Recenzja książki: Ja i inni

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Znane jest powiedzenie: tam dobrze, gdzie nas nie ma. A przecież po drugiej stronie płotu trawa wcale nie musi być bardziej zielona. Nakładem Wydawnictwa Zakamarki ukazała się książka Ylvy Karlsson Ja i inni, przekonująca o tym, że każdy człowiek, bez względu na czas i miejsce, w jakim przyszło mu żyć, może (i powinien) czuć się szczęśliwym oraz spełnionym.

Bohaterami opowieści są dzieci zamieszkujące różne kraje, wywodzące się z różnych rodzin, inaczej spędzające czas, spełniające pokładane w nich nadzieje na swój własny sposób. Każde z nich jest inne, każde też jest wyjątkowe. Jest Oliwia, usiłująca wczuć się w rolę pasącego krowy dziecka w żółtej kamizelce. Jest Karim, marzący o prowadzeniu traktora, Andrea zazdroszcząca dziecku odwagi oraz Wiola – biegnąca myślami ku temu, kto czuje się samotny. Jest i Mariam, która – ciesząc się możliwością życia w czasie pokoju – potrafi współczuć żyjącym tam, gdzie na skutek wojny zburzone są domy, zamknięte sklepy, zniszczone place zabaw, a biały kotek nie żyje. Chory Alex chce wyzdrowieć, Mimi biegnie myślą w dal, a Nikę cieszy niebo nad głową. Jest i stojący przy grobie babci smutny Samuel, a Oliwia, która na początku lektury usiłowała wczuć się w rolę pasącego krowy dziecka w żółtej kamizelce, na jej końcu utożsamia się z czytelnikiem.

Każdy z bohaterów historii opisanych na łamach Ja i inni, przedstawiając w kilku zdaniach samego siebie, zastanawia się, jak to jest być kimś drugim, odczuwać inne emocje, spotykać wielu ludzi, prowadzić odmienny styl życia. Refleksje dzieci, które potrafią utożsamić się z potrzebami, marzeniami i obawami innych, płyną z głębi ich serc, charakteryzują się prostotą typową dla dziecięcego sposobu myślenia oraz postrzegania otaczającego świata. I chociaż porównywanie się z kimś drugim często wywołuje niezadowolenie, w przypadku bohaterów Ylvy Karlsson sytuacja taka nie ma miejsca. Kolorowe ilustracje (z przewagą całostronicowych) autorstwa Sary Lundberg doskonale uzupełniają mądrą treść. Twarda okładka, duży format i sztywne kartki to dodatkowe atuty lektury.

Publikacja Wydawnictwa Zakamarki zainteresuje nie tylko dzieci. Z chęcią sięgną po nią rodzice, nauczyciele przedszkola oraz młodszych klas szkoły podstawowej, a także pedagodzy oddziałów integracyjnych: rozwijająca empatię, kształtująca wyobraźnię i zmuszająca do głębszych przemyśleń zrozumiała treść okaże się pomocna podczas rozmów z dziećmi na temat tak skomplikowanych przecież relacji międzyludzkich. Dzięki lekturze spojrzy czytelnik na innych z wrażliwością i zrozumieniem, akceptując ich takimi, jacy są.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Ja i inni

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Ja i inni
Książka
Ja i inni
Ylva Karlsson
Recenzje miesiąca
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Nasze światy
Claudia Moonever
Nasze światy
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy