Recenzja książki: Kolorowe gąsienice. Kształty

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Nauka przez zabawę. Tę starą prawdę potwierdza i stosuje wielu rodziców, podsuwając swoim pociechom edukacyjne zabawki, proponując niebanalne gry czy wspólnie czytając, wertując, oglądając kierowane do najmłodszych książki. Te ostatnie przyjmują często coraz bardziej zaskakujące kształty, stanowiąc swego rodzaju „dwa w jednym” – ciekawą zabawkę i wytrzymałą książeczkę. Propozycja wydawnictwa Wilga to Kolorowa gąsienica. Kształty, która oprócz zabawy pozwoli małemu odbiorcy na samodzielne wertowanie stron i odkrywanie nowych, kolorowych ilustracji.

Kolorowa gąsienica składa się z czterech niezależnych, małych, kilkustronicowych książeczek, połączonych w jeden długi ciąg „ciałem” gąsienicy. Na "okładkach" kolejnych książeczek znajdują się kolorowe kształty: prostokąt, kwadrat, trójkąt i okrąg. Po otwarciu książeczki z danym kształtem naszym oczom ukazują się przedmioty, które w mniej lub bardziej zbliżony sposób przypominają dany kształt. I tak prostokątny jest list, ale prostokątna jest także temperówka, kwadratowa jest kostka i kwadratowy jest także pojemnik z farbami. Trójkątna jest góra, trójkątne jest również gniazdo os. Okrągła jest - oczywiście - piłka, ale okrągła jest także korona drzewa. Jak widać, skojarzenia z danymi kształtami są dosyć luźne, ale w książeczce chodzi przecież o to, by w jak największym stopniu rozbudzić dziecięcą wyobraźnię i kreatywność. Zabawa Kolorową gąsienicą z pewnością pomoże dziecku odnajdywać i nazywać poznane kształty w jego najbliższym otoczeniu.

Książeczka wykonana została z bardzo grubej tektury, co zabezpiecza publikację przed jej szybkim zniszczeniem bądź też pognieceniem. Książka musi być tym bardziej wytrzymała, że ma służyć nie tylko do „czytania” i oglądania, ale także do zabawy – grzechotania i przesuwania po ziemi. Wielkość poszczególnych książeczek i format całej publikacji są dostosowane do dziecięcych rączek. Maluchy nie będą miały problemu z przeniesieniem książeczki z miejsca na miejsce czy też z samodzielnym przeglądaniem jej. Nietypowy, „wydłużony” kształt książki z pewnością zainteresuje małych czytelników.

Ilustracje zamieszczone w publikacji tętnią kolorami. Każda kolejna strona aż kipi od barw. Proste, raczej schematyczne rysunki opatrzone zostały w podpisy, co ułatwi poznawanie liter, a później także naukę czytania nieco już starszym dzieciom.

Kolorowa gąsienica to książka, którą dziecko może także zabrać ze sobą na dłuższy spacer, wyjazd bądź wakacje. Dosyć poręczny format sprawia, że książka zmieści się w każdej torbie, a dziecku umili dłużący się czas podróży.

Kup książkę Kolorowe gąsienice. Kształty

Zobacz opinie o książce Kolorowe gąsienice. Kształty
Opowieści biblijne. Tom 14. I ty możesz zostać świętym! (książka + CD)
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Opowieści biblijne. Tom 14. I ty możesz zostać świętym! (książka + CD)

Kto pierwszy opowiadał nam o Jezusie i uczył modlitwy do Anioła Stróża? Oczywiście Babcie i Mamy, mądre strażniczki tradycji i wiary. W kolekcji audiobooków...

Batman Jestem Gotham, tom 1
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Batman  Jestem Gotham, tom 1

Pierwszy tom serii o Mrocznym Rycerzu umieszczonej w realiach nowej kolekcji DC Odrodzenie. Rozpoczyna się kolejny etap w życiu Batmana. W Gotham...