Elementarz dla rodziców

Wydawnictwo: Rosikon Press
Data wydania: 2017-11-15
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-62981-45-8
Liczba stron: 120
Ilustracje: Tomasz Korzewski

Ocena: 5 (1 głosów)

Recenzja: Elementarz dla rodziców

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Wśród tysięcy poradników dotyczących wychowania dzieci trudno znaleźć taki, z treścią którego w stu procentach będziemy się zgadzać. Niektóre publikacje prezentują nowoczesne, nieznane naszym rodzicom modele wychowawcze, inne, zagraniczne proponują „wynalazki", których nijak nie da się zastosować w naszej kulturze czy realiach społecznych. Okazuje się, że czasami wystarczy zbiór rad kogoś zwyczajnie i po ludzku doświadczonego w dziedzinie wychowania – rozsądnego rodzica, który choć zdaje sobie sprawę z błędów, jakie popełnił, tak naprawdę wypuścił w świat w pełni ukształtowane, samodzielne potomstwo. W takim właśnie duchu utrzymana została publikacja wydawnictwa Rosikon Press Elementarz dla rodziców Jacka Mycielskiego.

Jasne zasady, konsekwencja, szacunek do ludzi, wiary i ustalonych reguł, ogromne pokłady miłości oraz umiejętne kierowanie dziecka ku samodzielności - to hasła-klucze, jakie odkryjemy na kartach Elementarza dla rodziców. A ponieważ mamy do czynienia właśnie z elementarzem, to wszystkie zasady, wypracowane na przestrzeni lat przez Jacka Mycielskiego, ojca trójki dzieci, opisane są w sposób jasny, prosty i przystępny. Rozdziały dotyczące kolejnych zagadnień (okresu niemowlęctwa, nauki podstawowych zasad - np. sprzątania, słuchania poleceń rodziców, życia w społeczeństwie itd.) są krótkie i stanowią kwintesencję omawianego tematu. Także krótkie i jasne zdania mogą stać się prawdziwymi drogowskazami dla rodziców. Nie ma w publikacji Mycielskiego przytaczania przykładów z naukowej literatury lub najnowszych psychologicznych badań, autor stara się o większości spraw pisać wprost. W tym miejscu podkreślić trzeba, że Jacek Mycielski psychologiem czy pedagogiem nie jest. Swoją publikację opiera na własnych obserwacjach i doświadczeniach.

Elementarz dla rodziców przywodzi na myśl zasady, jakie wielu ludzi wyniosło z rodzinnych domów. Szacunek do tradycji i podkreślanie znaczenia wiary w Boga to wartości uniwersalne, bez których bardzo trudno wychować dzisiaj dziecko na w pełni odpowiedzialnego, żyjącego zgodnie z zasadami i kierującego się sercem młodego człowieka. Poradnik wzbudzi pewnie kontrowersje wśród wszystkich osób, popierających tzw. „bezstresowe wychowanie” czy „wychowanie bez kar i nagród”. Biorąc jednak pod uwagę wszystkie zagrożenia – nie tylko te fizyczne, ale także mentalne – jakie czyhają na dzieci we współczesnym świecie, to tylko mocno ugruntowane poczucie samodzielności i bezgraniczne zaufanie kochającym i odpowiedzialnym rodzicom pozwoli im „gładko” wejść w dorosłość.

Książka Jacka Mycielskiego opatrzona została kolorowymi fotografiami z prywatnych zbiorów autora. Zdjęcia nieco „odświeżono”, dodając zabawne rysunkowe elementy. Oprócz fotografii w książce znajdziemy także ilustracje, w których dominują czerwienie, turkusy i czernie. Część graficzna wyraźnie wzbogaca publikację, wprowadzając atmosferę rodzinnego ciepła. Na fotografiach widzimy bowiem dzieci i dorosłych w różnych sytuacjach i monetach życia – podczas zabawy, wspólnej pracy czy choroby.

Lektura Elementarza dla rodziców przywodzić może na myśl rozmowę z naszymi rodzicami czy dziadkami, gdy szukamy pomocy i porady podczas trudności wychowawczych u naszych dzieci. Autor bez ogródek wskazuje, czego nie należy robić, a czym warto się kierować, wychowując maluchy. Publikacja Jacka Mycielskiego skłania do myślenia i zweryfikowania - bądź udoskonalenia - naszych dotychczasowych pomysłów wychowawczych.

Tagi: Elementarz dla rodziców, Elementarz dla rodziców recenzja, Elementarz dla rodziców książka, Jacek Mycielski Elementarz dla rodziców, Jacek Mycielski recenzja, Jacek Mycielski książka, Jacek Mycielski

Kup książkę Elementarz dla rodziców

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Elementarz dla rodziców
Reklamy