reklama

Recenzja książki: Flirt z Paralipomeną. Mitologie

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Wiedzy nigdy za wiele: warto ją zdobywać, korzystać z jej zasobów i wciąż poznawać nowe. Choć grecka bogini Paralipomena patronuje wiedzy niekoniecznej, zapisane w książce Flirt z Paralipomeną. Mitologie eseje i przemyślenia wiedzę (niekoniecznie niekonieczną) pogłębiają.

recenzja Flirt z Paralipomeną. Mitologie

Jan Gondowicz – niczym doświadczony przewodnik po wypełnionych artyzmem najbardziej zabytkowych miejscach świata – oprowadzając czytelnika po erudycyjnych szkicach, uwrażliwia go na wyjątkowość zjawisk kulturowych. Rozbudowując refleksje już istniejące, które znaleźć można w dziełach mistrzów różnych epok (pisarze, malarze, twórcy filmów i sztuk teatralnych – autor wymienia nazwiska, podaje tytuły, cytuje fragmenty), czyni z nich przemyślenia jeszcze bardziej rozbudowane, co z kolei pobudza wyobraźnię sięgającego po Flirt... czytelnika, a on sam, zachęcony, korzysta z zaproszenia do odkrywania kolejnych ciekawostek. Odsłania autor myśli, wysuwa śmiałe tezy, poddaje pod rozwagę wcale nie proste interpretacje, dzieli się trafnymi spostrzeżeniami, poszukuje rozwiązań, obnaża pomyłki, wynajduje osobliwości, tropi dziwy. Wszystko, czym zastanawia, ciekawi, inspiruje oraz zachęca do refleksji, uznać można za obnażające prawdę o życiu i nas samych prawdziwe wyzwania dla umysłu.

Publikacja, oddana do rąk czytelników przez Wydawnictwo Iskry, otwiera na to, co w historii kultury, sztuki i literatury warte jest poznania, pogłębienia oraz zapamiętania. Zaprezentowane przez Gondowicza argumentacje są intrygujące, rozważne, umożliwiające wyciągnięcie wniosków (niestety, często smutnych). Nie brak w tekście bogatych w ukryte znaczenia przekazów, sugestii i autosugestii, rozbudowanych analiz, błyskotliwych ripost, niekoniecznie optymistycznych przewidywań. Nie brak anegdot (nawet z carskich czasów), historii (niektóre – mało urodziwe), a także wnikliwych pytań i jeszcze bardziej wnikliwych odpowiedzi. Fragmenty utworów literackich pogłębiają przekaz, pochodzące z Narodowego Archiwum Cyfrowego czarno-białe zdjęcia (dokładnie opisane) go obrazują, natomiast przypisy – wyjaśniają, odsyłając przy okazji do literatury uzupełniającej. Twarda okładka opatrzona została ochronną obwolutą.

Zamieszczony w książce Flirt z Paralipomeną przekaz treści ważnych (tylko pozornie nikomu niepotrzebnych) spotka się z zainteresowaniem czytelnika umiejącego patrzeć z dystansem, ale i przewidywać, przede wszystkim jednak – wyciągać wnioski. Jest to bowiem nie lada wyzwanie dla umysłu otwartego, ciekawego świata, gotowego na zmiany.

Tagi: literatura piękna Eseje

Kup książkę Flirt z Paralipomeną. Mitologie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Flirt z Paralipomeną. Mitologie
Książka
Inne książki autora
Schulz
Jan Gondowicz0
Okładka ksiązki - Schulz

"Ogromny patos tych scen wskazuje, że wybiliśmy tu dno odwiecznej beczki wspomnień, jakiejś prabeczki mitu, i włamaliśmy się w przedludzką noc pełną...

Zoologia fantastyczna uzupełniona (uzupełniona)
Jan Gondowicz0
Okładka ksiązki - Zoologia fantastyczna uzupełniona (uzupełniona)

Książka Jana Gondowicza jest pierwszym oryginalnym polskim bestiariuszem – zbiorem opisów i wypisów, mających za temat zwierzęta fantastyczne. Osobliwy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy