Recenzja książki: Garet dorasta

Recenzuje: Kasia Pessel

Jak zmienia się życie, gdy rodzina powiększa się o czworożnego przyjaciela? Diametralnie. Zamiast kontrolowanego chaosu pojawia się jego nieprzewidywalny brat, a wszelkie dotychczasowe zasady i przyzwyczajenia tracą na aktualności. Nagle okazuje się, że przeszłość była leniwym błogostanem wobec czasu, który nastał wraz z pojawieniem się w progach domostwa pewnego uroczego szczeniaka. Chodząca, a raczej biegająca katastrofa na czterech łapach z ogromnym, kochającym serduchem - oto Garet, psiak rodowodu tajemniczego, przysparzający swej pani wielu powodów do ruchu. Nie można również nie przedstawić jego kocich współlokatorów - Gaci, Adolfa, Perły, Marchwi  i Kolesia. Oczywiście, są jeszcze i ludzie, trzy pokolenia mieszkańców - Asia wraz matką Ireną i córką Kają. W takim towarzystwie nie może być nudno, każdy moment dnia, nocy zresztą również, przynosi wyzwania cięższego i większego kalibru. Fruwające po ogrodzie części garderoby to codzienność, wieczna bieganina po domu za psim "pieszczochem" to również normalna sytuacja. A do tego ciągłe przemeblowania. Historia rozpoczyna się z hukiem, który stanowi jedynie wstęp, początek perypetii niezwykłej rodziny.

Każdy szczeniak przechodzi czas szczególnego zainteresowania otoczeniem, który rozpoznać można zauważyć za sprawą pogryzionych butów lub innych przedmiotów znajdujących się w zasięgu psiego uzębienia. Jednak Garet nie jest zwykłym przedstawicielem swego gatunku. Jego ciekawość świata i chęci poznawcze wykraczają poza zwykłe szczenięce psoty. Do tego trzeba dołożyć ogromne poczucie tęsknoty, gdy z pola widzenia znika jego pani. W ramach uśmierzania bólu z powodu rozstania, nawet najkrótszego, urządzane są maratony po domu, bo zamknięte drzwi nie stanowią przeszkody. Oczywiście, kocie towarzystwo także korzysta z możliwości swobodnego poruszania się po domu. Jeden pies, kilka kotów i remont z nieplanowanymi niespodziankami wprowadzają zawirowania, nad którymi zapanować trudno. A gdy nawet już się to uda, natychmiast głos rozsądku podpowiada, że to tylko cisza przed prawdziwym huraganem!

Garet dorasta to opowieść ciepła, napisana z ogromną dawką humoru, w której nie ma miejsca na porządek, a lekturze towarzyszy ciągły śmiech. Jeżeli głównym bohaterem jest pies, można spodziewać się niecodziennej historii. To jednak, co przygotowała Joanna Szarras, jest czymś więcej niż jedynie opisem perypetii czworonożnych mieszkańców pewnego domu. Garet oraz koty są pełnoprawnymi bohaterami książki, ich życie stanowi podstawę fabuły. Autorka każdą postać przedstawiła z bliska - tak, że czytelnik ma wrażenie, że jest aktywnym uczestnikiem wydarzeń. Każda strona przynosi nowe przygody tego niezwykłego towarzystwa, czas przy lekturze mija niepostrzeżenie i nagle spostrzega się, iż to już koniec spotkania z niezwykle barwną czeredą. W ciągu kilku godzin jest się świadkiem mniejszych i większych katastrof oraz małych i dużych apokalips, które mają jeden punkt wspólny - psa o imieniu Garet.

Kup książkę Garet dorasta

Zobacz opinie o książce Garet dorasta
Garet dorasta
Joanna Szarras
Garet, fe
Joanna Szarras0
Okładka ksiązki - Garet, fe

Demoluje nam dom i zjada nasze ulubione prawie antyczne mebelki.  Drze na strzępy najlepsze książki z naszej biblioteki.  Uparcie kompromituje...