności oraz miłości uporządkowanej. Dowodzą, jak ważne jest wychowanie do życia w prawdzie (z uwzględnieniem aktywności w świecie wirtualnym). Podkreślają również, że zasadą życia wspólnotowego jest przykazanie miłości Boga i bliźniego.

Publikacja Wydawnictwa Jedność jest obszerna. Szczegółowa treść (z mnóstwem aspektów wychowawczych) oparta została na przedstawionym w homiliach słowie Papieża-Polaka oraz dokumentach katechetycznych Kościoła powszechnego, zwłaszcza na aktualnej Podstawie programowej Kościoła katolickiego w Polsce i nowym Dyrektorium o katechizacji. Na końcu poszczególnych rozważań zamieszczono bibliografię (pozycje tradycyjne i internetowe) oraz krótkie streszczenie (wraz ze słowami kluczowymi) w języku polskim i angielskim. Każdy z rozdziałów posiada również przypisy. Pomocą służą liczne odwołania do tekstów biblijnych (z siglami), refleksje świętych, wypowiedzi teologów, filozofów i polityków, dane porównawcze. Na końcu monografii znalazły się noty o autorach oraz wykaz zamieszczonych na płycie CD (dołączono ją do publikacji) fragmentów archiwalnych wypowiedzi Jana Pawła II.

Ponieważ monografia Dziesięć słów. Aktualność nauczania św. Jana Pawła II została opracowana w głównej mierze przez katechetyków (czynni katecheci, wykładowcy wyższych uczelni teologicznych oraz pracownicy instytucji diecezjalnych), stanowi doskonałą pomoc dla katechizujących (twarda okładka ułatwia korzystanie z lektury podczas pracy z uczniami), których misją jest przekonanie wychowanków o aktualności papieskiego nauczania.

Tagi: Jan Paweł II pielgrzymka

Kup książkę Dziesięć słów. Aktualność nauczania Jana Pawła II