Recenzja książki: Kamasutra i siedem duchowych praw miłości według Deepaka Chopry

Recenzuje: Justyna Gul

Traktat o miłości

Kamasutra to traktat indyjski na temat seksualności oraz zachowań seksualnych. Pełen tytuł znanego na całym świecie działa brzmi Vātsyāyana Kāma Sūtra, co w tłumaczeniu na język polski brzmi Aforyzmy o miłości napisane przez Vatsyayana”. Autorstwo tekstu przypisuje się Watsjajanie, który żył pomiędzy I a VI wiekiem naszej ery.

Kamasutra jest uważana za tekst filozoficzny, wzbogacający ars amandi, czyli sztukę miłosną. W Polsce tekst ukazał się w 1985 roku w przekładzie Marii Krzysztofa Byrskiego pod tytułem Kamasutra czyli traktat o miłowaniu, a obecnie należy traktować go jako antidotum na poczucie wstydu. Tak przynajmniej uważa Deepak Chopra, jeden z największych autorytetów w dziedzinie medycyny psychosomatycznej, określany mianem poety-proroka medycyny alternatywnej. Jego ekscytująca interpretacja Kamasutry łączy w sobie głębie doznań i rozumienia erotyzmu z iście duchowym przeżyciem.

Autor stawia sobie za cel przekonanie milionów ludzi, że poczucie wstydu, które często łączymy z seksem, jest zabójcze dla czerpania satysfakcji ze zbliżenia i stanowi (całkiem niepotrzebnie) źródło naszej udręki. Warto zatem zagłębić się w podszyty erotyzmem tekst Kamasutry, by przekonać się, że jest on bardzo współczesny i nie tylko dość liberalny, ale nawet… zabawny. Chopra przedstawia w książce własną wersję fragmentów zaczerpniętych z oryginalnej Kamasutry po to, by w pełni zrozumieć jej przesłanie. To bowiem nie tylko poradnik sztuki seksualnej, ale wskazówki, jaką droga podążyć, by na szczycie wyznawanych przez nas wartości znalazło się wyzwolenie.

W opisywanych przez autora fragmentach znajdą się takie kwestie jak uprawniona radość z kobiet, męska i kobieca namiętność, katalog uścisków czy gra wstępna. Znajdziemy tu również odpowiedź na pytanie, jak całować (Jeśli wasze twarze będą lekko przechylone w stosunku do siebie, będzie to pocałunek ukośny) oraz - jak się zalecać (Kiedy /mężczyzna/ coś jej /kobiecie/ podaje albo od niej odbiera, powinien swoim zachowaniem i spojrzeniem dawać jej do zrozumienia, jak bardzo ją kocha). Podobnie jak w przypadku Watsjajana, który stworzył Kamasutrę na podstawie tekstów i przemyśleń dawnych pisarzy oraz przemyśleń nad wyznaczanymi przez nich regułami (a wszystko to dla dobra ludzkości), tak i Chopra omawia miłosne nauki płynące z przeszłości, a także wykładane przez zajmujących się tematem autorów, metody znajdowania zaspokojenia. Kamasutra i siedem duchowych praw miłości według Deepaka Chopry nie powinna być jednak wyłącznie instrumentem służącym zaspokajaniu własnych pragnień, lecz podpowiedzią, jak wieść satysfakcjonujące życie. Nie tylko przytoczone przez Choprę teksty są godne uwagi, lecz także obrazy miłości - pełne głębi słowa, jak również ich graficzny wyraz czy siedem etapów miłości, które trzeba zrozumieć, by miłość przerodziła się w jej najwyższą formę - ekstazę i wyzwolenie.

To wszystko sprawia, że książka Chopaka jest prawdziwą ucztą dla zmysłów. Począwszy od starannego wydania, przez oryginalne i przesycone seksualnym napięciem ilustracje, po sam tekst - wszystko stanowi tu spójną całość, graniczącą z doskonałością. Po opracowanie powinni sięgnąć czytelnicy bez względu na wiek, płeć i stan cywilny, bowiem Kamasutra i siedem duchowych praw miłości według Deepaka Chopry nie tylko przełamuje społeczne tabu, ale pokazuje że tekst Kamasutry może być satysfakcjonujący zarówno cieleśnie, jak i duchowo.

Kup książkę Kamasutra i siedem duchowych praw miłości według Deepaka Chopry

Zobacz opinie o książce Kamasutra i siedem duchowych praw miłości według Deepaka Chopry
Deepak Chopra0
Okładka ksiązki - Jak osiągnąć prawdziwe i trwałe szczęście. Siedem kluczy do radości, przebudzenia i wolności

Deepak jest zarówno moim lekarzem, jak i nauczycielem duchowym.Jego rady cenię ponad wszystko. Od lat stanowi dla mnie źródło niezmiernejradości, a teraz...

Return of Rishi
Deepak Chopra0
Okładka ksiązki - Return of Rishi

With his earlier books, "Quantum Healing", "Perfect Health" and "Creating Health", Dr Chopra developed a blend of Eastern...