Recenzja książki: Herbatki dla zdrowia i urody. Napary, odwary i inne napoje z ziół

Recenzuje: Damian Kopeć

Pijmy na zdrowie

Nie każda dolegliwość wymaga szybkiej wizyty u lekarza. Nie każda musi być łagodzona klasycznymi farmaceutykami. Sprzymierzeńcami ludzi mogą równie dobrze być zioła, które po latach lekceważenia od pewnego czasu powróciły do łask. Zioła w postaci suszu, mieszanek, herbatek. Potrafią one pomóc w wielu problemach, działając przy tym łagodnie i mało inwazyjnie na organizm. Oczywiście, o ile stosujemy je właściwie. Lekceważenie zasad również w przypadku ziół może przynieść szkody. Zioła potrafią poprawiać samopoczucie, wygląd, problemy trawienne. Pomagać w przypadkach bezsenności, nadmiernej nerwowości, osłabienia odporności, niestrawności, stresu itp. W aptekach i sklepach zielarskich można kupić wiele gotowych mieszanek i herbatek w torebkach do szybkiego zaparzania. Można nabyć też pojedyncze zioła i samemu komponować z nich mieszanki. Dysponując niewielką, acz konkretną wiedzą można przygotowywać herbatki lecznicze. Pomocą w tym może służyć książka Herbatki dla zdrowia i urody. Napary, odwary i inne napoje z ziół zawierająca ponad 50 przepisów. Jej autorka - Pierrette Nardo – połączyła w niej swoją pasję związaną z poznawaniem roślin, wiedzę i doświadczenie minionych pokoleń oraz wiedzę akademicką. Sama książka nie jest jednak poradnikiem wypełnionym wiedzą lecz zbiorem konkretnych przepisów.

Herbatki ziołowe pito od dawna chociażby w starożytnej Grecji i Rzymie. Towarzyszyły one (np. napar z mięty, dziurawca, rumianku) medycynie ludowej i zwyczajom mieszkańców terenów wiejskich. Chętnie korzystano z łatwo dostępnych w naturze składników i wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Przyrządzano herbatki dla zdrowia i dla przyjemności.

Zaletą domowych herbatek jest ich stosunkowo niski koszt, możliwość dostosowania do indywidualnych gustów i brak syntetycznych substancji wzmacniających smak i aromat. Te ostatnie niestety są chętnie wykorzystywane przez dużych producentów. Przesadnie aromatyzowane zawierają o wiele więcej niż to, co niezbędne dla organizmu.

Pierrette Nardo podaje nie tylko przepisy na herbatki. Udziela również prostych, konkretnych porad związanych z ziołami, przygotowaniem naparów i odwarów. Radzi jak przechowywać zioła, jak je przetwarzać. Książka Herbatki dla zdrowia i urody. Napary, odwary i inne napoje z ziół ma wygodny, poręczny format, przejrzysty styl, jest napisana prosto i jasno. Indeks zawarty na jej końcu pomaga szybko odszukać przepisy zawierające konkretne składniki. Książka jest dobrą propozycją dla osób zaczynających przygodę z ziołami i tych, które nie chcą się zagłębiać w teoretyczną wiedzę z nimi związaną. Jest praktycznym zbiorem gotowych przepisów.

Kup książkę Herbatki dla zdrowia i urody. Napary, odwary i inne napoje z ziół

Zobacz opinie o książce Herbatki dla zdrowia i urody. Napary, odwary i inne napoje z ziół
Domowy przewodnik po roślinach i po roślinnych lekach naszych babć
Pierrette Nardo0
Okładka ksiązki - Domowy przewodnik po roślinach i po roślinnych lekach naszych babć

Opisane w tej książce rośliny zostały wybrane ze względu na ich wielorakie zastosowanie i zdumiewająco skuteczne działanie. Na ogół rosną one w naszych...