Recenzja książki: Gdy powrócił spokój

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

W seriach książkowych zawsze przychodzi czas na ostatni tom i podsumowanie wszystkich dotychczasowych wątków opowiadanej historii. Trylogię Gdy… Anety Krasińskiej zamyka powieść Gdy powrócił spokój. To książka poświęcona Emilowi – mężczyźnie, który najbardziej z grupy przyjaciół pragnie rozwikłać tajemnicę śmierci Roberta.

Pierwszy tom cyklu, powieść Gdy opadły emocje koncentrowała się na Marcelinie i rozgrywała podczas klasowego spotkania zorganizowanego z okazji dwudziestu lat od zdania matury. Tom drugi, Gdy nadeszło życie, opowiadał o losach Magdy, jej późnym macierzyństwie i również rozgrywał się w atmosferze świętowania. Tym jednak razem były to czterdzieste urodziny Marceliny. Ostatnia część trylogii, Gdy powróci spokój, zbiera wszystkie dotychczasowe wątki, porządkuje je, ujawnia nowe fakty, które zupełnie zmieniają dotychczasowy punt widzenia, ale przede wszystkim opowiada o Emilu. O jego emigracji do Australii, nieudanym związku i tragicznej śmierci malutkiej córki. O tym, jak mężczyzna próbuje rozliczyć się z przeszłością, rozwikłać tajemnicę śmierci Roberta sprzed dwudziestu lat, sprawnie łącząc fakty, a także uciekając się do pomocy prywatnego detektywa i korzystając z hipnozy. Ale nade wszystko to opowieść o jego przylocie do Polski i o tym, czy warto zaczynać wszystko od nowa.

Gdy powrócił spokój to powieść, która porusza wiele wątków z przeszłości bohaterów. Autorka opowiada o ówczesnej sytuacji politycznej, by chwilę później zaprezentować współczesne realia, w jakich przyszło bohaterom żyć. Uwagę w powieści zwraca również wątek detektywistyczny i sensacyjny wymiar tej historii. Tutaj także dawni szkolni znajomi spotykają się na towarzyskiej kolacji, jednak finał spotkania odbiega od wszelkich wyobrażeń. Zakończenie powieści jest bardzo mocne i czytelnik do końca nie będzie pewien, czy bohaterowie doczekają się happy endu.

Aneta Krasińska w swojej powieści po raz kolejny prezentuje portrety postaci, które mieliśmy okazję poznać we wcześniejszych tomach serii. Nie musimy się jednak obawiać powtórzeń. Bohaterowie, mimo że od ich ostatnich spotkań nie minęło aż tak dużo czasu – raptem będzie to około dwóch lat – zmienili się, musieli stawić czoła nowym problemom i wyzwaniom. Wszystko to da się zauważyć w powieści Gdy powrócił spokój. Magda wychowuje już półrocznego malca, gdy w tomie pierwszym nie była jeszcze nawet w związku z Darkiem, a Marcelina wprowadza poważne zmiany w życiu, które w zasadzie dopiero tliły się w jej głowie w powieści Gdy opadły emocje.

Powieść Gdy powrócił spokój dobrze domyka trylogię Gdy... Książka jest zdecydowanie bardziej dynamiczna niż tom pierwszy i drugi, a wątek śledztwa dodaje książce charakteru. Autorka starannie zakończyła i zamknęła wszystkie wątki, które otwarła w każdym z poprzednich tomów, nie ma zatem miejsca na niedomówienia. Powieść czyta się szybko, z ciekawością śledząc rozwój wydarzeń. Wszak tajemnica sprzed lat bolesną drzazgą uwiera wszystkich – zarówno bohaterów, jak i czytelników. I pozostaje tylko kwestią czasu, by wszystkie fakty ujrzały światło dzienne.

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Gdy powrócił spokój

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Gdy powrócił spokój
Książka
Gdy powrócił spokój
Aneta Krasińska;
Inne książki autora
Pragnienia Elżbiety. Małe tęsknoty
Aneta Krasińska0
Okładka ksiązki - Pragnienia Elżbiety. Małe tęsknoty

W drugiej części trylogii Małe tęsknoty spotykamy znajome już bohaterki: Kalinę, Elżbietę i Lenę. Pewnego dnia przewrotny los przypadkowo splótł ze sobą...

Odroczone nadzieje
Aneta Krasińska0
Okładka ksiązki - Odroczone nadzieje

Aldona ma poczucie przegranej. Odrzucona przed laty przez rodzinę, zawiedziona przez mężczyznę, którego pokochała, postanawia skupić się na pracy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Agnieszka Suchowierska ;
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Człowiek z bursztynu
Tomasz Ołdziejewski; Sylwia Winnik
Człowiek z bursztynu
Królewska guwernantka
Wendy Holden ;
Królewska guwernantka
Diament i Róża
Karolina Winiarska
Diament i Róża
Nić przeznaczenia
Anna Sakowicz
Nić przeznaczenia
Mąciciel
Paweł Beręsewicz
Mąciciel
Emilka i potwory z legend
Kamila Stokowska
Emilka i potwory z legend
Potwór
Hubert Hender
Potwór
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy