Recenzja książki: Flipek. Nareszcie razem

Recenzuje: Edyta Staniec

Nie ma jak u mamy. Wie to każde dziecko, duże i małe, choćby i przeżyło kilkadziesiąt wiosen. Wie to i bohater cyklu książeczek Wandy Chotomskiej, Flipek, mały, biały króliczek, który zgubił się gdzieś w lesie. Jego losy czytelnicy śledzić mogli w dwóch wcześniejszych książeczkach: Flipek szuka mamy i Flipek znajduje przyjaciół”. Flipek. Nareszcie razem, jak sugeruje już sam tytuł, to finał poszukiwań naszego bohatera. Szczęśliwy, jak na książkę dla dzieci przystało.

I tym razem Wydawnictwo Wilga zadbało o to, by książkę nie tylko przyjemnie się czytało, ale i oglądało.  Flipek...  to historia, która pokazuje dziecku, jakie wartości są w życiu najważniejsze. Przyjaźń, miłość, dobro, troska o innych - to walory, które zawsze popłacają. Wanda Chotomska kolejny raz stworzyła historię pełną ciepła, kształcącą i przystępną dla dzieci. Kolejny już raz udowodniła, że jest mistrzynią w pisaniu książek dla dzieci i młodzieży, a stworzone przez nią historie zapadają w pamięć czytelnikom kolejnego już pokolenia. Poprzez swoją prostotę trafiają one w gusta młodych czytelników i ich rodziców.

Książka ma także inny atut. Jest doskonałym wprowadzeniem do rozmowy z dzieckiem nie tylko na temat tego, co nasz maluch przeczytał lub usłyszał. Dzięki książeczce i rozmowie w prosty i niewymuszony sposób można wytłumaczyć dziecku wiele niezwykle ważnych problemów życiowych. Flipek... to także dobry sposób, by wykształcić u dziecka umiejętność czytania ze zrozumieniem.

Jest jednak jedno zastrzeżenie wobec całego cyklu. Opowieści urywają się w najdziwniejszych miejscach, a Flipek, ni stąd, nie zowąd, w kolejnej części odnajduje się w zupełnie innym punkcie swojej drogi. Widać to zwłaszcza w pierwszych częściach cyklu, Nareszcie razem, jest pod tym względem najbardziej spójną częścią. I - z uwagi na finał - najbardziej optymistyczną.

Polecić warto tę książkę każdemu rodzicowi, który chciałby zarazić swoją pociechę miłością do czytania. Flipek... potrafi zawrócić w głowie. Ale to także książka dla tych wszystkich, którzy poszukują książki z pięknym przesłaniem. Warto.

Kup książkę Flipek. Nareszcie razem

Zobacz opinie o książce Flipek. Nareszcie razem
Flipek. Nareszcie razem
Wanda Chotomska
Chotomska. Wiersze i wierszyki
Wanda Chotomska0
Okładka ksiązki - Chotomska. Wiersze i wierszyki

Klasyka polskiej literatury, którą kochają pokolenia czytelników! Najpiękniejsze wiersze i wierszyki dla dzieci  autorstwa wielkich...

Panna Kreseczka
Wanda Chotomska0
Okładka ksiązki - Panna Kreseczka

55 lat temu duet autorski: Wanda Chotomska i Bohdan Butenko otrzymali od Świerszczyka zlecenie na stworzenie cyklu historyjek. Co tydzień w latach 1958...