Recenzja książki: Dziewczyno, ogarnij się!

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Problemy i gorsze dni miewa każdy. Każdy też musi sobie z nimi poradzić. Ale jak tego dokonać? O sprawdzonych i zarazem skutecznych sposobach zaradzania trudnościom dnia codziennego opowiada Rachel Hollis, która w poradniku Dziewczyno, ogarnij się! kieruje słowa wsparcia do kobiet w różnym wieku.

Treść książki brzmi przekonująco. Łamiąc stereotypy, w jakie obfituje życie każdej kobiety, autorka przekonuje o konieczności spojrzenia na siebie inaczej, niż my, kobiety, czynimy to przez cały czas. By mogło się nam udać, w pierwszej kolejności musimy zidentyfikować zaprzątające nasze myśli problemy, a dopiero potem je kontrolować. W ten sposób rozpoczniemy długotrwały oraz nieustanny proces akceptacji i doskonalenia siebie: emocje zostaną przepracowane, dzięki czemu zmaganie się z codziennymi problemami stanie się łatwiejsze.

Każdemu rozdziałowi został przyporządkowany jeden kompleks, nazwany przez autorkę kłamstwem. Układ rozdziałów jest schematyczny: obok ogólnego określenia kłamstwa znalazł się szeroki jego opis wraz z licznymi odwołaniami do czasów dzieciństwa, kiedy to autorka przeżywała sytuacje porównywalne z tymi, jakie stanowią treść poszczególnych rozdziałów. Ponieważ – według Rachel Hollis – nigdy nie jest za późno na zmiany, zwieńczeniem każdego kłamstwa są konkretne wypunktowane rady „TO MI POMOGŁO…”. Przemyślenia zawarte w poradniku dotyczą m.in.: porównywania siebie do innych ludzi, przyjmowania zobowiązań, przeorganizowania listy priorytetów, szukania radości, alternatywnych ścieżek, rozmów o uczuciach z kimś innym, osiągania małych celów. Te i jeszcze kilkanaście innych kompleksów – oraz ustosunkowanie się do nich – ma bezpośredni wpływ na to, jak postrzegamy samych siebie i otaczający nas świat. A i nabieramy pewności, że w każdej chwili można zmienić to, co do zmiany się nadaje.

Publikacja Wydawnictwa Szaron to lektura przydatna każdej kobiecie. Zawarte w niej rady są konkretne, cenne, prowadzące do jasno wytyczonych celów. Język przekazu jest interesujący i całkowicie zrozumiały. Wpleciona w całość szczypta psychologii sprawia, że poradnik Dziewczyno, ogarnij się! nabiera głębi i może stać się autentycznym impulsem do zmiany dotychczasowego życia. Może to czas – właśnie teraz – wziąć życie w swoje ręce i zacząć nim kierować. Nie pozwolić, by ktoś inny to robił za nas.

Tagi: poradnik dla kobiet

Kup książkę Dziewczyno, ogarnij się!

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Dziewczyno, ogarnij się!
Książka
Recenzje miesiąca
Dzieci, których nie ma
Renata Piątkowska;
Dzieci, których nie ma
Zamieć
Gabriel Dylan
Zamieć
Raptus
Magdalena Kulus
Raptus
Złodziejka truskawek
Joanne Harris
Złodziejka truskawek
Piętno dzieciństwa
Katarzyna Kielecka;
Piętno dzieciństwa
Indigo
Patrice Lawrence
Indigo
Baba Blaga
Joanna Wachowiak
Baba Blaga
Nasz azyl
Marta Józefczyk
Nasz azyl
Pokaż wszystkie recenzje