Recenzja książki: Gołąbek niepokoju

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Książek historycznych, beletryzowanych opowieści czy publikacji kierowanych do młodych czytelników opowiadających o wielkich wojnach powstało bardzo wiele. Jednak historie dotyczące niewielkich regionów, walk o wolność toczonych na mniejszych obszarach, często spychane są na dalszy plan. Dorośli i mali czytelnicy zazwyczaj potrafią wymienić powstanie warszawskie, powstanie listopadowe, niektórzy wymienią jeszcze powstanie w getcie warszawskim, ale niewielu przypomni sobie chociażby o powstaniu wielkopolskim czy trzech powstaniach śląskich. A to przecież także nasza historia, o której również powinno się mówić – nie w regionach, których dotyczą owe wydarzenia. Kazimierz Szymeczko, autor książki Gołąbek Niepokoju, kieruje do najmłodszych czytelników opowieść o ośmioletnim Gustliku, który – mieszkając w Bytomiu w 1919 roku – stał się świadkiem powstańczych zrywów Polaków, walczących o przyłączenie Śląska do naszej ojczyzny.

Gołąbek niepokoju to krótka, ale bogata w treść i starannie wydana książka, prezentująca realia Górnego Śląska sprzed stu lat. Region ten zamieszkiwali wówczas Ślązacy, Niemcy, Polacy. Jednak przegrana przez Niemców pierwsza wojna światowa i zmiany granic potęgowały na tym obszarze niechęć, rodziły gniew i bójki. Polacy pragnęli, przyłączyć Śląsk do Polski, Niemcy – do Niemiec. Dopiero plebiscyt, głosowanie mieszkańców, miało rozstrzygnąć, co stanie się ze Śląskiem. 

Kazimierz Szymeczko w możliwie najprostszych słowach, nie wnikając przesadnie w szczegóły, nakreśla młodym odbiorcom obraz konfliktu i zbrojnych walk, jakie toczyły się na Górnym Śląsku. Opowiada o trudnościach, z jakimi musieli mierzyć się Polacy i jak wyglądało życie tuż po wojnie. Autor prezentuje czytelnikom czasy, które dawno minęły, ale które w istotny sposób wpłynęły na historię regionu i kraju.

Jednak w samym środku tego pełnego niepokoju czasu znajduje się też miejsce na marzenia i na pielęgnowanie nowych pasji. Gustlik na swoje ósme urodziny dostaje parkę gołębi i z pomocą niby-dziadka, Pana Antoniego, a później taty, który wreszcie wraca z wojny, oraz korzystając z rad wujka Francika pielęgnuje swoje ptactwo. Pasja pozwala Gustlikowi zrozumieć niuanse rządzące jego małym światem. Obserwując gołębie, chłopiec tak naprawdę uczy się obserwować i interpretować otaczającą go rzeczywistość.

Książka Kazimierza Szymeczki została pięknie zilustrowana przez Magdalenę Pilch. Rysunki i kolaże ukazują nastroje bohaterów – trwogę, smutek, ale także krótkie chwile szczęścia oraz miejsca, w których rozgrywa się akcja – śląskie familoki i wnętrze domu Gustlika w Bytomiu. Obok tych rysunków na kartach książki znalazły się też ilustracje przedstawiające plakaty propagandowe. Grafiki świetnie wpisują się w opowieść Kazimierza Szymeczki i znakomicie oddają charakter Górnego Śląska.

Gołąbek Niepokoju to historia, którą opowiedzieć należy wszystkim młodym czytelnikom, nie tylko tym mieszkającym w Bytomiu, Katowicach czy Zabrzu. To historia o odwadze i o tym, że nigdy nie wolno się poddawać. To także wzruszająca opowieść o śmierci, która w tych trudnych czasach bardzo często zaglądała wszystkim ludziom – dzieciom, żołnierzom, starcom – w oczy. Napisana przystępnym językiem książka Gołąbek Niepokoju pozwala pielęgnować pamięć o bohaterach i wydarzeniach, które – gdyby nie właśnie tego typu publikacje – dawno mogłyby odejść w niepamięć. A do tego dopuścić nie wolno. 

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Gołąbek niepokoju

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Gołąbek niepokoju
Książka
Gołąbek niepokoju
Kazimierz Szymeczko
Inne książki autora
Wywrotka
Kazimierz Szymeczko0
Okładka ksiązki - Wywrotka

Wywrotka - bohaterka książki pokazuje, że dzieci mogą czasem lepiej sprawować opiekę i rządzić domem niż rodzice. Problemy nastolatki i jej rodziny. Uczucia...

A to historia. Opowiadania z dziejów Polski
Kazimierz Szymeczko0
Okładka ksiązki - A to historia. Opowiadania z dziejów Polski

Historynek, Wierszynek i Militarek lubią się kłócić. A mają o co z końcu jest wiele faktów w historii Polski (od pradziejów po współczesność), naszej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy