Recenzja książki: Jasnym szlakiem czyli 60 rozmyślań dla dusz kochających Najświętszą Marię Pannę

Recenzuje: Anna Roszkowska

„Jasnym szlakiem” to książeczka-modlitewnik, zawierająca „60 rozmyślań dla dusz kochających Najświętszą Marię Pannę”. W ten prosty sposób – za pomocą podtytułu – został wyznaczony krąg odbiorców publikacji wydawnictwa Ad oculos. Książka ta jest bowiem pozycją specyficzną, sięgną po nią wyłącznie zainteresowani.

Publikacja zawiera porady i rozmyślania na kilkadziesiąt świąt „maryjnych”. Każdy rozdział jest poświęcony osobnej uroczystości (wśród których znajdują się nawet święta mało znane lub obchodzone tylko w niektórych rejonach). Budowa rozdziałów jest konsekwentna: po tytule będącym najczęściej nazwą święta znajduje się fragment pieśni bądź hymnu i miniaturowa reprodukcja przedstawiająca wizerunek Matki Boskiej. Następnie pojawia się rozbudowane rozmyślanie. Rozmyślania to teksty przeznaczone do samodzielnej lektury, ułatwiają zastanowienie się nad sobą i własnym życiem, prezentują elementy biografii Maryi i także możliwe do znalezienia bądź wypracowania analogie między życiem Matki Boskiej a egzystencją każdego człowieka. Rozmyślania są tłumaczeniem sensu i przesłania świąt maryjnych, próbą rozwiania wątpliwości i umocnieniem w religijnej wytrwałości oraz wierze.

Anonimowy autor książki wyjaśnia „zadaniem moim jest rzucić trochę myśli na każde święto Najświętszej Maryi Panny, choćby obchodzone tylko w niektórych okolicach”. Cierpliwie wyszukuje zatem najważniejsze przesłania świąt i wplata je w rozważania. Na marginesie przypomina trochę historii, opisuje wydarzenia, które dały początek świętom. Każde rozmyślanie pełne jest pytań – to prawie rachunek sumienia, bowiem te pytania – często trudne i niewygodne – są próbą uzmysłowienia nam, jak dalecy jesteśmy od doskonałości. Kolejne serie pytań mają jednak na celu nie pognębienie pogrążonego w modlitwie odbiorcy, a ułatwienie mu pracy nad sobą, nad swoim charakterem. Akcentowana jest często radość a także szczęście, jakie możemy osiągnąć dzięki samodoskonaleniu się.

Autor książeczki podpowiada, jakie uczucia w sobie obudzić i jak dążyć do naśladowania Maryi, jak zachować czystość serca. Tu znajdują się analizy psalmów i krótkie komentarze do modlitw, tłumaczenia wydarzeń biblijnych i przedstawianie wzorów do naśladowania (m. In. Mieści się tu charakterystyka wzorowej rodziny chrześcijańskiej). Autor skłania do zastanowienia się nad duszą, zajmuje się cierpieniem, ale przede wszystkim – radością (poucza, jak przyjmować cierpienie) przypomina też o roli modlitwy. Po rozmyślaniach, które, dzięki licznym pytaniom, kojarzą się z pomocą przy rachunku sumienia, znajduje się postanowienie. Postanowienie jest podpowiedzią, jaką ofiarę złożyć Maryi, by móc korzystać z Jej łask. Takie postanowienia również mają pomóc w pracy nad sobą i przyczynić się do ulepszania charaktery. Po nich natomiast następuje krótka modlitwa. Obok swoistego przewodnika po świętach ku czci Matki Boskiej jest też „Jasnym szlakiem” pomocą w doskonaleniu siebie.

Kup książkę Jasnym szlakiem czyli 60 rozmyślań dla dusz kochających Najświętszą Marię Pannę

Zobacz opinie o książce Jasnym szlakiem czyli 60 rozmyślań dla dusz kochających Najświętszą Marię Pannę
Colour and learn! Dosia. Koloruję i poznaję słowa. Disney English
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Colour and learn! Dosia. Koloruję i poznaję słowa. Disney English

Colour and learn to nauka prostych słówek przez kolorowanie przedmiotów, zwierząt i postaci. Kolorowanie obrazków i liter to świetna...

Czarnogóra - Pascal 360 stopni (2015)
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Czarnogóra - Pascal 360 stopni (2015)

Czytaj globalnie, zwiedzaj lokalnie. Czarnogóra w serii Pascal 360° to kraj, jakiego nie znasz. Nie przegap największych atrakcji i miejsc znanych...