Recenzja książki: Gorath. Uderz pierwszy

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Awanturnicza, pełna zwrotów akcji, niesamowicie dynamiczna i opatrzona zaskakującym (i otwartym!) zakończeniem powieść Janusza Stankiewicza Gorath. Uderz pierwszy to prawdziwa gratka dla wszystkich fanów powieści fantastycznych. Przemyślana, sprawnie skonstruowana i logicznie poprowadzona fabuła sprawia, że po lekturze czytelnicy z niecierpliwością wypatrywać będą kolejnego tomu.

Tytułowy Gorath to półork, zabijaka, awanturnik, osobnik uwikłany w liczne konflikty i uciekający przed prawem. Gdy wpada w sidła Władzy, nie ma wielkiego wyboru – albo spełni wyznaczone zadanie, albo zakończy się jego nikczemne życie. Gorath wnika zatem w szeregi Nocnych Cieni, grupy zabójców, by rozpracować jej dowódców i oddać ich w ręce Władców. Sprawy jednak mocno się wikłają, a Gorath trafia w sam środek skomplikowanego konfliktu.

Gorath. Uderz pierwszy to książka, która pochłania uwagę czytelnika od pierwszej strony. Akcja rozwija się błyskawicznie, a liczne sceny walk i bójek nadają opowieści dynamiki. Autorowi należą się wielkie brawa za drobiazgowe opisy potyczek. Każda z walk jest inna, każda ma inny scenariusz. Szczegółowość opisów sprawia, że czytelnik ma wrażenie, jakby sam był świadkiem walki – nieważnie od tego, czy jest specjalistą od walki mieczem, czy ignorantem w tym temacie.

Podobnie wygląda kwestia prezentacji przestrzeni, w jakich rozgrywa się akcja powieści. Autor sprawnie zarysowuje historię i ukazuje rządy Imperium, świetnie radzi sobie w tworzeniu intryg wśród kupieckiej braci, podkreśla żądzę pieniądza i władzy, jaka kieruje wieloma bohaterami powieści. I nie ma znaczenia, czy za sznurki ciągną orkowie szlachetnej krwi, elfy, czy też ludzie. Pragnienie wzniesienia się na piedestał jest w każdym przypadku takie samo.

Gorath. Uderz pierwszy to pierwszy tom dobrze zapowiadającej się serii. Jeśli kolejne jej części okażą się równie udane, cykl powinien usatysfakcjonować większość czytelników.

Tagi:

Kup książkę Gorath. Uderz pierwszy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Gorath. Uderz pierwszy
Książka
Gorath. Uderz pierwszy
Janusz Stankiewicz
Recenzje miesiąca
Więcej niż zło
Ewelina Stefańska
Więcej niż zło
Dlaczego mnie zabiłaś?
Andrzej Marek Grabowski
Dlaczego mnie zabiłaś?
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Noc sów. Opowieści z lasu
Jacek Karczewski
Noc sów. Opowieści z lasu
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Gorath. Uderz pierwszy
Janusz Stankiewicz
Gorath. Uderz pierwszy
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy