Recenzja książki: Gruzowisko

Recenzuje: Piotr Piekarski

Gruzowisko Aleksandry Katarzyny Maludy to opowieść o ludziach złamanych przez historię, ale to także poruszająca książka o miłości, która rodzi się na gruzach zniszczonej podczas II wojny światowej Warszawy. Rodzi się – pomimo wszystko. 

Leon Zarzeczny od zawsze deklarował się jako patriota. Ten stroiciel fortepianów działał w podziemiu niepodległościowym, walczył w Powstaniu Warszawskim. Kochał Polskę. Nie taką jednak, w jakiej przyszło mu żyć w 1945 roku, gdy władzę w kraju objęli komuniści. Nie wyobrażał sobie, że rosyjskie NKWD starało się będzie kontrolować wszystkie przejawy aktywności polskich obywateli. A szczególnie skupi się na środowisku artystów, na styku którego Leon przecież żył. Nie wiedział też, co połączy go z Ewą Lerską, która powróciła do Polski z Armią Berlinga, pozostawiając w ZSRR ukochaną córeczkę. 

Choć na stronach powieści Aleksandry Katarzyny Maludy spotykamy wielkich polskich artystów I połowy XX wieku, zwraca uwagę kameralność tej opowieści. Autorka skupia się na relacjach pomiędzy bohaterami. Na emocjach, które ich łączą (lub dzielą). Na ich motywacjach i osobistych historiach. Leon i Ewa, choć stykający się z wielkimi artystami, pozostają raczej obserwatorami niż aktywnymi uczestnikami życia kulturalnego. Są zwykłymi ludźmi, takimi, z którymi czytelnik bez trudu może się identyfikować. 

Na przykładzie ich losów Aleksandra Katarzyna Maludy pokazuje, jak wielka historia – i wielka polityka – łamała ludzi, niszczyła ich kariery, a nawet życie. Samą propagandę – choć wszechobecną – można było znieść czy ignorować. Kiedy jednak praca, kontakt z bliskimi, warunki mieszkaniowe zależały od polityków czy aparatczyków, sytuacja stawała się dużo trudniejsza. Autorka Gruzowiska pokazuje, przed jak wielkimi dylematami moralnymi stawali ówcześni Polacy. I jak trudne czasami decyzje musieli podejmować. 

Gruzowisko jest literacką fikcją, jednak w powieści odbijają się historie i losy znanych postaci życia kulturalnego. Muzycy, kompozytorzy, aktorzy, pisarze – ich nazwiska pojawiają się na stronach powieści nie bez powodu. Aleksandra Katarzyna Maludy w sposób naprawdę wiarygodny odmalowuje pierwsze lata powojenne w Polsce. Opisuje morze ruin, którym była Warszawa w roku 1945. Gruzowisko, wśród którego rodziło się nowe życie. A wraz z nim rodziła się także nadzieja. 

Gruzowisko Aleksandry Katarzyny Maludy to wiarygodna powieść obyczajowa osadzona w realiach powojennych. To książka opisująca skomplikowane ludzkie losy. To historia, która przenosi czytelników w inne czasy. Czasy, które większość z nas zna tylko z opowieści rodziców czy dziadków. 

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Gruzowisko

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Gruzowisko
Książka
Gruzowisko
Aleksandra Katarzyna Maludy;
Inne książki autora
Podwójne życie Nawojki
Aleksandra Katarzyna Maludy; 0
Okładka ksiązki - Podwójne życie Nawojki

W XV wieku żyła niezwykła dziewczyna, Nawojka. Jej historia zaczęła się w starym dworze w Płomianach w dniu, w którym zniszczyła cenną, rodzinną...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kudłata
Hwang Sun-mi
Kudłata
Hania Baletnica
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica
Już, już!
Katarzyna Wasilkowska
Już, już!
Zaginiona apteka
Sarah Penner
Zaginiona apteka
Kartoteka Pitera P.
Jacek Wiśnicki
Kartoteka Pitera P.
Skręcona historia
Jakub Ostromęcki
Skręcona historia
Lwowska kołysanka. Dwa miasta
Monika Kowalska (I)
Lwowska kołysanka. Dwa miasta
Maja Orety i skarb Szkocji
Eliza Sarnacka-Mahoney
Maja Orety i skarb Szkocji
Na zawsze
Karolina Winiarska
Na zawsze
Kuba na tropie
Kuba i Filip Majewscy
Kuba na tropie
Pokaż wszystkie recenzje