Recenzja książki: Estera. Kobieta pełna siły i godności

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Na wygnaniu w wielkiej Persji (pogański kraj rządzony przez pogan), za czasów żelaznych rządów Achaszwerosza (Kserkses I) żyła piękna Estera (jako „gwiazda Boga” błyszczy najjaśniej) – kobieta skromna, odważna, emanująca elegancją, wdziękiem i niezwykłym urokiem osobistym, kobieta o nieskazitelnym charakterze oraz pokornym szacunku do autorytetów. Dlaczego właśnie Estera – Kobieta pełna siły i godności – została wybrana przez Boga, by w odpowiednim miejscu i czasie, jako królowa Imperium Perskiego, zniweczyć niecny plan eksterminacji Żydów?

recenzja Estera. Kobieta pełna siły i godności

Na początku książki Charles R. Swindoll krótko scharakteryzował bohaterów, w życiu których szczególnie urzeczywistniała się moc Boga obecnego pośród swego ludu. Są to: król Persji Achaszwerosz i jego żona królowa Waszti, specjalizujący się w spiskach nikczemny urzędnik Haman, pobożny Żyd Mordochaj oraz Miss Persji Estera. Opierając się na biblijnych wydarzeniach z Księgi Estery, autor sięga do teologicznych korzeni cierpienia, odnajdując w nim motyw przewodni życia (drobny spisek przeciwko królowi i wielki przeciw Żydom). Analizuje wpływ jednostki na losy świata (interwencja królowej Estery, osobiste zaangażowanie współczesnego człowieka). Prowadząc czytelnika przez kolejne wycinki bogatej historii narodu żydowskiego, wyjaśnia działanie syndromu odwetu. Wreszcie – podróż przez mroczne i ponure czasy kończy zdumiewającym zwrotem akcji zarówno w barwnej historii Estery, jak i w dramatycznej historii Żydów, czym zachęca czytelnika do wyzbycia się bólu przeszłości (nie zamartwiać się tym, co przepadło), radosnego przyjmowania teraźniejszości oraz wytrwałego stawiania czoła przyszłości. Charles R. Swindoll zapewnia o triumfie nadziei, przecież ostatecznie zwycięża Bóg.

Opisana na łamach publikacji Wydawnictwa Aetos historia ma swoje odzwierciedlenie w starotestamentalnej Księdze Estery, która – chociaż ani razu nie wymienia imienia Boga – posiada niezaprzeczalne przesłanie. Stanowiąc zaledwie wycinek z historii Żydów na wygnaniu w starożytnej Persji, jest dowodem na to, że Bóg pamięta o swoim ludzie. Opisy historycznych wydarzeń sprzed tysięcy lat przeplatają się z refleksjami autora, sięgającego nie tylko do Biblii (antyczna Księga Estery rozdział po rozdziale, inne księgi Starego- i Nowego Testamentu wraz z siglami), ale również do historyków, teologów, biblistów, filozofów oraz kaznodziejów. Są w lekturze fakty historyczne i ciekawostki, pieśni kościelne, modlitwy, przysłowia, opisy panujących wówczas zwyczajów (wraz z trudną sytuacją kobiet) oraz opisy konkretnych przypadków. Są obserwacje, wyjaśnienia, spostrzeżenia, sugestie, uzasadnienia, wnioski, ostrzeżenia, aksjomaty, parafrazy, frazy, komentarze, porównania, wstawki słowne (w nawiasach), praktyczne rady dla kobiet i pytania do mężczyzn oraz zasady na całe życie. Sposób zwracania się do czytelnika (Wyobraź to sobie…, Pomyśl…, Zastanów się… Dasz wiarę?... ) ułatwia mu włączenie się w wydarzenia.

Książka Estera. Kobieta pełna siły i godności, ucząc myślenia w kategoriach biblijnych, pozwala dostrzec związek prawd wiary z rzeczywistością codziennego życia. Zachęca czytelnika, by i on zaufał Bogu, a postępując w zgodzie z własnym sumieniem, czynił to, co dobre i piękne.

Tagi: duchowość religia

Kup książkę Estera. Kobieta pełna siły i godności

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Estera. Kobieta pełna siły i godności
Książka
Inne książki autora
Abraham. Niezwykła podróż wiary pewnego nomady
Charles R. Swindoll 0
Okładka ksiązki - Abraham. Niezwykła podróż wiary pewnego nomady

Wierzyć jak Abraham Kim był Abraham – biblijny patriarcha, uznawany zgodnie przez żydów, chrześcijan i muzułmanów za „ojca wiary”...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Nielat
Piotr Kościelny
Nielat
Gwiazdy widzą wszystko
Danuta Korolewicz ;
Gwiazdy widzą wszystko
Medea z Wyspy Wisielców
Magda Knedler
Medea z Wyspy Wisielców
Głosujcie na Wilka!
Davide Cali ;
Głosujcie na Wilka!
Wylot
Olesia Ivchenko
Wylot
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy