Recenzja książki: Historie dla dziewczyn i chłopców, którzy chcą uratować świat

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Ratowanie świata to dzisiaj zadanie dla każdego z nas. Nie dla bogaczy, celebrytów czy polityków. Ziemię ochronimy tylko wtedy, jeśli zmienimy złe nawyki i zaczniemy szanować naszą planetę. O tym, co możemy zrobić, by zapobiec globalnej katastrofie, przeczytamy w książce Caroli Benedetto i Luciany Cliento Historie dla dziewczyn i chłopców, którzy chcą uratować świat.

Książka składa się z siedemnastu rozdziałów opisujących sławnych ludzi, którzy w pewnym momencie swojego życia zrozumieli, jak ważna jest ochrona środowiska naturalnego. Wśród bohaterów książki warto wspomnieć o Emmie Watson, odtwórczyni roli Hermiony Granger w serii filmów o Harrym Potterze. Ta młoda kobieta mocno zaangażowana jest nie tylko w działalność mającą na celu równouprawnienie kobiet, ale bardzo często podejmuje tematy związane z ratowaniem Ziemi. Innym znanym aktorem, opisanym na kartach publikacji i działającym na rzecz ochrony środowiska, jest Leonardo di Caprio, który wyprodukował serię filmów o degradacji naszej planety. W książce przeczytamy także historię Grety Thunberg, młodej szwedzkiej aktywistki, działania ekologiczne wiceprezydenta USA Ala Gore’a, czy zaangażowanie w działania proekologiczne islandzkiej piosenkarki Bjork. Sporo miejsca na kartach książki zajmują przede wszystkim aktywiści z Afryki oraz Indii. To kobiety i mężczyźni, którzy często wywodzili się z biednych rodzin, a których pragnienie ocalenia przyrody zmobilizowało do podjęcia odpowiednich studiów, by móc dalej walczyć o odbudowę i zachowanie środowiska naturalnego obszarów najbardziej zniszczonych przez człowieka.

Historie dla dziewczyn i chłopców, którzy chcą uratować świat to wyimki z biografii, niedługie rozdziały, które koncentrują się na proekologicznym działaniu danej osoby. Pokrótce poznajemy historię życia, czasami też dzieciństwo danego bohatera. Historie nie są bardzo szczegółowe. Opierają się na anegdotach czy wydarzeniach, które stały się impulsem do działania na rzecz ochrony środowiska. Każda opowieść niesie jednak ważne przesłanie: ratowanie świata to zadanie, które musimy zacząć realizować już teraz. Że zawsze znajdziemy sposób, by pomóc planecie: sortując śmieci, korzystając z rzeczy produkowanych dzięki recyklingowi, unikając produktów wytwarzanych przez nieekologiczne fabryki czy ograniczając spożycie mięsa.

Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem. Każda z historii autentycznie wciąga, każda też jest inna, chociaż dotyczą tego samego: ochrony środowiska. Ludzka kreatywność i pomysłowość związana z ratowaniem środowiska nie zna jednak granic, czego dowodem są działania opisanych w książce postaci. Publikację czyta się z ogromnym zainteresowaniem i ciekawością, notując co jakiś czas informacje o tym, co my, czytelnicy, możemy zrobić na rzecz Ziemi.

Każda z opisanych postaci została pięknie sportretowana przez Robertę Maddalenę Bireau. Portrety zajmują całą stronę książki, są kolorowe i wykonane z ogromną starannością.

Historie dla dziewczyn i chłopców, którzy chcą uratować świat to lektura obowiązkowa. To książka, którą powinno się czytać w szkole, a która powinna stać się pretekstem do dyskusji o kondycji środowiska i o tym, jak możemy zmienić złe nawyki i skoncentrować siły, aby Ziemia jeszcze przez długie lata była bezpiecznym domem dla ludzkości.

Tagi: ochrona przyrody dla dzieci

Kup książkę Historie dla dziewczyn i chłopców, którzy chcą uratować świat

Zobacz opinie o książce Historie dla dziewczyn i chłopców, którzy chcą uratować świat
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;